شناسهٔ خبر: 54951671 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

سازمان ملل «جنگ بی‌معنی» در اوکراین را محکوم کرد

تهران- ایرنا - کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل «جنگ بی‌معنی» روسیه در اوکراین را محکوم کرد و خواستار پایان دادن به رنج فراوان مردم اوکراین ناشی از این جنگ شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا از الجزیره انگلیسی، میشل باشله سه‌شنبه شب در آخرین حضور خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار پایان فوری خصومت‌ها در اوکراین و جبران خسارت قربانیان این جنگ شد. 

وی گفت: همانطور که به ماه پنجم درگیری‌ها در اوکراین وارد می‌شویم، تلفات درگیری در این کشور همچنان در حال افزایش است. 

باشله تصریح کرد: بازداشت خودسرانه غیرنظامیان در بخش‌هایی از اوکراین که در کنترل ارتش روسیه و گروه‌های مسلح وابسته به آن است، به صورت گسترده اتفاق می‌افتد و تاکنون ۲۷۰ مورد از  این بازداشت‌ها گزارش شده است. 

به گزارش ایرنا، ماه گذشته بود که میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد برای دور دوم کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل کاندیدا نمی‌شود. 

وی در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد: امروز در آخرین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان کمیسار عالی شرکت کردم. 

وی تصریح کرد: زمان آن رسیده است که به شیلی باز گردم و در کنار خانواده باشم. من از کشورها می‌خواهم تا به یک زمینه مشترک برای دستیابی به راه حل چالش‌های مشترک حقوق بشری مشترک ما دست یابند. 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۱۰ اوت ۲۰۱۸ میشل باشله، رئیس‌جمهور پیشین شیلی را به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر برگزید و از اول سپتامبر همان سال، جایگزین زید رعد حسین شد. 

اوایل روز سه شنبه، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که تلاش برای تضمین زندگی مسالمت آمیز در قلمروهای تحت کنترل نظامیان روسیه در اوکراین ادامه خواهد یافت. 

شویگو افزود: نیروهای روسی از مردم شهرهای آزاد شده (در جریان عملیات ویژه نظامی) پشتیبانی همه جانبه به عمل می‌آورند و تلاش‌ها برای تضمین زندگی صلح آمیز در قلمروهای تحت کنترل روسیه ادامه خواهد داشت. 

وی تاکید کرد که اولویت‌های اصلی برای نیروهای مسلح روسیه در حال حاضر، حفظ جان و سلامت نظامیان و همچنین امنیت جمعیت غیرنظامی است. 

ولادیمیر پوتین در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد. 

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. 

نظر شما