شناسهٔ خبر: 55550921 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: شهرآرانیوز | لینک خبر

صادرات گندم اوکراین، قیمت گندم را نصف کرد

قیمت گندم و ذرت با رسیدن نخستین محموله غلات اوکراین به بازار جهانی کاهش یافت.

صاحب‌خبر -

به گزارش شهرآرانیوز، انتشار اخبار مربوط به رسیدن نخستین محموله غلات اوکراین به بازار جهانی و انتظار کاهش محدودیت‌های موجود بر صادرات محصولات کشاورزی روسیه باعث شد تا شاهد افت قیمت محصولات کشاورزی به خصوص گندم و ذرت باشیم.

بر همین اساس قیمت گندم ۱.۴ درصد کاهش یافت و به ۷.۶۴ دلار در هر بوشل رسید. قیمت ذرت هم ۱.۱ درصد پایین آمد و ۶.۰۳ دلار در هر بوشل دست به دست می‌شود. قیمت دانه سویا هم ۰.۰۹ درصد افت کرده و هم‌اکنون ۱۴.۰۷ دلار در هر بوشل خرید و فروش می‌شود.

از زمانی که گندم در ماه مارس و به خاطر درگیری نظامی روسیه با اوکراین قیمت ۱۴.۲۵ دلار به ازای هر بوشل را دید، شاهد نصف شدن قیمت این محصول کشاورزی اساسی بوده‌ایم.

از زمان امضای توافق بین مسکو و کی‌یف با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل برای صادرات محصولات کشاورزی شاهد افت قیمت گندم و غلات در بازار هستیم. روسیه و اوکراین بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان غلات در جهان هستند و حدود یک سوم نیاز جهان را تامین می‌کنند.

تاکنون ۱۰ محموله غلات بنادر اوکراین را به مقصد بازار‌های جهانی ترک کرده‌اند. نخستین محموله غلات اوکراین هم در روز ۵ آگوست و با ۲۶ هزار تن ذرت ساحل اودسا را به مقصد لبنان ترک کرده بود.

منبع: دانشجو

نظر شما