شناسهٔ خبر: 55507021 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: خرداد | لینک خبر

دوش گرم یا سرد؛

چه زمانی برای دوش‌گرفتن مناسب است؛ صبح، عصر یا شب؟

شستشوی مو معمولاً هر دو روز یکبار کافی است، به‌خصوص اگر موها نازک هستند و سریع چرب می‌شوند. همچنین برای پوست‌های خشک، شستشوی شبانه بهتر است. به این دلیل که در طول شب، لایه محافظ پوست می‌تواند خود را به‌راحتی بازسازی کند.

صاحب‌خبر -

خرداد: دوش‌گرفتن بخشی از برنامه روزانه بسیاری از ما است. اما بهترین زمان برای حفظ سلامت بدن چه زمانی است؟ 

به‌گزارش خرداد به نقل از نشریه آلمانی Focus Online؛ برخی به این دلیل صبح‌ها دوش می‌گیرند، چون دوش گرفتن در صبح کمک می‌کند تا روز را هوشیار شروع کنند. از سوی دیگر، دوش گرفتن در شب به شما این امکان را می‌دهد که تعریق و آلودگی روزانه را، قبل از اینکه در رختخواب خود استراحت کنید، از بین ببرید.

اما علم چه می‌گوید؟

دکتر آمش آدالجا، پزشک و دانشمند سازمان غیرانتفاعی مرکز امنیت سلامت دانشگاه جان‌هاپکینز، می‌گوید: «هیچ مدرک علمی در مورد اینکه چه زمانی از روز برای دوش گرفتن روزانه بهتر است، وجود ندارد. بنابراین، هرکس اساساً می‌تواند برای خود تصمیم بگیرد. اما اگر از آکنه یا آلرژی به موی حیوانات رنج می‌برید یا مستعد ابتلا به عوارض پوستی هستید، باید بعد از فعالیت بدنی در شب دوش بگیرید. این کار باکتری‌ها را از بین می‌برد و از لک‌های پوستی جلوگیری می‌کند.»

این در حالی است که کارشناسان همچنین برای افرادی که سبک زندگی فعالی دارند یا در محل کار زیاد عرق می‌کنند، دوش شبانه را توصیه می‌کنند.

شستشوی مو معمولاً هر دو روز یکبار کافی است، به‌خصوص اگر موها نازک هستند و سریع چرب می‌شوند. همچنین برای پوست‌های خشک، شستشوی شبانه بهتر است. به این دلیل که در طول شب، لایه محافظ پوست می‌تواند خود را به‌راحتی بازسازی کند.

اما آیا با دوش آب گرم بهتر می‌خوابید؟

مطالعه ای که در مجله اروپایی فیزیولوژی کاربردی و فیزیولوژی شغلی (European Journal of Applied Physiology and Occupational Physiology) منتشر شده، نشان داده که دوش آب گرم قبل از خواب می‌تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد.

به‌گفته روانشناسان، آب گرم تنش را از بین می‌برد و همچنین به کاهش استرس کمک می‌کند. اگرچه تحقیقات بیشتری ضروری است، اما برای کسانی که مشکل به‌خواب‌رفتن یا خواب عمیق دارند، یک دوش آب گرم در عصر می‌تواند گزینه خوبی باشد.

با‌این‌حال، دوش صبحگاهی مزایای خود را نیز دارد؛ گردش خون شما را بهبود می‌بخشد و برای روز به شما انرژی می‌دهد. دمای آب سردتر نیز گردش خون را تحریک می‌کند. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که دوش آب سرد می‌تواند سیستم ایمنی را بهبود بخشد، زیرا بدن سلول‌های ایمنی بیشتری را از طریق سرما تولید می‌کند. با این حال این امر هنوز از نظر علمی ثابت نشده است.

نتیجه این که حمام صبح و عصر هر دو مزایای خود را دارد، بنابراین باید روتین خود را با نوع پوست خود تطبیق دهید.

برچسب‌ها:

نظر شما