شناسهٔ خبر: 55550741 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

آئین تعزیه‌خوانی در روستای «فش» کنگاور اجرا شد

کرمانشاه- ایرنا- مراسم آئینی تعزیه خوانی روستای «فش» کنگاور در دوازدهمین روز ماه محرم مصادف با سومین روز شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش با حضور پرشور هزاران نفر از عزاداران حسینی (ع) روز چهارشنبه اجرا شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا؛ مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کرمانشاه در این ارتباط افزود: این مراسم هرساله در دوازدهمین روز از ماه محرم مصادف با  سومین روز شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام و یارانش و روز شهادم امام سجاد علیه السلام با حضور مهمانانی از سراسر کشور در روستای فش کنگاور برگزار می‌شود.  

محمدرضا سهیلی دامه داد: روستای فش کنگاور از جمله خاستگاه‌ها و مراکز اصلی برپایی آیین مذهبی تعزیه خوانی در کشور است.  

وی تصریح کرد: این میراث آئینی ماه محرم در سال ۹۵ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت ملی رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه گفت: برای حفط و صیانت از این مواریث فرهنگی و عاشورایی جدای از ثبت ملی باید در راستای معرفی و شناساندن این مراسم آئینی مذهبی و معنوی استان در سطح ملی تلاش و برنامه‌ریزی مناسب صورت گیرد.  

به گزارش ایرنا، تعزیه نمایش مذهبی است که بازتابی از هنر ایرانی و فرهنگ شیعه است که در ایران ایجاد شده و در جهان تشیع نیز به عنوان یک هنر متعالی اجرای اثر دارد.

آیین تعزیه خوانی در شهرستان تدین و تمدن کنگاور نیز از سابقه طولانی برخوردار بوده و بسیار مورد علاقه و توجه مردم این دیار است.

شهرستان کنگاور با جمعیتی افزون بر ۷۶ هزار نفر در ۹۴ کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده و دروازه ورودی این استان غربی است.

نظر شما