شناسهٔ خبر: 54979681 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایلنا | لینک خبر

نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان ‌ها:

چهارمحال و بختیاری سرچشمه سه رود پرآب کشور در حال تبدیل شدن به بیابان است

عسگری حسنوند با انتقاد از انتقال بی رویه آب استان چهارمحال و بختیاری گفت: این استان سرچشمه سه رودخانه زاینده رود، دز و کارون است، اما متاسفانه اکنون در حداقل شش شهرستان این استان امکان تخصیص آب برای طرح‌های سرمایه گذاری وجود ندارد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار ایلنا، جعفر عسگری حسنلوند در نطق پیش از دستور خود در هفتمین اجلاس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه تنش آبی در چهارمحال و بختیاری به بحرانی‌ترین وضعیت خود رسیده است گفت: بیش از نیمی از جمعیت این استان برای تامین آب شرب با مشکل مواجه هستند و بسیاری از شهرها و روستاهای استان با تانکر آبرسانی می‌شود، این استان در حال تبدیل شدن به یک بیابان بی‌آب و علف بوده، اما متاسفانه تاکنون تدبیری برای حل مشکلات آبی در این استان اندیشیده نشده است.

وی افزود: مردم چهارمحال و بختیاری خواستار رفع تبعیض و اجرای عدالت در توزیع آب هستند، این استان سرچشمه سه رودخانه زاینده رود، دز و کارون است، اما متاسفانه اکنون در حداقل شش شهرستان این استان امکان تخصیص آب برای طرح‌های سرمایه گذاری وجود ندارد، چشمه‌های بسیاری در این استان بر اثر اجرای طرح‌های انتقال آب خشک و کم آب شده اند و کاهش نزولات آسمانی بحران آب در این استان را تشدید کرده است.

عسگری حسنوند تصریح کرد: صدای اعتراض مردم چهار محال و بختیاری در خصوص اجرای پروژه‌های انتقال آب و بدون مجوز زیست محیطی مانند بهشت آباد به آسمان بلند شده است، باید حقوق و حق آبه مردم در سرچشمه مدنظر قرار بگیرد و آب مازاد با توجه به رعایت مسائل زیست محیطی انتقال پیدا کند.

نماینده استان چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: چهار محال و بختیاری با توجه به کاهش نزولات آسمانی و اتمام یخچال‌های طبیعی با مشکلات بسیاری در حوزه تامین آب مواجه شده است، وزارت نیرو باید در بحث اجرای پروژه‌های انتقال آب به این مسئله توجه داشته باشد تا این استان بیش‌تر از این متضرر نشوند.

وی با بیان اینکه اولین زخم بر پیکره کارون و زرد کوه با اجرای تونل اول کوهرنگ زده شد، توضیح داد: با اجرای این تونل ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از کارون به زاینده رود جهت انتقال به استان اصفهان برای تامین آب صنعت و برنج کاری منتقل شد.

عسگری حسنوند افزود: سپس تونل دوم کوهرنگ با هدف انتقال ۲۵۰ میلیون متر مکعب برای کمبود آب اصفهان اجرایی شد، اما این سوال مطرح می‌شود که با اجرای این دو طرح مشکل کم آبی در این استان حل شد؟ آیا ساکنان حاشیه زاینده رود در شهرستان بن که فاصله کمی با این رودخانه دارند توانستند از این آب بهره کافی را ببرند؟ این استان رتبه بالایی در بیکاری دارد، با وجود این مشکلات عملیات اجرایی تونل کوهرنگ 3 برای انتقال آب به استان مجاور بر خلاف نظرات کارشناسان حوزه آب و محیط زیست مبنی بر تبعات اجرای این پروژه آغاز شد و نتیجه آن خشک شدن چشمه‌های منطقه بیرگان و مهاجرت مردم از این منطقه بود.

نماینده استان چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها اظهار کرد: در منطقه‌ای که سد و تونل کوهرنگ ۳ در حال اجر بوده، چهار گسل فعال وجود دارد، با وجود تعهدات آب منطقه‌ای اصفهان برای تامین آب در منطقه بیرگان این مسئله عملیاتی نشده و هم چنین هیچ خسارتی به مردم این منطقه پرداخت نشده است.

وی خاطر افزود: پس از آن پروژه انتقال آب تونل گلاب برای تامین آب اصفهان در دستور کار قرار گرفت. با توجه به اینکه صنایع آب بر مانند فولاد در استان کویری اصفهان احداث شده است، این صنعت آب بری بالایی دارد و با افزایش تولید تا سال ۱۶۲۰ مشکل تامین آب در این استان چند برابر می‌شود و تاوان این مشکلات را مردم استان چهار محال و بختیاری باید بپردازند. بنابراین درخواست می شود به‌منظور رعایت عدالت و انصاف، بخشی از درآمد حاصل از صنایع آب‌بر استان‌های همجوار چهار محال و بختیاری که از آب این استان استفاده می‌کنند به عنوان حق آبه پرداخت شود.

عسگری حسنوند توضیح داد: تونل جهنمی بهشت آباد نیز که طول آن ۶۵ کیلومتر و قطر آن ۶ متر است و کارشناسان استان مجاور معتقد هستند از طریق این تونل مقرر است ۱۵۲ میلیون متر مکعب آب منتقل شود و هزینه بالایی برای اجرای آن برآورد شده، در صورت اجرا ۱۴۰ چشمه، ۱۲۰۰ قنات و ۴۰۰ حلقه چاه در چهارمحال و بختیاری خشک می‌شود، لذا اجازه نمی‌دهیم تجربه سد گتوند در کشور تکرار شود، علاوه بر خشک شدن منطقه بهشت آباد شهرستان‌های فلاورجان و النجان نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند و با اجرای این تونل چهارمحال و بختیاری به جهنم تبدیل می‌شود.

نماینده استان چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: پیشنهاد می شود این هزینه را صرف اجرای شبکه‌های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی اصفهان کنند. اگر می‌خواهیم مردم با شنیدن کلمه عدالت حس ناخوشایندی نداشته باشند، باید در مقام عمل اجرای عدالت را شاهد باشند، عدالت نباید در مصاحبه و دستورالعمل خلاصه شود، باید به اصل آمایش سرزمین در مدیریت کشور توجه ویژه صورت بگیرد، اگر این دو اصل اجرایی شود، التهابات در حوزه آب کاهش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه افرادی که باعث شدند زاینده رود به این وضعیت دچار شود باید مورد بازخواست قرار بگیرند، گفت: باید حق آبه‌های حوزه زاینده رود مجددا بررسی شود، استان مجاور تعداد بالایی چاه غیر مجاز دارد و دلیل اصلی فرونشست در اصفهان همین چاه‌ها هستند. بزرگترین مشکل دیگری که مردم استان چهارمحال و بختیاری با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نامطلوب بودن جاده‌های مواصلاتی استان می‌باشد و و بیشتر راه‌های روستایی این استان خاکی و مشکل دار هستند. بسیاری از پروژه‌های چهارخطه از جمله شهر کرد – شلمزار، لردگان - خوزستان و تکمیل خطوط ریلی استان و ... در انتظار دریافت اعتبارند و برخی از راه‌های روستایی از جمله منطقه موگویی ۶ ماه از سال مصدود می‌باشند که توجه ویژه مسئولین را می‌طلبد.

نظر شما