شناسهٔ خبر: 54981180 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

توافقنامه هوانوردی میان تل‌آویو و آنکارا

رژیم صهیونیستی از امضای نزدیک یک توافقنامه هوانوردی دو جانبه با ترکیه خبر داد.

صاحب‌خبر -

رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که با ترکیه توافقنامه هوانوردی دوجانبه امضا خواهد کرد.

 

بر اساس گزارش «معا»، این توافق که از سال ۱۹۵۱ تا کنون در نوع خود اولین است به شرکت‌های هواپیمایی رژیم صهیونیستی اجازه پرواز به مقاصد مختلف در ترکیه را می‌دهد.

دیروز نیز ، «اورنا باریبائی» وزیر اقتصاد و صنعت  رژیم صهیونیستی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که رایزنی بازرگانی این کشور در ترکیه از اول ماه اوت سال جاری مجددا دایر خواهد شد.

طبق گزارش خبرگزاری «آناتولی»، وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی اذعان کرد که ترکیه چهارمین شریک تجاری مهم تل‌آویو است و این کشور توانسته در بین اقتصادهای بزرگ جهان، جایگاه نوزدهم را به خود اختصاص دهد.

باریبائی در بیانیه خود گفت: «وابسته اقتصادی با کمک و حمایت از صادرات اسرائیل، شناسایی و ایجاد فرصت‌های تجاری، کمک قابل توجهی به گسترش تجارت دوجانبه دارد و نقشی محوری در تعمیق و تقویت روابط اقتصادی با ترکیه، شریک اقتصادی مهم اسرائیل ایفا می‌کند».

وی در ادامه افزود: «بازگشایی دفتر برای وابسته اقتصادی نشان‌دهنده تعهد اسرائیل به تعمیق روابط اقتصادی با ترکیه است؛ ما قصد داریم به زودی یک کنفرانس اقتصادی مشترک بین دو کشور را پس از یک دهه [تیرگی روابط بین آنکارا و تل‌آویو] برگزار کنیم».

وزیر اقتصاد و صنعت تل‌آویو در همین بیانیه اذعان کرد: «اداره تجارت خارجی در وزارت اقتصاد و صنعت اسرائیل خاطرنشان می‌کند که اقتصاد ترکیه علاوه بر صنایع پیشرفته، بخش کشاورزی مبتنی بر روش‌های سنتی را نیز دنبال می‌کند.

توافقنامه هوانوردی میان تل‌آویو و آنکارا

وی در پایان اذعان کرد که تصمیم رژیم صهیونیستی برای بازگشایی دفتر تجاری، پس از کاهش قابل توجه فعالیت‌های وابسته اقتصادی، در حدود سه سال پیش و در تابستان ۲۰۱۹ گرفته شده است. تصمیمی که هم‌اکنون به مراحل اجرایی رسیده است.

پیش از این روزنامه «زمان» ترکیه اعلام کرده بود آنکارا و تل‌آویو در سال ۲۰۱۸ که متقابلاً سُفرای یکدیگر را اخراج کردند، رژیم صهیونیستی نیز یک سال بعد از آن (۲۰۱۹) فعالیت‌های نمایندگی اقتصادی خود در ترکیه را کاهش داد. حالا تل‌آویو و آنکارا تلاش دارند تا نمایندگی‌های دپلماتیک خود را به سطح سُفرا ارتقاء دهند.

 

نظر شما