شناسهٔ خبر: 55558130 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فرارو | لینک خبر

پلوسی: نباید به چین اجازه وارد کردن فشار جدید بر تایوان را داد

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت: «ما برای تمجید از [استقلال‌طلبی]تایوان به آنجا رفتیم. ما به آنجا رفتیم تا دوستی خود را نشان دهیم، تا بگوییم چین نمی‌تواند تایوان را منزوی کند».

صاحب‌خبر -

علی‌رغم تنش‌هایی که سفر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان باوجود هشدار‌های چین ایجاد کرد، او، اما همچنین به تنش‌زایی ادامه می‌دهد.

به گزارش فارس، پلوسی شامگاه چهارشنبه مدعی شد که آمریکا نمی‌تواند به چین اجازه دهد تا سطح جدیدی از فشار بر تایوان را که با چند روز رزمایش نظامی گسترده اطراف این جزیره نمود پیدا کرد، عادی کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی طی کنفرانس خبری با چهار نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که او را در سفر آسیایی همراهی کرده بودند، گفت: «آنچه در مورد چین دیدیم این بود که آن‌ها در تلاش برای ایجاد نوعی از سطح جدیدی [از فشار]بودند. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این اتفاق بیافتد».

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت: «ما برای تمجید از [استقلال‌طلبی]تایوان به آنجا رفتیم. ما به آنجا رفتیم تا دوستی خود را نشان دهیم، تا بگوییم چین نمی‌تواند تایوان را منزوی کند».

طبق این گزارش، پلوسی در پاسخ به سوالی درباره اعلام تحریم‌های چین علیه او و اعضای درجه یک خانواده‌اش، با خنده گفت: «چه اهمیتی دارد؟! این برای من لحظه‌ای بود و هیچ محل اعرابی ندارد».

وی همچنین با بیان اینکه پنتاگون پیشنهادی برای لغو سفر به تایوان به او نداده بود، افزود: «ما به ارتش خود بسیار افتخار می‌کنیم که نفوذ چین را در سفر ما به حداقل رساند و از ما مراقبت کرد».

این در حالی است که روز چهارشنبه ارتش چین ضمن اشاره به انجام شدن مأموریت‌های رزمایش نظامی اطراف تایوان، هشدار داد که نیرو‌های این کشور در حالت آماده برای نبرد باقی می‌مانند.

تایوان بخشی از چین محسوب می‌شود که ادعا‌های جدایی‌طلبانه دارد؛ ادعا‌هایی که کشور‌های جهان و سازمان ملل متحد به‌رسمیت نمی‌شناسند.

پکن همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشور‌هایی که پکن با آن‌ها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیرو‌های جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.

روز گذشته همچنین گزارش شد کشتی‌های جنگی چین و تایوان به بهانه برگزاری رزمایش دریایی، در فاصله نزدیک به خط میانی تنگه تایوان مقابل یکدیگر صف کشیدند.

برچسب‌ها:

نظر شما