شناسهٔ خبر: 56242276 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

توصیه‌های مهم بهداشتی به زائران اربعین

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: رعایت توصیه‌های بهداشتی توسط زائران اربعین که در حال بازگشت به کشور هستند بسیار مهم است.

صاحب‌خبر -

مشهود تقی لو معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به بازگشت زائران از کشور عراق، گفت: رعایت توصیه‌های بهداشتی توسط زائران اربعین که در حال بازگشت به میهن هستند بسیار مهم بوده و در پیشگیری از گسترش برخی بیماری‌ها نقش بسزایی ایفا می‌کند. 

 او افزود: اگر در زمان ورود به کشور علائم تب، سرفه، تنگی نفس، اسهال، تهوع و استفراغ داشتید، بلافاصله به پایگاه مراقبت بهداشتی مستقر در پایانه مرزی اطلاع دهید تا اقدامات لازم انجام شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به رعایت دستورالعمل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون، گفت: اگر دچار علائم سرماخوردگی هستید، به خصوص در زمان استفاده از وسایل نقلیه و ورود به اماکن عمومی حتما از ماسک استفاده کنید.

 تقیلو ادامه داد: در مسیر برگشت تا رسیدن به شهر محل سکونت خود، همچنان بهداشت آب و مواد غذایی را رعایت و از آب بسته‌بندی و غذا‌های تازه و گرم استفاده کنید؛ ضمنا از مصرف غذا‌های مانده جدا پرهیز کنید.

او افزود: در مدت یک هفته بعد از بازگشت از سفر معنوی اربعین، اگر دچار علائم تنفسی بودید، برای پیشگیری از سرایت بیماری‌ها به دیگران، در منزل مانده و خود را قرنطینه و از حضور در مکان‌های تجمعی خودداری کنید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان  گفت: اگر تا ۱۴ روز پس از بازگشت از سفر، دچار علائمی، چون تب، سرفه، تنگی نفس یا اسهال شدید بودید حتما به پزشک مراجعه و سابقه مسافرت خود را شرح دهید.

نظر شما