شناسهٔ خبر: 54950027 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: دانشجو | لینک خبر

مدودف:

سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را ۴۰۰ دلاری می‌کند

رئیس جمهور سابق روسیه امروز گفت که پیشنهاد محدود کردن قیمت نفت روسیه به حدود نصف قیمت فعلی، کاهش قابل توجه نفت در بازار را منجر می‌شود و می‌تواند قیمت‌ها را به بالای ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در هر بشکه برساند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از رویترز، دمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه امروز گفت، پیشنهاد ژاپن برای محدود کردن قیمت نفت روسیه به حدود نصف قیمت فعلی، کاهش قابل توجه نفت در بازار را منجر می‌شود و می‌تواند قیمت‌ها را به بالای ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در هر بشکه برساند.

مدودف گفت: ژاپن «نه در نفت و نه گاز روسیه و همچنین نه در پروژه ال‌ان‌جی ساخالین ۲ مشارکت نخواهد داشت.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هفته گذشته، فرمانی را امضا کرد که به موجب آن، روسیه کنترل کامل پروژه گاز و نفت ساخالین ۲ در خاور دور را به دست می‌گیرد؛ اقدامی که می‌تواند شرکت شل و همچنین شرکت‌های ژاپنی میتسو را مجبور به ترک این پروژه کند.

رهبران گروه هفت، هفته گذشته با امکان سنجی اعمال محدودیت‌های موقت قیمت واردات سوخت‌های فسیلی روسیه از جمله نفت موافقت کرده بودند. (جزئیات بیشتر)

مدودف، معاون کنونی شورای امنیت روسیه گفت: «نفت به میزان قابل توجهی در بازار کم خواهد شد و قیمت‌ها بالاتر خواهد رفت. بعلاوه، قیمت‌ها بالاتر از قیمت‌های نجومی ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در هر بشکه خواهد رفت.»

روز گذشته، نخست‌وزیر ژاپن گفت، بر اساس سیاست‌های تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه که گروه ۷ پیشنهاد داده مسکو مجبور خواهد شد که نفت خود را به نصف قیمت کنونی بفروشد.

وی گفته بود، سازوکاری طراحی شده که تضمین کند امکان خرید نفت روسیه با قیمت بالا وجود نداشته باشد.

در واقع محدود کردن قیمت نفت روسیه بخشی از سیاست اعمال تحریم‌های غرب علیه مسکو به خاطر درگیری نظامی با اوکراین است. این کشور‌ها می‌خواهند از طریق محدود کردن صادرات نفت روسیه درآمد‌های این کشور را کاهش دهند.

ایده این طرح این است که خدمات مالی، بیمه و حمل و نقل محموله‌های نفتی را به سقف قیمت نفت روسیه گره بزند. بنابراین، اگر کشتیرانی یا واردکننده این خدمات را بخواهد، باید متعهد شود که نفت روسیه را با حداکثر قیمت تعیین شده فروخته شود.

نظر شما