شناسهٔ خبر: 54736407 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: آریا | لینک خبر

طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در دستور کار مجلس/ استخدام کارکنان دولت چه تغییراتی می کند؟

صاحب‌خبر -
طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در دستور کار مجلس/ استخدام کارکنان دولت چه تغییراتی می کند؟
خبرگزاری آریا- روز گذشته نمایندگان مجلس با رسیدگی خارج از دستور به طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت و تعیین تکلیف نیرو‌های طرف قرارداد شرکت‌های پیمانکاری موافقت کردند و بر اساس اعلام رئیس مجلس، یکشنبه این طرح بررسی می‌شود.
به گزارش سرویس اقتصادی خبرگزاری آریا، نمایندگان در نشست علنی صبح امروز (چهارشنبه، اول تیر ماه) مجلس شورای اسلامی با تقاضای جمعی از نمایندگان برای رسیدگی خارج از دستور به طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت و تعیین تکلیف نیرو‌های طرف قرارداد شرکت‌های پیمانکاری با 186 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
به گفته رئیس مجلس، رسیدگی به دستور مذکور در روز یکشنبه هفته آتی (5 تیرماه) در صحن علنی مجلس خواهد بود.
 
استخدام کارکنان دولت چه تغییراتی می کند؟
اهداف طرح ساماندهی کارکنان دولت چیست و با تصویب این طرح، استخدام کارکنان دولت چه تغییراتی می کند؟

حذف واسطه‌ها و شفافیت در استخدام‌ها
فاطمه محمدبیگی عضو کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس در توئیتی نوشت:
الحمدلله بارأی86درصدی همکارانم در مجلس تقاضای در اولویت قرارگرفتن ساماندهی استخدام کارکنان دولت و تعیین تکلیف نیروهای طرف قرارداد با شرکت های پیمانکاری به تصویب رسید. ان‌شاءالله یکشنبه این موضوع در دستورکار قرار می گیرد تا با مصوبات آتی شاهد حذف واسطه‌ها و شفافیت در استخدام‌ها باشیم.

حذف امضاهای طلایی و استخدام براساس آگهی و آزمون
ولی اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طرح فعلی مورد توافق کمیسیون اجتماعی مجلس و سازمان اداری و استخدامی کشور است، چرا که پیش از این در کمیته ویژه ای که متشکل از اعضای این کمیسیون و سازمان اداری و استخدامی بود به تصویب رسیده است.
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: این طرح اهدافی همچون جلوگیری از امضاهای طلایی و استخدام افراد از طریق آگهی و آزمون را دنبال می کند، ضمن اینکه براساس آن افرادی که به مدت 2 سال با یک دستگاه قرارداد داشته باشند، بعد از این تبدیل به کار معین خواهند شد، ضمن اینکه اگر در این طرح خلأیی هم وجود داشته باشد در صحن علنی با پیشنهاد نمایندگان رفع خواهد شد.

