شناسهٔ خبر: 54949853 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

در دیدار شهروند ایرانی زندانی در سوئد؛

امیرعبداللهیان: ایران پرونده حمید نوری را با حساسیت زیاد دنبال می‌کند

تهران - ایرنا- وزیر امور خارجه در دیدار فرزند حمید نوری شهروند ایرانی زندانی در سوئد، تاکید کرد: ایران پرونده حمید نوری را با حساسیت زیاد دنبال می‌کند و نهایت تلاش خود را برای آزادی او به کار خواهد بست.  

صاحب‌خبر -

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه پس از گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه سوئد، در دیداری صمیمانه با فرزند حمید نوری شهروند ایرانی بازداشتی در سوئد، اقداماتی که تاکنون در سطوح مختلف کشور و به ویژه وزارت امور خارجه برای پیگیری پرونده آقای نوری صورت گرفته، را تشریح کرد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران پرونده حمید نوری را با حساسیت زیاد دنبال می‌کند و نهایت تلاش خود را برای آزادی او به کار خواهد بست.  

در این دیدار در مورد فشارها و تضییقات وارد شده بر آقای نوری در جریان بازداشت غیر قانونی و فرآیند ناعادلانه دادگاه گفتگو به عمل آمد.  

حمایت و دفاع از ایرانیان در هر کجای دنیا وظیفه ذاتی وزارت خارجه است

وزیر امور خارجه، استقامت و ایستادگی حمید نوری در برابر تمامی فشارها را ستود و افزود: حمایت و دفاع از اتباع ایران در هر کجای دنیا که باشند، وظیفه ذاتی وزارت خارجه است و در این مورد نیز حداکثر تلاش خود را بکار خواهیم بست.  

امیرعبداللهیان همزمان با این دیدار، تلفنی با سفیر کشورمان در سوئد نیز گفتگو کرد و ضمن کسب اطلاع از آخرین وضعیت حمید نوری، توصیه‌های لازم جهت تداوم و تقویت تلاش های حمایتی از شهروند ایرانی یادشده را ارائه کرد.  

فرزند حمید نوری نیز در این دیدار، ضمن تشکر از مساعی بعمل آمده، شرایط منجر به بازداشت و محاکمه ایشان را تشریح کرد و خواهان ادامه تلاشها برای آزاد شدن او شد.

 حمید نوری شهروند ایرانی با شیادی گروهک منافقین، توسط نیروهای امنیتی سوئد بازداشت و تحت محاکمه قرار گرفته است.

در این دیدار ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز حضور داشت.

دیدار فرزند حمید نوری با وزیر امور خارجه

در حالیکه ۳۲ ماه از بازداشت حمید نوری توسط دستگاه قضائی سوئد می‌گذرد و روند دادگاه طولانی و ۹۲ جلسه‌ای او نیز دو ماه پیش به پایان رسیده، وی نه تنها همچنان در سلول انفرادی نگهداری می‌شود و به پزشک دسترسی ندارد، بلکه برای تماس یا ملاقات با خانواده نیز دچار محدودیت‌های شدیدی است.

حمید نوری در روند یک دادرسی غیرقانونی، بنا بر شکایت تعدادی از اعضای گروهک تروریستی منافقین و به اتهامات واهی در سوئد مورد محاکمه قرار گرفت و همواره با نقض مکرر حقوق شهروندی از جمله نگهداری در سلول انفرادی، ضرب و شتم، عریان کردن اجباری، عدم دسترسی به پزشک و مواردی از این دست روبرو بوده است.

نظر شما