شناسهٔ خبر: 54773567 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

کریدور بزرگراهی غرب کشور روی میز مهر-۱

سهم ۵۶۳ کیلومتری آذربایجان غربی از کریدور غرب

ارومیه -سهم آذربایجان غربی از پروژه کریدور بزرگراهی غرب کشور ۵۶۳ کیلومتر است که برای اتمام آن به یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- سکینه اسمی: کریدور بزرگراهی غرب کشور به عنوان نقطه اتصال دسترسی قفقاز به آب‌های آزاد و خلیج فارس از مرز بازرگان در آذربایجان غربی شروع شده و با عبور از آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه و لرستان به خوزستان رسیده و در بندر امام خمینی خاتمه می‌یابد، طول مسیر یک هزار و۵۳۰ کیلومتر است که به صورت دوبانده و بزرگراهی احداث می‌شود.

۳۵ درصد این شبکه حمل و نقل جاده‌ای شامل ۵۶۳ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور در استان آذربایجان‌غربی با پیشرفت ۷۸ درصد اجرایی شده، که می‌تواند با توجه ویژه دولت، موجبات تبدیل این منطقه به مرکز تجاری ایران با کشورهای منطقه را فراهم کند.

این کریدور از مرز بازرگان تا بندر امام‌خمینی امتداد دارد و ضمن کاهش زمان سفر و سهولت جابه‌جایی بین استان‌های شمال غرب به جنوب غرب موجب تسهیل ترانزیت کالا و مسافر از کشورهای ترکیه و عراق به آب‌های آزاد می‌شود.

خبرگزاری مهر قصد دارد در سلسله گزارش‌هایی، آخرین وضعیت و تحولات این پروژه مهم و کلیدی را در استان‌های مرتبط با این بزرگراه مورد رصد و بررسی قرار دهد.

آذربایجان غربی یکی از استان‌های محروم کشور طی سال‌های قبل بویژه در حوزه راه ارتباطی بوده است و با وجود اینکه دروازه ورود به اروپا به شمار می‌رود، کیفیت راه‌های این استان چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد.

سهم ۵۶۳ کیلومتری آذربایجان غربی از کریدور غرب

وجود نزدیک به یک هزار کیلومتر مرز مشترک و همجواری آذربایجان‌غربی با سه کشور، این استان را به دروازه اصلی ارتباط ایران با اروپا تبدیل کرده و عمده حمل و نقل جاده‌ای کالا و مسافر کشور از طریق پایانه‌های مرزی استان یعنی یک چهارم پایانه‌های مرزی کشور انجام می‌شود.

در حال حاضر، آذربایجان غربی ۱۰ هزار و ۸۱۴ کیلومتر بزرگراه، راه اصلی، فرعی، روستایی و مرزی دارد که از این میزان ۴۰ کیلومتر شامل حدود ۱.۵ درصد آزادراه، ۳۸۷ کیلومتر بزرگراه و ۵۷۳ کیلومتر جاده اصلی است، همچنین در این استان ۱۸۶۴ کیلومتر جاده فرعی، حدود ۶ هزار و ۵۰۰ جاده روستایی و نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر جاده روستایی مرزی وجود دارد.

هرچند در این آمار، کفه ترازو به سمت جاده‌های فرعی و روستایی که اغلب کیفیت کافی را ندارند، سنگینی می‌کند ولی اقدامات سیزدهم در ارتقای شاخص‌های بزرگراهی و همچنین بهبود کیفی جاده‌های روستایی می‌تواند سنگ بنایی برای توسعه راه‌های استان در آینده نه چندان دور باشد.

سهم ۵۶۳ کیلومتری آذربایجان غربی از کریدور غرب

امسال ۵٠ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور در آذربایجان‌غربی تکمیل می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در خصوص روند اجرای این طرح گفت: در حال حاضر، عملیات راهسازی در ١٣٠ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور در آذربایجان‌غربی در دست اجراست.

تاکنون ۱۳۵ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور در بخش جنوب آذربایجان‌غربی زیر بار ترافیک رفته و کل پروژه ٧٨ درصد پیشرفت اجرایی دار محسن حمزه لو با بیان اینکه ۵۶٣ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور در آذربایجان غربی واقع شدە، افزود: تاکنون ۱۳۵ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور در بخش جنوب آذربایجان‌غربی زیر بار ترافیک رفته و کل پروژه ٧٨ درصد پیشرفت اجرایی دارد.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده امسال ۵٠ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور در آذربایجان‌غربی تکمیل شود و ساخت این گذرگاه بین‌المللی در ١٠ جبهه کاری محورهای ارومیه - مهاباد، میاندوآب مهاباد، میاندوآب - بوکان، قطعه ۴و ۵ محور سلماس - خوی و سه‌راهی ایواوغلی - گیت در حال اجراست.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی اظهار کرد: نقشه راه توسعه و پیشرفت آذربایجان‌غربی حول محور اتمام کریدور بزرگراهی غرب کشور ترسیم شده و بر این مبنا باید از تمامی ظرفیت‌های موجود برای اتمام این پروژه راهسازی بهره جست.

سهم ۵۶۳ کیلومتری آذربایجان غربی از کریدور غرب

اتمام کریدور بزرگراهی غرب کشور در آذربایجان غربی ۱۲ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط کنونی، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل در پایانه‌های مرزی یکی از کارآمدترین راهکارهای برون رفت از چالش‌های اقتصادی به شمار می‌رود، گفت: وجود ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک و همجواری آذربایجان‌غربی با سه کشور را فرصتی می‌داند که این استان را به دروازه اصلی ارتباط ایران با اروپا تبدیل کرده است.

