شناسهٔ خبر: 55653630 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

در سن ۱۰۱ سالگی؛

حسن ارژنگ‌نژاد هنرمند پیشکسوت مجسمه‌ساز درگذشت

‌میرحسن ارژنگ‌نژاد هنرمند پیشکسوت مجسمه‌سازی ظهر امروز ۲۵ مردادماه در سن ۱۰۱ سالگی در پی ابتلا به کرونا درگذشت.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، ظهر امروز ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ استاد میرحسن ارژنگ‌نژاد که از چندی پیش در پی ابتلاء به کرونا در بیمارستان بستری بود در سن صد و یک سالگی درگذشت.

سید عباس عظیمی مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت در پیامی فقدان این عضو گران‌سنگ مؤسسه و میراث‌دار فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی را که با رفتنش مجدد کام دوستداران هنر را تلخ نمود به خانواده ایشان، هنرمندان پیشکسوت و اهالی هنر تسلیت گفت.

حسن ارژنگ‌نژاد چهارم دی‌ماه سال ۱۳۰۰ در شهر مشهد زاده شد. او از دوازده سالگی در کارگاه غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ که پسر خاله‌اش بود، مشغول به کار شد و اولین کار او نمای بانک ملی بود. او به همراه اسماعیل ارژنگ در پروژه‌های مختلف زیباسازی شهر تهران نظیر تندیس نبرد گرشاسب با اژدها واقع در میدان باغشاه و نقش برجسته بهرام گور و خسرو پرویز در کاخ سفید واقع در کاخ سعدآباد با غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ همکاری داشتند.

از دیگر آثار او می‌توان به تندیس ۱۲ تن از بزرگان ایرانی (مانند اشک اول، نادر شاه افشار، یعقوب لیث صفاری و …) در پارک ملت مشهد، نیم‌تنه یپرم‌خان در موزه کلیسای ارامنه در جلفای اصفهان، نیم‌تنه جبار باغچه‌بان در مدرسه ناشنوایان تهران، نیم‌تنه لیمجی مانوکچی زرتشتی (بانی معافیت زرتشتیان از پرداخت جزیه در زمان شاه عباس دوم) در مدرسه انوشیروان تهران، نقش برجسته بهرام گور و خسروپرویز در ورودی کاخ ابیض و مجسمه حیوانات در محوطه دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران اشاره کرد.

خبرگزاری مهر این ضایعه را به جامعه هنری و خانواده آن مرحوم تسلیت می‌گوید.

نظر شما