شناسهٔ خبر: 56347032 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

نقشه متروی مشهد را چطور بخوانم؟

ازآنجایی‌که با مترو مشهد می‌توانید مکان‌های گردشگری بسیاری را به تماشا بنشینید. پیش از هر چیزی باید در مورد خطوط و ساعت حرکت قطارها برای شما بگویم تا بتوانید متناسب با ساعت رفت‌وآمد قطارهای مترو شما هم برنامه‌ریزی‌شده حرکت کنید. در مشهد چهار خط مترو وجود دارد که در حال حاضر خط ۱ و ۲ آن مشغول به فعالیت است.

صاحب‌خبر -

همه‌چیز در مورد نقشه مترو مشهد

ازآنجایی‌که با مترو مشهد می‌توانید مکان‌های گردشگری بسیاری را به تماشا بنشینید. پیش از هر چیزی باید در مورد خطوط و ساعت حرکت قطارها برای شما بگویم تا بتوانید متناسب با ساعت رفت‌وآمد قطارهای مترو شما هم برنامه‌ریزی‌شده حرکت کنید. در مشهد چهار خط مترو وجود دارد که در حال حاضر خط ۱ و ۲ آن مشغول به فعالیت است.

نقشه متروی مشهد را چطور بخوانم؟

مشهد را قرار نیست به شما معرفی کنیم زیرا کمتر کسی است که با این شهر مقدس آشنایی نداشته باشد. بلکه قرار است قدری پیرامون مسیرهای رفت آمدی با مترو مشهد برای شما بگویم. اگر از ایستگاه‌های مترو مشهد تاکنون استفاده نکرده‌اید. باید بگویم با نقشه متروی تهران هیچ تفاوتی نمی‌کند. یا با مترو اصفهان اگر شما با مترو رفت‌وآمد کرده باشید. بدون شک نقشه‌خوانی مترو مشهد برای شما هیچ کاری نخواهد داشت. پس اگر می‌خواهید ازاین‌پس با مترو در مشهد مقدس به گشت‌وگذار بپردازید. به شما توصیه می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا پیرامون نقشه‌خوانی مترو مشهد مطالبی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم پس همراه ما باشید.

مترو خط ۱

خط یک در میدان تقی‌آباد با خط دو ایستگاه مشترک دارد مسیری ۲۴ کیلومتری را این خط به خود اختصاص داده است. این خط مترو بارنگ سبز روی نقشه نشان داده‌شده است. در این مسیر ۲۴ کیلومتری ۲۴ ایستگاه واقع‌شده است. ظرفیت جابجایی این خط روزانه 12 هزار مسافر در ۱۶ ساعت شبانه‌روز است. اگر می‌خواهید به دیدن طرقبه، شاندیز، شهربازی کوهستان، باغ‌وحش و نمایشگاه بین‌المللی مشهد بروید. به‌راحتی می‌توانید از مترو خط یک کوتاه‌ترین مسیر را در پیش روی خود ببینید. قطار در این خط هر ۵ دقیقه در حال جابجایی مسافران است.

 1. ایستگاه وکیل‌آباد: انتهای وکیل‌آباد، سه‌راهی طرقبه-شاندیز
 2. ایستگاه کوهستان پارک: بزرگراه وکیل‌آباد، کوهستان پارک
 3. ایستگاه نمایشگاه: تقاطع وکیل‌آباد – نمایشگاه
 4. ایستگاه اقبال لاهوری: تقاطع وکیل‌آباد – اقبال لاهوری
 5. ایستگاه صیاد شیرازی: تقاطع وکیل‌آباد – صیاد شیرازی
 6. ایستگاه صدف: تقاطع وکیل‌آباد – صدف
 7. ایستگاه هفت‌تیر: تقاطع وکیل‌آباد – هفت‌تیر

