شناسهٔ خبر: 54526994 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: بولتن‌نیوز | لینک خبر

امنیت جامعه را هدف گرفته اند،

بازار سیاه سلاح قاچاق در ایران هدف سازمان های جاسوسی متخاصم

اینکه این اقلام خطرناک چگونه ارزانتر از بازار خود کشور مبدا در اختیار قاچاقچیانی که بازار هدفشان ایران است میرسد نشان دهنده آن است که سازمان های جاسوسی متخاصم امنیت جامعه را هدف گرفته اند

صاحب‌خبر -

گروه اقتصادی: کانال تلگرامی داغ محرمانه با معرفی انواع اسلحه هایی که در بازار سیاه ایران یافت می شود، در گزارشی به روش های قاچاقچیان برای واردات انواع اسلحه به ایران پرداخت.

به گزارش بولتن نیوز، در این گزارش آمده است: چند سال قبل در جریان شرارت یک شرور در همدان و قتل امام جمعه یک محله وقتی به پیج این شرور رفتیم مشاهده کردیم که وی مدتها حداقل بطور ثابت با سه سلاح کلاشینکف ، شاتگان ، کمری قدرت نمایی میکرده و فیلم و عکس از تیراندازی و ژست هایش پخش میکرد.

قضیه زمانی بیشتر جالب شد که مقام معظم رهبری  در دیدار با فرماندهان ناجا پس از این حادثه به پیج این شرور و سلاح هایش اشاره کردند.

ایشان در این دیدار به این مساله اشاره و خواستار رسیدگی به این بازار خطرناک شدند

 بعدها حوادث بسیاری روی داد که آخرین آن تا زمان نگارش این گزارش حادثه گروگانگیری ایلام بود که فرد گروگانگیر مجهز به کلاشینکف و نارنجک با قتل چند نفر خودکشی کرد.

تمام این حوادث تقریبا  به غرب کشور مربوط بودند یا محل وقوع در غرب بود ( ایلام و همدان و...) یا میشد در بررسی های پس از حادثه ردی از این منطقه در آن دید.

این اتفاقات باعث شدند که ما از مدتها پیش در فکر تهیه یک گزارش جدا از این بازار باشیم و با زحمات بسیار توانستیم مستقیم این بازار مرگبار را دیده و زاوایای آنرا از دید خود بنویسیم

عموما سلاح های قاچاق از مرز کردستان و از طریق عراق وارد کشور میشود.

اکثر این سلاح ها ساخت ترکیه هستند

 ماجرای سلاح های قاچاق به چند دسته تقسیم میشوند.

اول سلاح های اروپایی که توسط کارخانجات معتبر ترکیه تحت لیسانس تولید میشوند.

بعدی سلاح هایی هستند که کپی سلاح های معروف جهان مانند انواع : برتا ، گلاک ، برونینگ ، ماکاروف و .... که در کارگاه های کوچک ترکیه و در کیفیت های نسبتا خوب تهیه میشوند.

 در میان سلاح های کارخانجات ترکیه انواع سلاح های جنگی مختص نیروهای نظامی و کپی سلاح های اروپایی نیز یافت میشود انواع مسلسل و سلاح های شاتگان کپی امریکایی و اروپایی که جنبه کلاس و سطح بالایی برای خود دارند.

یک سری از این کپی ها با استفاده از قطعات مختلف و در کیفیت بالاتر و نزدیک به اصلی و در قیمت پایین تر ساخته میشوند که بازار خوبی دارند.

دسته دیگر که کپی های بی کیفیتی هستند خود به دو دسته تقسیم میشوند : کپی های کم کیفیت و بعضا بی کیفیتی که با آلیاژهای ارزان و پلاستیک و... سرهم شده اند و دسته سلاح هایی که در اصل سلاح های مشقی مختص دکور یا پروژه های سینمایی بوده و با یک سری تغییرات به زور آنها را گلوله زن میکنند

این سلاح ها در قیمتی بسیار نازل وارد مرز ایران میشوند مثلا کپی یک برتا ازین دسته به قیمت ۷۰۰ هزار تومان وارد مرز شده و پس از چند دلال و قاچاقچی نهایتا در هر نقطه از کشور بنابر فاصله نهایتا تا ۳ و ۴ میلیون تومان بدست خریدار میرسند.

درحالیکه نسخه کپی کارخانه ای همان سلاح در بازار سیاه مرز به قیمت ۵ میلیون وارد شده و نهایتا تا ۲۰ و ۴۰ میلیون به فروش میرسند.

یک دسته جداگانه دیگر از سلاح هایی که از غرب کشور وارد میشوند سلاح های متفرقه ای هستند که یا مانند کلت های طارق از ارتش عراق در زمان جنگ سرقت شده یا از سوریه و حتی افریقا وارد کشور میشوند.

بازار سیاه سلاح قاچاق در ایران هدف سازمان های جاسوسی متخاصم

این دسته سلاح ها به نسبت گرانتر از عمده سلاح های ساخت ترکیه بوده و با اینکه شاید اغلب دیگر عمر خود را کرده اند اما بازار خوبی دارند.

در شرق و جنوب کشور هم بازار سلاح ها برپاست اما نه به اندازه غرب ، این سلاح ها از کارگاه های فراوان پاکستان که به تمام جهان سلاح صادر می کنند می آیند.