ایجاد عدالت استخدامی
عباس گودرزی رئیس کارگروه بررسی طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در مجلس گفت: این طرح به دنبال این است که فتح بابی برای ساماندهی کارکنان دولت باشد که این بخش را با تفاهم با دولت به صورت طرح دنبال می‌کنیم و مابقی آن را نیز دولت قول داده است که در قالب لایحه تقدیم مجلس کند.
نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در این طرح دو تدبیر را دنبال می‌کنیم یکی ممنوعیت ادامه فعالیت شرکت‌های واسطه تامین نیروی انسانی در بکارگیری نیروهای دارای ماهیت بلندمدت است بنابراین در شرکت‌ها تنها باید خرید خدمت صورت بگیرد، همچنین واگذاری و برون سپاری خدمت در شرکت‌ها را به رسمیت می شناسیم در جهت رفع بومی‌سپاری نیروی انسانی که وضعیت نامناسبی را در نظام اداری و استخدامی ایجاد کرده است.  
نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: ساماندهی نیروهای موجود شرکتی از دیگر اهدافی است که از طریق این طرح دنبال می کنیم، همچنین برای افرادی که ماهیت کارشان بلندمدت است طبق توافقی که با دولت داشتیم با روش سنجش صلاحیت به قرارداد کار معین تبدیل وضعیت می‌شوند که بعد از این نیروی دارای ماهیت بلندمدت نیز در قالب انتشار آگهی و برگزاری آزمون و بر اساس یک عدالت استخدامی به کارگیری خواهند شد.
وی افزود: یکشنبه آینده شاهد بررسی جزییات این طرح در صحن مجلس خواهیم بود که مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی است و امیدواریم با همراهی نمایندگان مجلس، سازمان اداری و استخدامی کشور و دولت شاهد افزایش رضایتمندی در سطح جامعه به معنای حقیقی کلمه باشیم.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم، تاکید کرد: این شرکت‌ها برای کوچک‌ سازی، کاهش هزینه و افزایش رضایتمندی تشکیل شدند اما نقض غرض اتفاق افتاده است تاجایی‌که امروز هیچ کدام از این اهداف محقق نشده است بلکه شاهد یک بروکراسی سایه و پنهانی هستیم که حجم عظیمی و نامعلومی از این نیروها پشت آن پنهان شده‌اند و آماری هم از آنها وجود ندارد و هیچ کسی هم پیرامون این نوع عملکرد پاسخگو نیست بنابراین به هر نحوی که تمایل دارند نیرو جذب می‌کنند و به آنها حقوق می‌پردازند و این یک چالشی در نظام اداری و استخدامی کشور است که چنانچه بخواهیم با این روش حرکت کنیم در آینده با یک چالش اساسی در این حوزه مواجه خواهیم شد.
وی افزود: این به نفع و صلاح نظام اداری و استخدامی کشور است که هم جذب نیروی انسانی هدفمند، ضابطه‌ مند و قانونمند شود و هم نیروها دارای یک هویت مشخصی باشند که منجر به افزایش سطح رضایتمندی، انگیزه و بهره‌وری شود.

استخدام با آزمون
سه روز پیش لطیفی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، در خصوص همسان سازی پرداختی در دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی، گفت : برای این موضوع سه مسیر پیگیری می‌شود، که در مسیر کوتاه مدت پیشنهاداتی در مجموعه دولت است مبنی بر آنکه اقداماتی در خارج از حکم صورت گیرد.
او گفت : دستگاه‌هایی که از قوانین مربوطه مانند قانون استخدام کشوری تبعیت می‌کنند، روی حُکم خیلی تغییری ندارند، آنچه تفاوت است در خارج از حُکم است که رسیدگی به این مهم در دستور کار است.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت:در بلند مدت هم باید به سمت قانون جامع مشترک برسیم، تنوع قانون در حوزه استخدام باعث شده مسائلی ایجاد کرده که باید مورد بررسی قرار گیرد.
او گفت : تنوع اگر مبتنی بر بهره وری و عملکرد باشد خوب است اما اگر مبتنی بر تفاوت‌های برخورداری دستگاه‌ها از بودجه عمومی و درآمدهای اختصاصی باشد مناسب نیست.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص رابطه استخدامی نیز گفت: همکاری با مجلس شورای اسلامی در این راستا وجود دارد و اعتقاد داریم این موضوع لایحه نمی‌خواهد، بلکه نیازمند اراده جمعی است تا بتوانیم در مجموعه دولت کسانی را که کار جاری و تخصصی دولت را انجام می‌دهند رابطه استخدامی آنها از شرکتی به رابطه قرارداد کار معین، پیمانی یا حتی در سطوحی به رسمی تغییر کند و این مستلزم آن است که ظرفیت وجود داشته باشد زیرا طبق قانون، برنامه‌ها نباید دولت را بزرگ کند.
لطیفی افزود: از آن طرف هم برای ما مهم است که از نیروهایی که در مجموع دولت زحمت می‌کشند استفاده کنیم، پیش بینی این است که بتوانیم با آزمون‌های استخدامی خاص برای این افراد که با دولت همکاری می‌کنند زمینه جذب را متناسب با نیازهای واقعی دستگاه‌ها ایجاد کنیم.نظر شما