شناسهٔ خبر: 54981014 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

۴۴۷ مورد سرکوب روزنامه‌نگاران توسط رژیم صهیونیستی از ابتدای ۲۰۲۲

کمیته بین‌المللی «حمایت از روزنامه‌نگاران» در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۲، ۴۴۷ مورد سرکوب روزنامه‌نگاران توسط رژیم صهیونیستی را به ثبت رساند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کمیته «حمایت از روزنامه‌نگاران» با انتشار گزارش شش ماهه خود در سال 2022 اعلام کرد که بعد از شهادت دو روزنامه‌نگار زن و و مجروح شدن ده‌ها تن از اصحاب رسانه در اراضی اشغالی فلسطین میزان سرکوب خبرنگاران و روزنامه‌نگاران توسط اسرائیل به شکل قابل ملاحظه‌ای تشدید شده است.

این گزارش مربوط به بازه زمانی 1 ژانویه 2022 تا 30 ژوئن سال جاری است که نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی سرکوب روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه را به شکل عامدانه تشدید کرده است و همه قوانین و حقوق بین‌الملل و حقوق بشر و منشور سازمان ملل درباره آزادی روزنامه‌نگاران را نقض می‌کند.

بر اساس این گزارش در شش ماهه نخست سال 2022 ، 447 مورد سرکوب روزنامه‌نگاران توسط رژیم صهیونیستی به ثبت رسیده که شامل تهدید امنیت شخصی، کشتار، بازداشت و سایر روش‌های خشونت‌آمیز و توهین و تحقیر علیه آنها بوده است.

در این گزارش آمده است که سرکوب روزنامه‌نگاران توسط اسرائیل همچنین شامل موارد ترور، مصادره تجهیزات آنها، جلوگیری از ورود خبرنگاران به مناطق خاص و پوشش حوادث، ممنوع السفر کردن آنها، یورش به منزل خبرنگاران، تعطیل کردن موسسات رسانه‌ای، ایجاد کمپین‌های تهدید و ارعاب علیه روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه و .... بوده است.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه اصحاب رسانه را از چند ماه قبل تحت نظر داشته که بارزترین آنها ترور «شیرین ابوعاقله» خبرنگار شبکه الجزیره به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست بود. همچنین «غفران وراسنه» خبرنگار زن 31 ساله فلسطینی نیز طی همین مدت هنگام عبور از ایست بازرسی نظامی رژیم صهیونیستی در اردوگاه العروب در الخلیل به ضرب گلوله صهیونیست‌ها به شهادت رسید.

همچنین 137 مورد ضرب و شتم و زخمی شدن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران توسط رژیم صهیونیستی در چند ماه گذشته به ثبت رسیده که اغلب آنها توسط گلوله‌های واقعی یا گلوله‌های لاستیکی صهیونیست‌ها مورد هدف قرار گرفته‌اند. آسیب در نواحی مختلف بدن، شکستگی، کبودی، حالت خفگی در اثر استتنشاق گازهای سمی و رفتارهای توهین‌آمیز و مصادره تجهیزات مطبوعاتی آنها و شکستن دوربین‌ها و .... از جمله جنایت‌هایی است که رژیم اشغالگر صهیونیستی طی این مدت علیه اصحاب رسانه مرتکب شده است.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران همچنین 47 مورد را ثبت کرد که در آنها روزنامه‌نگاران مورد بازداشت و محاکمه و تبعید و حبس خانگی قرار گرفته و همچنین از 6 نفر به عنوان سپر دفاعی در درگیری‌ها استفاده می‌شد. همچنین 18 مورد بازداشت روزنامه نگاران یا تمدید بازداشت آنها و صدور احکام ناعادلانه علیه این افراد توسط رژیم صهیونیستی به ثبت رسیده است.

در ادامه این گزارش آمده که نیروهای رژیم صهیونیستی 154 خبرنگار را هنگام پوشش اخبار و رویدادهای مربوط به جنایت‌های این رژیم علیه فلسطینیان تهدید کردند و کارت خبرنگاری و تجهیزات آنها نیز ضبط شد. 14 مورد نیز درباره ارعاب و تعقیب روزنامه‌نگاران و موسسات رسانه‌ای و باج‌گیری از آنها توسط رژیم اشغالگر به ثبت رسیده است.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران افزود، 22 مورد یورش به منازل خبرنگاران و موسسات رسانه‌ای و تخریب تجهیزات آنها و تفتیش خانه هایشان به ثبت رسیده است. تخلفات و آزار و اذیت خبرنگاران در زندان‌های رژیم صهیونیستی نیز بیش از 10 مورد ثبت شده است که شامل شکنجه و توهین و سهل‌انگاری پزشکی و محرومیت از ابتدایی ترین امکانات و جلوگیری از دیدار آنها با خانواده‌هایشان می‌شود.

سایر موارد سرکوب روزنامه‌نگاران نیز شامل بازداشت‌های سیاسی، اتهام، آزار و اذیت، تهدید، شکنجه، ممانعت از کار و ... بوده است.

اتحادیه روزنامه نگاران فلسطینی اعلام کرده که از سال 2000 میلادی تاکنون، 55 روزنامه نگار و خبرنگار به دست نظامیان صهیونیست به شهادت رسیده‌اند. همچنین از سال 2018، 144 روزنامه‌نگار فلسطینی توسط نیروهای رژیم صهیونیستی در اقصی نقاط نوار غزه، کرانه باختری، و قدس شرقی، بواسطه گلوله مستقیم نظامیان صهیونیست و گلوله‌های لاستیکی، گاز اشک آور و باتوم مجروح شده‌اند.

رژیم صهیونیستی همچنین از طریق تعقیب روزنامه نگاران فلسطینی به بهانه اینکه اقدام به تحریک(آنچه فتنه‌انگیری ادعا می‌شود) افراد کرده‌اند نیز عملا اقدام به سرکوب آن‌ها می‌کند. در این چارچوب در شرایط کنونی، 15 روزنامه نگار فلسطینی به اتهام اینکه ایجاد تحریک و تشویق به آشوب کرده‌اند، در زندان‌های رژیم اشغالگر قدس به سر می‌برند. برخی از آن‌ها حتی تحت بازداشت‌هایی هستند که عملا عاری از هرگونه روند و رسیدگی قضایی است.

صهیونیست‌ها از طرف دیگر به شدت از گروهی از روزنامه نگاران و شبکه‌های خبری‌ِ همسو با خود حمایت می‌کنند و از طریق آن‌ها سعی دارند تا جای ممکن، واقعیت‌ها و حقایق در مورد فلسطین و جنایات اسرائیل در اراضی اشغالی را تحریف کنند. از سویی، در ماه‌های اخیر، بدافزار جاسوسی «پگاسوس» ساخته شده توسط شرکت صهیونیستی «گروه NSO » نیز جنجال‌های زیادی را به پا کرده است؛ بدافزاری که تلفن‌های همراه صدها خبرنگار و روزنامه نگار را در اقصی نقاط جهان هک کرده است.

انتهای پیام/

نظر شما