شناسهٔ خبر: 56346928 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

روسیه: آمریکا قصد دارد از طریق تحریم‌ها جهان را به حیات خلوت خود تبدیل کند

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: آمریکا از طریق تحریم‌ها در تلاش برای تبدیل تمام جهان به حیات خلوت خود است.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری میزان – سرگئی لاوروف در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل ضمن هشدار پیرامون اینکه آمریکا درباره ایران و تایوان در حال بازی با آتش بوده و تحریم‌های آمریکا به ابزاری برای باج‌خواهی تبدیل شده است، گفت: کشورهای غربی اعتماد به سازمان‌های بین‌المللی و قوانین بین‌المللی را تضعیف می‌کنند.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: ما تصمیم گرفتیم در راستای نظم جهانی چندقطبی گام برداریم.

لاوروف با بیان‌ اینکه استقرار تسلیحات ناتو در مرزهای روسیه با هدف سیطره بر کشورهای آسیایی است، گفت: کشورهای مستقلی وجود دارند که آماده دفاع از منافع خود بوده و این منجر به ایجاد یک سیستم چند قطبی می‌شود.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: آمریکا و اتحادیه اروپا جنگ اقتصادی آشکاری را علیه روسیه اعلام کردند که این موضوع به افزایش قیمت‌ها منجر شد.

وی با اشاره به توافق انتقال غلات اوکراین گفت: کشتی غلات اوکراین به سوی کشورهایی که به آن نیاز دارند نمی‌روند و طی سال‌های متمادی پیشنهادهای امنیتی به اروپا ارائه داریم اما واکنش آنها مغرورانه بوده است.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: جنگ نظام کی‌یف علیه ملت خود هیچ گزینه‌ای برای مسکو به جز آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین قرار نداد.

لاوروف با بیان اینکه هر کشور مستقل دیگری نیز همان اقداماتی که ما در اوکراین اتخاذ کردیم انجام می‌داد، تاکید کرد: شورای امنیت سازمان ملل باید توسعه یافته و کشورهایی از آسیا و آفریقا را نیز داشته باشد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: از تلاش برخی کشورها که قدرت شورای امنیت را تضعیف می‌کند نگران هستیم و بتید به این نکته توجه داشت که؛ اقدامات آمریکا دموکراسی نبوده بلکه دیکتاتوری محض بوده و کشورهای غربی کاملا خصمانه عمل می‌کنند و درک خود را از دموکراسی تحمیل می‌کنند.

لاوروف تاکید کرد: آمریکا و همپیماناش اجازه انتخاب به شخصی که جرات تفکر متفاوتی دارد، آزادی انتخاب نمی‌دهد.

وزیر خارجه روسیه افزود: مسکو در تلاش برای احیای محدد توافق هسته‌ای با ایران است‌.

وی در این راستا گفت: آمریکا از طریق تحریم‌ها در تلاش برای تبدیل تمام جهان به حیات خلوت خود است.

پایان پیام/

نظر شما