شناسهٔ خبر: 55413543 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: خرداد | لینک خبر

آیا هپاتیت ویروسی علائم دارد + تشخیص

چگونه هپاتیت را تشخیص دهیم؟ علائم هپاتیت چیست؟

صاحب‌خبر -

هپاتیت یا نوعی از التهاب کبدی، در اثر وارد شدن یک عفونت ویروسی به بدن ایجاد می‌شود. این بیماری انواع مختلفی دارد که از راه‌های گوناگون مانند آب و غذای آلوده، تماس با خون آلوده و یا ترشحات واژن آلوده به فرد منتقل می‌شود. خستگی زیاد، علائمی شبیه آنفولانزا، ادرار تیره، ایجاد تغیر رنگ در مدفوع، احساس درد شکم، کاهش اشتها و... از نشانه‌های وجود هپاتیت در بدن است. آزمایش ALT می‌تواند به تشخیص این بیماری کمک کند. اگر قصد دارید تا در ارتباط با این آزمایش بیشتر بدانید، ادامه مطالب را دنبال نمایید.

sgpt در آزمایش خون

هپاتیت ویروسی چیست؟

کبد عضو اصلی بدن است که وظیفه دفع سموم از خون، تولید هورمون‌ها و ذخیره ویتامین‌ها را بر عهده دارد. قرار گرفتن این عضو در سمت راست فوقانی شکم، نقش مؤثری را در متابولیسم بدن ایفا می‌کند. برخی از عملکرد و کارایی وجود کبد در بدن شامل موارد زیر است:

 • تولید صفرا به منظور تسهیل فرایند هضم غذا
 • دفع سموم بدن
 • دفع کلسترول، هورمون‌ها و دارو‌ها
 • تجزیه کردن کربوهیدرات‌ها، انواع چربی‌ها و پروتئین‌ها
 • آزاد‌سازی آنزیم‌ها و پروتئین‌های ضروری برای عملکرد بدن
 • ذخیره‌سازی گلیکوژن، مواد معدنی و انواع ویتامین‌های A، D، E، K
 • سنتز کردن پروتئین‌های خونی و هم چنین فاکتور‌های انعقادی

وجود عفونت ویروسی درون کبد می‌تواند تمامی فرآیند‌های کبد را دچار اختلال کند و بیماری التهابی هپاتیت را به وجود آورد. علاوه بر این، فاکتور‌های دیگری مانند مصرف دارو‌های خاص، سموم و الکلی که وارد بدن می‌شود نیز می‌توانند زمینه تشکیل هپاتیت در بدن باشند که بالا بودن ALT در آزمایش خون می‌تواند در تشخیص آن کمک کند.

علائم مرتبط با هپاتیت ویروسی

بروز یک بیماری در هر بیمار با علائم و نشانه‌هایی همراه است. در هپاتیت‌های مزمن نوع B و C، فرد با هیچ‌گونه علائمی مواجه نمی‌شود و تنها زمانی که کبد دچار آسیب دیدگی شدید شده باشد، در شخص بیمار ظاهر می‌شوند. در حالت کلی، بیماری هپاتیت دارای علائم و نشانه‌های زیر است:

 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن ناگهانی
 • خستگی مفرط
 • علائمی مشابه با آنفولانزا
 • تغییر رنگ در مدفوع فرد بیمار
 • داشتن ادرار تیره
 • درد شکم
 • زرد شدن چشم‌ها و رنگ پوست

sgpt در آزمایش خون

آزمایش ALT چیست؟

ALT آنزیمی است که به صورت طبیعی در سلول‌های کبدی تشکیل می‌شود. هرگاه کبد دچار آسیب دیدگی شود یا مورد التهاب قرار گیرد، مقدار زیادی ALT وارد جریان خون می‌شود. آزمایش ALT با هدف غربالگری اولیه و تشخیص بیماری‌های کبدی توسط پزشک معالج تجویز می‌شود.

در واقع آزمایش ALT یا SGPT اندازه‌گیری آنزیم‌هایی را بر عهده دارد که در متابولیسم بدن نقش به سزایی دارند. فرایند متابولیسم موجب تبدیل غذا به انرژی در بدن می‌شود. وجود آنزیم ALT در کبد به تجزیه پروتئین‌ها کمک می‌کند تا به آسانی جذب بدن شوند.