برای بهره‌برداری کامل از کریدور بزرگراهی غرب کشور در جنوب آذربایجان‌غربی ۱۲ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است

حمزه‌لو با بیان اینکه کریدور بزرگراهی غرب کشور در جنوب آذربایجان‌غربی به طول ١٨٩ کیلومتر و شمال آذربایجان‌غربی به طول ۱۱۱ کیلومتر با سرعت اجرا می‌شود، عنوان کرد: برای بهره‌برداری کامل از کریدور بزرگراهی غرب کشور در جنوب آذربایجان‌غربی ۱۲ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تکمیل کریدور بزرگراهی شمال‌غرب کشور به عنوان یکی از الزامات ارتقای شاخص‌های توسعه‌ای در دستور کار دولت قرار دارد، افزود: بهره برداری کامل از این کریدور و ایجاد ارتباط بین قفقاز جنوبی با بندر امام یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم است که تأثیرگذاری ویژه ای در ارتقای شاخص‌های توسعه‌ای دارد.

حمزه لو خاطرنشان کرد: تکمیل کریدور بزرگراهی غرب کشور با توجه به موقعیت راهبردی آذربایجان‌غربی در حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای اهرم کارآمدی برای کاهش تأثیر تحریم‌ها و بیرون‌رفت از مشکلات اقتصادی محسوب می‌شود.

وی همچنین این محور را از نظر ترافیک ترانزیت و اتصال شمال به جنوب کریدور بزرگراهی غرب کشور مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: احداث این محور موجب رونق تجاری و اقتصادی استان‌های مذکور می‌شود و به لحاظ توسعه گردشگری در این استان‌ها تأثیر بسزایی خواهد داشت.

سهم ۵۶۳ کیلومتری آذربایجان غربی از کریدور غرب

کریدور بزرگراهی غرب کشور یکی از مهم‌ترین کریدورهای کشور است

وزیر راه و شهرسازی نیز در بیست و یکمین سفر استانی رئیس جمهور و هیئت دولت به آذربایجان غربی در بازدید روند اجرای پروژه کریدور بزرگراهی شمال‌غرب کشور در ارومیه اعلام کرده بود: توسعه راه‌ها در آذربایجان‌غربی در دستور کار جدی قرار داده و علاوه بر برنامه‌ریزی در راستای ارتقای شاخص استفاده از مسیر ریلی و مسیر بزرگراهی و همچنین توسعه بزرگراهی و حتی بهبود وضع جاده‌های اصلی، تحول عظیمی را در این نقطه از ایران اسلامی را شاهد خواهیم بود.

رستم قاسمی با بیان اینکه کریدور بزرگراهی غرب کشور یکی از مهم‌ترین کریدورهای کشور است که ما را به چند پایانه مهم با کشورهای همسایه متصل می‌کند و می‌تواند مزیت ترانزیتی بسیار خوبی برای کشور داشته باشد، اظهار داشت: کریدور بزرگراهی غرب کشور به طول ۱۵۳۰ کیلومتر، مرز بازرگان در آذربایجان غربی را به بندر امام خمینی (ره) در خوزستان متصل می‌کند و ۳۵ درصد این شبکه حمل و نقل جاده‌ای به طول ۵۶۹ کیلومتر در این استان احداث می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل در پایانه‌های مرزی یکی از کارآمدترین راهکارهای برون رفت از چالش‌های اقتصادی به شمار می‌رود و احداث کریدور بزرگراهی شمال‌غرب کشور کمک شایانی به این امر می‌کند، اعلام کرده بود: کریدور بزرگراهی غرب کشور در جنوب آذربایجان‌غربی به طول ١٨٩ کیلومتر و شمال آذربایجان‌غربی به طول ۱۱۱ کیلومتر در حال اجرا است که طی امسال به بهره برداری خواهد رسید.

همچنین مجری پروژه بزرگراهی غرب کشور نیز در این بازدید اظهار کرد: تاکنون ۳۵ درصد از این کریدور ارتباطی به طول ۵۳۱ کیلومتر زیر بار ترافیک رفته است.

غلامرضا خرمی با بیان اینکه برای احداث این میزان از مسیر ارتباطی ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است، ادامه داد: مجموع طول کریدور بزرگراهی غرب کشور یک هزار و ۴۸۲ کیلومتر است که ۲۱۹ کیلومتر آن نیز در دست ساخت است.

مجری پروژه بزرگراهی غرب کشور گفت: مطالعات احداث ۱۵۱ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور و مناقصه این میزان در دست اقدام است.

خرمی با بیان اینکه برای اتمام کل طرح کریدور بزرگراهی غرب کشور بر اساس آمارها ۲۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است تا این طرح تکمیل شود، افزود: اضافه کرد: ظرفیت آذربایجان‌غربی با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها در بخش کریدور بزرگراهی غرب کشور بسیار مناسب است.

کریدور بزرگراه غرب کشور در آذربایجان غربی یکی از شریان‌های اصلی و نقاط اتصال دو منطقه تجاری به شمار می‌رود، امید است با همت دولت سیزدهم نه تنها آذربایجان غربی شاهراه ارتباطی ایران به اروپا از بن بست محرومیت در راه‌های ارتباطی خارج شود بلکه زمینه رشد و رونق اقتصادی در این منطقه فراهم شود.

نظر شما