شناسهٔ خبر: 54949989 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: شفقنا | لینک خبر

دبیرکل سازمان ملل: جنگ در اوکراین ۹۰ درصد از جمعیت این کشور را در خطر فقر قرار داده است

صاحب‌خبر -

شفقنا-آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد: جنگ در اوکراین ۹۰ درصد از جمعیت این کشور را در خطر فقر قرار داده است.

به گزارش شفقنا از ایرنا، دبیرکل سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در سخنانی در کنفرانس بازیابی اوکراین گفت: جنگ روسیه در اوکراین هزاران نفر به کام مرگ کشانده و میلیون ها نفر را به اجبار آواره کرده است.

وی افزود: میلیون ها اوکراینی ها معیشت خود را از دست داده اند  و ۹۰ درصد در معرض خطر فقر قرار دارند. بازسازی خسارت‌های وارد شده به خانه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و دیگر زیرساخت‌های حیاتی اوکراین سال‌ها طول می‌کشد. سازمان ملل به ۹ میلیون نفر در اوکراین کمک های حیاتی ارائه می دهد.

وی تاکید کرد: سازمان ملل متعهد به حمایت از دولت اوکراین برای نجات جان انسان ها، تقویت تلاش های امدادی، پیشبرد طرح بازسازی و توسعه این کشور و حفاظت از دستاوردهای به دست آمده در راستای اهداف توسعه پایدار است.

نخست وزیر اوکراین دوشنبه شب در کنفرانس بین المللی اعلام کرد که بازسازی کشور ویران شده از جنگ ۷۵۰ میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، دنیس شمیهال نخست وزیر اوکراین در افتتاحیه کنفرانس بازیابی اوکراین در سوئیس، ویرانی صورت گرفته در کشور را عظیم تشریح و اذعان کرد که نیازهای بازسازی بسیار زیاد است.

وی در ادامه افزود: ما معتقدیم که منبع اصلی بازسازی باید دارایی های مصادره شده روسیه و الیگارش های روسی باشد. مقامات روسیه این جنگ خونین را به راه انداختند، آنها باعث این ویرانی عظیم شدند و باید در قبال آن پاسخگو باشند.

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نیز از طریق پیامی ویدئویی تاکید کرد: بازسازی اوکراین وظیفه یک ملت نیست بلکه بازسازی اوکراین بزرگترین کمک به حمایت از صلح جهانی است و این وظیفه مشترک کل جهان دموکراتیک است.

کنفرانس بین‌المللی دو روزه بازسازی اوکراین از روز دوشنبه با یک طرح کلی مشابه «طرح مارشال» برگرفته از برنامه اقتصادی آمریکا که امکان برخاستن اروپای غربی را از ویرانه های جنگ جهانی دوم فراهم کرده بود به میزبانی سوئیس برگزار شد.

اوکراین پنجمین ماه جنگ را می‌گذراند و نه تنها نشانه‌ای از پایان آن به چشم نمی‌آید، بلکه هر روز تبعات تازه‌ای از آن در حوزه‌های مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی ظهور می‌کند.

نظر شما