شناسهٔ خبر: 54980472 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: همشهری آنلاین | لینک خبر

اشتباه عجیبی که آب را از مرزهای ایران دور کرد | طالبان موافق اجرای معاهده حقابه هامون است؟

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با اظهار اینکه حکومت طالبان موافق اجرایی شدن حقابه هامون است، گفت: نزدیک‌ترین فاصله آب تا ایران ۵۰۰ کیلومتر است.

صاحب‌خبر -

به گزارش همشهری آنلاین «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رئیس‌جمهوری ایران در امور افغانستان در حاشیه کمیته همکاری‌های مشترک استان‌های هم‌مرز با افغانستان در مشهد گفت: طرف افغانستانی موافق اجرایی شدن معاهده حقابه هامون است.

وی افزود: پس از مذاکره برای حقابه هامون، آبی از سد کمال خان افغانستان رها شد، اما متأسفانه به دلیل اشتباهاتی که توسط هیئت حاکمه افغانستان اتفاق افتاد، بخش اعظم این آب در شوره زارهای این کشور ریخت و از بین رفت.

کاظمی قمی خاطرنشان کرد: چیزی که هیئت حاکمه افغانستان به صورت مکرر تأکید دارد این است که معاهده بین‌المللی حقابه هامون باید اجرا شود، طی چهار ماه گذشته تلاش کردیم تا مسیر آب برای هامون باز شود که البته این آب هم باز شد اما در نهایت بنا به اذعان هیئت حاکمه افغانستان، این اشتباه رخ داد.

نماینده ویژه رئیس‌جمهوری ایران گفت: بواسطه این اشتباه نه فقط به مردم مظلوم سیستان خسارت وارد شد، بلکه خود مردم استان «زرنج» افغانستان نیز از این آب محروم شدند.

وی ادامه داد: الان آب پشت سد «کمال‌خان» نیست، بلکه پشت «سد کجکی» است که با مرزهای ما حدود ۵۰۰ کیلومتر فاصله دارد، با این حال در حال مذاکره با کابل هستیم تا معاهده را اجرا کنیم.

کاظمی قمی اضافه کرد: آنها نیز موافق اجرایی شدن معاهده حقابه هستند و امیدوارم طی چند روز آینده هیئت‌های فنی ما بتوانند جلسات خود را با طرف افغانستانی در جهت اجرایی کردن معاهده انجام دهند.

وی همچنین اظهار داشت: اشغالگران که در افغانستان پس از شکست خفت بار از مردم این کشور فرار کردند در حالت دور ایستایی دست از شرارت بر نمی‌دانند، آنها به دنبال این هستند که بین دو ملت ایران و افغانستان شکاف، درگیری و بحران ایجاد کنند، اما هوشیاری مردم دو کشور نمی‌گذارد اهداف شوم دشمن محقق شود.

نظر شما