شناسهٔ خبر: 56322291 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

زنگ خطر برای کرگدن‌ها

روز جهانی کرگدن از سال 2011 باهدف نجات این حیوان از خطر نابودی وانقرض هرساله گرامی داشته می شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری برنا؛ روز جهانی کرگدن هر ساله به منظور افزایش آگاهی و یادآوری این نکته مهم که این حیوانات باارزش و مفید برای طبیعت و تنوع‌زیستی، در معرض خطر انقراض هستند، گرامی داشته می شود.

روز جهانی کرگدن اولین بار در سال 2011 میلادی تعیین شد و هدف اصلی از گرامیداشت این روز نیز نجات این حیوان از خطر نابودی و انقراض است.

بر اساس آمارهای رسمی در سال 1970 میلادی حدود 70هزار راس کرگدن در کره زمین وجود داشته با این حال امروزه تعداد آن ها به 27 هزار راس کاهش یافته است.

 پنج گونه باقی مانده از کرگدن ها را زنده نگه دارید

اکنون فقط پنج گونه کرگدن در جهان باقی‌ مانده‌ است. دلیل اصلی انقراض کرگدن‌ها در حال حاضر افزایش بیماری‌ها و مشکلات جسمی مانند ابتلا به سرطان، تب و غیره و کمبود مراقبت‌های بهداشتی از آنها عنوان شده است.

برهمین اساس شعار امسال روز جهانی کرگدن تحت عنوان "پنج گونه باقی مانده از کرگدن‌ها را زنده نگه دارید" مطرح شده و هدف آن نیز حفاظت از کرگدن‌های باقی‌مانده است زیرا در سال های اخیر خطراتی که زندگی آن ها را تهدید می کند، افزایش پیدا کرده است.

پس از سال 1971میلادی به دلیل شکار مداوم، کاهش قابل توجهی در گونه های کرگدن مشاهده شد. همچنین تخریب زیستگاه این حیوان نیز موجب کاهش قابل توجه زاد و ولد و در نتیجه کم شدن تعداد آن ها شده است.

 گونه‌های کرگدن امروزه بومی آفریقای سیاه، جنوب آسیا و جنوب شرق آسیا هستند و در چمنزارها و جنگل‌های مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند. کرگدن ها همیشه در نزدیکی آب‌ هستند زیرا نیاز دارند که هر روز آب بخورند و از غلتیدن در گِل هم لذت می‌برند. این جانوران فقط گیاه می‌خورند. کرگدن‌ها حس شنوایی و بویایی خوبی دارند ولی دیدشان ضعیف است.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟
4 2

نتیجه بر اساس 4 رای موافق و 2 رای مخالف

برچسب‌ها:

نظر شما