2

 1. ایستگاه دانش‌آموز: تقاطع وکیل‌آباد – دانش‌آموز
 2. ایستگاه سید رضی: تقاطع وکیل‌آباد – سید رضی
 3. ایستگاه کوثر: تقاطع وکیل‌آباد – کوثر
 4. ایستگاه پارک ملت: تقاطع وکیل‌آباد – امامت
 5. ایستگاه آزادی: میدان آزادی، ابتدای بلوار ملک‌آباد
 6. ایستگاه خیام: سه‌راه خیام
 7. ایستگاه فلسطین: میدان فلسطین
 8. ایستگاه طالقانی: خیابان احمدآباد، چهارراه کلاه دوز
 9. ایستگاه قائم: خیابان احمدآباد، ابتدای خیابان قائم
 10. ایستگاه شریعتی: میدان دکتر شریعتی (تقی‌آباد)
 11. ایستگاه امام خمینی: خیابان بهار، چهارراه لشکر
 12. ایستگاه بسیج: میدان بسیج
 13. ایستگاه هفده شهریور: چهارراه نخ‌ریسی
 14. ایستگاه پروین اعتصامی: تقاطع نخ‌ریسی – پروین اعتصامی
 15. ایستگاه غدیر: بزرگراه بسیج، ابتدای خیابان نخ‌ریسی
 16. ایستگاه بوستان ریحانه: میدان پرواز، ابتدای ورودی فرودگاه
 17. ایستگاه فرودگاه شهید هاشمی نژاد: فرودگاه شهید هاشمی نژاد

مترو خط ۲

مترو خط دو بارنگ آبی در نقشه نمایش داده‌شده است. در خط دو مسافتی به طول ۱۴٫۵ کیلومتر را شاهد خواهید بود. وجود ۱۳ ایستگاه در این خط مسیرهای رفت‌وآمدی را برای شما ساده‌تر کرده است. این خط در سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسید و در سال ۱۳۹۸ نیز افتتاح‌شده است. در حال حاضر تا خط ۶ این ایستگاه به بهره‌برداری رسیده است. فاصله بین هر قطار در این ایستگاه تقریباً ده دقیقه است.

3

 1. ایستگاه طبرسی: انتهای طبرسی شمالی
 2. ایستگاه ولایت: بین طبرسی شمالی ۱۴ و ۱۶
 3. ایستگاه فجر: میدان فجر
 4. ایستگاه نبوت: خیابان طبرسی، چهارراه گاز
 5. ایستگاه شهید مفتح: خیابان طبرسی، چهارراه برق
 6. ایستگاه راه‌آهن: میدان راه‌آهن
 7. ایستگاه شهدا: میدان شهدا
 8. ایستگاه سعدی: میدان سعدی
 9. ایستگاه شریعتی: میدان دکتر شریعتی (تقی‌آباد)
 10. ایستگاه الندشت: خیابان کوه سنگی، بالاتر از بلوار ملاصدرا
 11. ایستگاه کوه سنگی: انتهای کوه سنگی، بوستان کوه سنگی
 12. ایستگاه شهید کاوه: میدان شهید کاوه (جام عسل)
 13. ایستگاه سلامت: میدان شهید جوان، دانشگاه علوم پزشکی مشهد

متروی خط ۳ و ۴ متروی مشهد

برای خط ۳ و ۴ به ترتیب ۲۸ و ۱۷٫۵ کیلومتر مسافت در نظر گرفته‌شده است. خط سه یکی از مهم‌ترین خطوط مشهد در آینده به شمار می‌آید. این خط جنوب شرق شهر را به شمال غرب وصل می‌کند. خط شماره ۳ بارنگ قرمز روی نقشه نمایش داده‌شده است و دارای ۲۴ ایستگاه است. به‌تازگی در سال ۱۴۰۰ خط ۴ متروی مشهد نیز در دست احداث قرارگرفته است. این خط ۶ ایستگاه دارد و در و در میدان شهدا به خط ۲ وصل می‌شود. متروی خط ۴ بارنگ نارنجی روی نقشه نشان داده‌شده است.

کلام آخر پیرامون نقشه مترو مشهد

همان‌طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید ۴ خط مترو برای مترو مشهد در نظر گرفته‌شده است. ازآنجایی‌که یکی از ارزان‌قیمت‌ترین وسایل حمل‌ونقل عمومی مترو است. باید به شما بگویم با هر رقمی که کارت مترو خود را شارژ کنید می‌توانید با مترو در مشهد به رفت‌وآمد بپردازید. همه‌روزه از ساعت ۶ صبح الی ده شب و روزهای تعطیل از ساعت ۷ صبح الی ده شب می‌توانید از خدمات مترو مشهد بهره بگیرید. ایستگاه‌های مترو مشهد همانند نقشه متروی تهران یا مترو اصفهان شمارا با ارزان‌ترین تعرفه قیمتی حمل‌ونقل عمومی به مقصدتان می‌رساند. امید است اطلاعات ارائه‌شده در راستای معرفی متروی مشهد و نقشه‌خوانی آن موردتوجه شما عزیزان قرارگرفته باشد.

نظر شما