چرا کمتر از غرب ؟ چون مسیر قاچاق در شرق عمدتا از ایران بسوی افغانستان و پاکستان است و کالاهای کمی از آنطرف در ایران بازار دارند فقط سلاح میماند

در بازار سلاح های پاکستان نیز انواع سلاح های جنگی دنیا کپی شده و با کیفیتی نازل تر از دسته اول ترکیه ای و شاید بهتر از کارگاه های ترکیه ای برای خود داد و ستد میشوند.

وضعیت خاص افغانستان باعث شده که سلاح های تخصصی ناتو که در افغانستان به دست چریک ها افتاده  بطور پنهانی تر و برای مشتریان خاص که اغلب تشکیلات های سازمان یافته تبهکار هستند مهیا باشد در میان این سلاح ها میتوانید انواع M4 و دوربین ها و sniper های مختلف ، نارنجک و موشک های دوش پرتاب را ردیابی کرد.

در مناطق حاشیه خلیج فارس نیز سلاح هایی از امارات و یمن در حجم بسیار کمتر از مناطق قبلی وارد میشود.

 

   در میان هر کدام از این بازارها اگر پول خوبی پرداخت شود تقریبا هیچ چیزی غیرقابل دسترسی نیست ، تشکیلات قاچاق سلاح آنقدر وسیع است که در اندک زمانی برای بازار هدف خود اجناس را تهیه میکنند.

  یک سری از سلاح های نیروهای نظامی ایران مانند G3 و مسلسل های یوزی و برتا و کلت های کمری که در جریان درگیری های جنگ یا اشرار بدست طرف های مقابل افتاده نیز وجود دارند که اکثر افراد تمایلی برای داشتن آنها ندارند

چون سریال این سلاح ها براحتی نشان میدهد از کجا سرقت شده و بعضا ممکن است به وسیله تشکیلات تروریستی در حمله ها و درگیری ها مفقود شده باشند و افراد بنابر دلایل مشخص تمایلی به این سلاح ها ندارند.

  اینها که عرض شد تنها یک معرفی و پیش درآمد بر شناخت بازار سیاه سلاح و مهمات در ایران بود ، اما ماجرا بسیار ژرف تر از این است که گمان کنیم هرکس مثلا برای خرید این الام باید با بانه یا زاهدان ارتباط برقرار کند

 مثلا سلاح های ساخت کشورهای اتریش ایتالیا و رومانی و چک که اغلب بسیار با کیفیت هستند بصورت کارکرده و بعضا حتی نو وارد کشور میشوند.

 درمیان این سلاح ها میتوانید نسخه های کاربین سلاح های مطرح جهان را ببینید انواع کلاشینکف های روسی ، چینی ، رومانی و حتی مصری

کلت های ساخت اتریش و ایتالیا و حتی نمونه های خاص و دارای تزئینات چشمگیر مختلف از روکش دسته عاج و صدف تا حکاکی های مختلف این بازار سیاه سالهاست برای خود یک شبکه بسیار بزرگ ایجاد کرده است که بعضا با سواستفاده از فقر مرزنشینان کردستان و بلوچستان در لابلای بارهای آنها اقدام به انتقال محموله های خود به شهرهای مرزی می کنند.

وقتی سلاح از مرز وارد کشور شد تقریبا کار آنها تازه شروع میشود سلاح ها با قیمت بسیار ارزان در آنسوی مرز آماده است و توزیع کنندگان بعضا تا ده برابر بر روی هر کدام از این سلاح ها سود میکنند.

 بی شک در این ماجرا فراتر از وجود تقاضا برای سلاح و طبیعی بودن وجود این شبکه ها باید نگریست.

در هر کشوری در جهان مواد مخدر و سلاح و مشروبات الکلی دارای تقاضاست و تبعا شبکه هایی در این میان مشغول فعالیت هستند.

اما سوداگران بازار سلاح با موادمخدر و مشروبات بسیار متفاوت هستند ، بنابر مدتی که سرگرم کسب اطلاعات از این بازار بودیم متوجه شدیم همین سلاح ها در کشورهای مبدا قیمت بالاتری دارند مثلا یک کپی معمولی کارخانه ای از برتا در ترکیه به ریال در حدود ۵ میلیون تومان به فروش میرسد

اما همین سلاح در آنطرف مرز به قیمت ۱ تا ۲ میلیون تومان بدست قاچاقچیان سلاح میرسد همین سلاح تا ۳۰ و ۴۰ میلیون تومان به دست آخر میرسد یعنی سودی بین ۱۰ تا ۲۰ برابر و این رقم برای کپی های کم کیفیت تر کارگاهی ترکیه و پاکستان به رقم ناچیز ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان رسیده و بعد به دست خریدار حدود ۴ تا ۶ میلیون تومان بسته به نوع و نام برای خریدار آن تمام میشود و تقریبا ۱۰ برابر سودآور است.

اینکه این اقلام خطرناک چگونه ارزانتر از بازار خود کشور مبدا در اختیار قاچاقچیانی که بازار هدفشان ایران است میرسد نشان دهنده این موضوع است که سازمان های جاسوسی متخاصم با صرف هزینه هایی جذابیت مالی بالایی برای این بازار ساخته اند تا با ورود بی حد این سلاح ها امنیت جامعه را تضعیف کنند.

 در مواردی و افرادی که برای سازمان های مذکور به عنوان نفرات مهم و موفق شناخته میشوند این اختلاف قیمت بسیار به مجانی نزدیک است.

نظر شما