شناسهٔ خبر: 55579837 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

سمیعی: پیگیری دیرهنگام مسئولان فوتبال، به استقلال ضربه زد/ خیلی از الزامات حق پخش را رعایت نکردیم

تهران- ایرنا- معاون حقوقی باشگاه استقلال گفت: یکی از دلایلی که باعث شد بازی استقلال و سپاهان بدون تماشاگر برگزار شود، پیگیری دیرهنگام بود و این موضوع به استقلال ضربه زد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، فرشید سمیعی در گفت‌وگویی درباره عدم استفاده از تبلیغات محیطی و حق پخش در دیدار استقلال و سپاهان اظهار داشت: در اصل ۱۷۵ قانون اساسی یا دیگر قوانین می‌بینیم که فقط پخش، انحصاری به صدا و سیما واگذار شده و هیچ جای قانون گفته نشده که باید این پخش و محتوا باید مجانی باشد. پخش در اختیار صدا و سیما است؛ اما هیچ کجا گفته نشده که آن مجانی است. این حقوق باشگاه است و هر کسی قصد برخورداری از این محتوا را دارد، باید هزینه آن را پرداخت کند. باتوجه به اینکه آیتم‌های الزام‌آور و نظارتی ای.اف.سی در حال گسترش است و تازه در آیتم‌های با اولویت A هستیم که باشگاه‌هایمان حذف می‌شوند و اگر آیتم‌های B  و C اجرا شود، یکی از آیتم‌های اصلی حق پخش خواهد بود.

وی ادامه داد: بخواهیم یا نخواهیم خیلی از الزامات را رعایت نکردیم و امروز به مشکل خوردیم. در نهایت در آینده در حق پخش به مشکل خواهیم خورد. باید فرم‌ها را پر کنیم و بگوییم چه قراردادی بستیم و قراردادها را ارائه کنیم. به هر حال به آنجا خواهیم رسید و بهتر است تا قبل از اینکه به آنجا برسیم خودمان فکری کنیم. مشکل امروز حق پخش زنده نبود و ما طبق مصوبات گذشته ادعایی روی آن نداشتیم و بحث، محتوا بود.

وی افزود: چه کسی می‌گوید بیایند فوتبال و از گل‌های استقلال ساعت‌ها برنامه ساخته شود و میلیاردها درآمد تبلیغاتی ایجاد شود اما استقلال از تولید خودش و چیزی که متعلق به خودش است ریالی برخوردار نشود؟! بهترین پیشنهادات را دادیم اما متاسفانه استقبال نشد. اگر می‌خواهیم فوتبال‌مان پیشرفت کند باید این کار را بکنیم.

معاون حقوقی باشگاه استقلال عنوان کرد: این کاری را که می‌گویند در صدا و سیما مصوب شد، ربطی به محتوا و پخش ندارد و قسمتی از حق تبلیغات است که برای کل ورزش ایران و فدراسیون‌های آماتوری است. فوتبال یک ورزش حرفه‌ای و فدراسیون حرفه‌ای است و از عموم شرکت‌های عمومی غیر دولتی خارج شده و دیگر جزو آن دسته فدراسیون‌ها نیست.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که همه فدراسیون‌ها زیر نظر وزارت ورزش و جوانان اداره می‌شوند، اما فوتبال مستقل است و حتی وزیر ورزش و جوانان حق دخالت در فوتبال را ندارد. یا باید مشکل را حل کنیم یا در نهایت مانند خیلی الزامات دیگر گرفتار خواهیم شد.

سمیعی یادآور شد: یکی از دلایلی که باعث شد بازی استقلال و سپاهان بدون تماشاگر برگزار شود، پیگیری دیرهنگام بود. از فصل گذشته الزامات ای‌اف‌سی و فیفا را می‌دانستیم، اما کسی پیگیری نکرد و رها کردند تا استقلال بدون حضور تماشاگران بازی کند. چرا زودتر پیگیری نشد و جلسه را برای شنبه و یکشنبه گذاشتند؟ نمی‌شد جلسه زودتر برگزار شود؟

وی گفت: وقتی مسئولان آماده همکاری هستند و وقتی به این راحتی جلسه می‌گذارند و به دنبال راهکار هستند و نشان دادند معضلات بزرگتر از این را به راحتی حل می‌کنند، چرا مسئولان فوتبال پیگیری نمی‌کنند؟ این الزامات مشخص بود و باید به نحوی رضایت ای‌اف‌سی و فیفا را برآورده کنیم، اما چرا زودتر پیگیری نکردیم تا استقلال چنین ضربه‌ای بخورد؟

نظر شما