شناسهٔ خبر: 54311341 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

اردوغان: با اسرائیل در حوزه گاز همکاری می‌کنیم

رئیس‌جمهور ترکیه گفت که وزیر انرژی ترکیه به زودی گفت‌و‌گوها با رژیم صهیونیستی در حوزه گاز را آغاز می‌کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (یکشنبه) به هنگام بازگشت از جمهوری آذربایجان در داخل هواپیما با خبرنگاران به گفت و‌گو پرداخت.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، اردوغان گفت که رژیم صهیونیستی آمادگی خود را برای همکاری با ترکیه در حوزه گاز طبیعی اعلام کرده و وزیر انرژی ترکیه نیز به زودی گفت‌و‌گوها در این زمینه را با رژیم تل آویو آغاز خواهد کرد.

اردوغان در پنجم فروردین نیز با اشاره به روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی در حوزه انرژی، گفته بود: «موضوع گاز طبیعی می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین گام‌هایی باشد که می‌توانیم با هم در روابط دوجانبه برداریم. امیدوارم از مذاکرات (در زمینه انرژی) نتیجه بی نقصی حاصل شود.»

اردوغان در ادامه سخنان خود بار دیگر به مسأله پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو اشاره و بر مخالفت خود با این موضوع تأکید کرد و گفت که گفت‌و‌گوها با این دو کشور آن‌گونه که پیش‌بینی می‌‌کرده پیش نرفته و ترکیه هرگز به کشورهایی که به قول او حامی تروریسم هستند، جواب بله نخواهد داد.

اردوغان تأکید کرد: «تا زمانی که من رئیس‌جمهور ترکیه هستم، با پیوستن کشورهای حامی تروریسم به ناتو مخالفت خواهم کرد.»

او سپس گفت: «زمانی که ایالات متحده آمریکا به وظیفه خود برای مبارزه با تروریسم عمل نمی‌کند، ما باید چه کار کنیم؟ ما خودمان کارمان را پیش می‌بریم و در مبارزه با تروریسم از کسی اجازه نمی‌گیریم.»


اردوغان به هنگام بازگشت از جمهوری آذربایجان

 

رئیس‌جمهور ترکیه سپس به مسأله بحران اوکراین پرداخت و گفت که آنکارا به ادامه اقدامات خود در راستای باز کردن کانال گفت‌و‌گو و دیپلماسی میان روسیه و اوکراین ادامه می‌دهد و روز دوشنبه نیز ارتباط تلفنی میان ترکیه با دو طرف برقرار شده است.

اردوغان سپس به روند گفت‌و‌گوهای میان آنکارا و آتن اشاره کرد و گفت که ترکیه شورای عالی راهبردی با یونان را لغو کرده و دیگر «میتسوتاکیس» طرف مذاکره با او نیست.

انتهای پیام/م

نظر شما