آزمایش ALT یا SGPT به منظور تشخیص آسیب‌دیدگی یا بیماری‌های کبدی انجام می‌شود. هرگاه نشانه‌هایی از وجود بیماری کبد در شما وجود داشته باشد، پزشک معالج این آزمایش را تجویز خواهد کرد. داشتن علائمی مانند تهوع و استفراغ و احساس درد شدید در قسمت فوقانی راست شکم از مواردی هستند که نشان می‌دهد کبد شما دچار التهاب شده است و برای اطمینان بهتر است آزمایش ALT انجام شود.

بالا بودن ALT در آزمایش خون نشان دهنده مشکل کبدی است اما نمی‌تواند میزان صدمه وارد شده یا جراحت کبدی را تشخیص دهد. هم چنین نمی‌تواند به پزشک معالج بگوید که شدت این آسیب دیدگی در کبد بیمار تا چه میزان است.

تفسیر آزمایش ALT

در هنگام تفسیر آزمایش SGOT و SGPT، هرگاه مقدار مشاهده شده از میزان نرمال کمتر باشد، نشان می‌دهد که کبد فرد سالم است. هرچند کمبود غیرطبیعی این آنزیم‌ها در آزمایش خون نشانه بیماری التهاب کبدی و هپاتیت نیست اما به معنای عدم نیاز مراجعه به پزشک و استفاده از روند درمانی هم نیست. پایین بودن آنزیم‌ها در دراز مدت می‌توانند بر روی کارایی و عملکرد کبد تأثیر منفی گذاشته و آن را دچار مشکل کند.

مقدار نرمال آنزیم ALT در خون هر فرد مقداری کمتر از ۴۱ است. عدد بیشتر از ۵۰ نشان دهنده نقطه بحرانی است. هرچند میزان آن به پارامتر‌های مختلفی مانند سن و جنسیت افراد نیز بستگی دارد. برای مردان مقدار آن بین ۲۹ تا ۳۳ و برای زنان عددی بین ۱۹ تا ۲۵ مقدار نرمال ALT خون را نشان می‌دهد.

آیا بالا بودن ALT نشانه هپاتیت ویروسی است؟

بالا بودن ALT در آزمایش خون به معنای وارد شدن آسیب، عفونت و یا التهاب‌های کبد است که می‌تواند عملکرد آن را دچار اختلال کرده و در ادامه بیماری‌های خطرناکی را به همراه داشته باشد. این افزایش آنزیم در برخی موارد تا ۸ برابر و در برخی دیگر به ۲۵ برابر حد نرمال آن نیز می‌رسد.

هرگاه کبد دچار عفونت ویروسی یا التهاب شود، مقدار زیادی آنزیم ALT از سلول‌های کبدی جدا شده و وارد جریان خون می‌شوند به همین دلیل در تفسیر آزمایش SGOT و SGPT مقدار این دو آنزیم بالاتر از حد طبیعی و نرمال دیده می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت هپاتیت ویروسی یکی از دلایل بالا بودن مقدار آنزیم SGPT یا همان ALT در خون فرد بیمار است.

تفسیر آزمایش sgot و sgpt

هومکا و تشخیص هپاتیت ویروسی در منزل!

وجود بیماری هپاتیت ویروسی و عدم توجه به آن موجب بروز مشکلات حاد در کبد شده که خود می‌تواند عامل بروز بیماری‌های خطرناک بعدی در بیمار باشد. به همین منظور برای تشخیص و شناسایی هر چه سریع‌تر آن می‌توان با مشاهده کوچک‌ترین علائم به پزشک مراجعه کرد تا با تجویز آزمایش ALT بتوان در صورت وجود بیماری، روش‌های درمانی مناسب را پیاده‌سازی کرد.

افراد به دلایل مختلفی مانند نداشتن زمان و یا دور بودن از آزمایشگاه، نمی‌توانند به صورت حضوری برای انجام آزمایش مراجعه کنند و گرفتن آزمایش خون در منزل را ترجیح می‌دهند. همکاری هومکا با آزمایشگاه‌های مختلف در استان‌ تهران و سایر شهرهای کرج، شیراز، رشت، اهواز، اصفهان، تبریز، قزوین و مشهد زیر نظر بیمه‌های پایه و تکمیلی موجب شده تا فرد تنها با برقراری تماس با کارشناسان هومکا از طریق شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱، تمامی خدمات آزمایشگاهی را در منزل خود دریافت کند. همچنین با مراجعه به وبسایت هومکا به نشانی www.homeca.ir به راحتی می‌توانید انواع خدمات آزمایش در محل را ثبت کنید.

نظر شما