شناسهٔ خبر: 54300810 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

رییس شورای شهر تهران:

از حادثه متروپل عبرت بگیریم/ تشکیل کمیته‌ای برای بررسی ساختمان‌های ناایمن تهران

رئیس شورای شهر تهران بر لزوم تشکیل کمیته‌ای برای بررسی ساختمان‌های ناایمن پایتخت تاکید کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا، مهدی چمران پیش از آغاز شصت‌ و ششمین جلسه شورای شهر تهران در خصوص موضوع ایمنی ساختمان‌های بلندمرتبه شهر تهران و سپرده شدن بررسی ایمنی این ساختمان‌ها به دفاتر خدمات الکترونیک شهر، گفت: بررسی اولیه و محاسبات ساختمانی را این دفاتر به عهده می‌گیرند اما ایمنی ساختمان‌ها باید با تشکیل مجموعه‌ای که در این خصوص با ریاست قوه قضاییه نیز صحبت شده است انجام شود در حقیقت کارگروه خاصی تشکیل شود که در آن بررسی ایمنی ساختمان انجام شود و شهرداری تهران، قوه قضاییه و وزارت کار بر این امر باید به میدان بیایند.

رئیس شورای شهر تهران اضافه کرد: البته سازمان نظام مهندسی نیز به عنوان ناظر و بررسی کننده فنی باید این امر را برعهده بگیرد و مهندسین فنی بر ایمنی ساختمان‌های بزرگ نظارت کنند.

چمران تاکید کرد: ساختمان‌های بزرگ باید ناظر مقیم و مجری داشته باشند که مسئولیت اجرای صحیح ضوابط و ایمنی ساختمان‌ها را برعهده داشته باشند بی‌تردید اصرار ما برای جلوگیری از اضافه طبقات از بروز اتفاقاتی مانند متروپل آبادان است، این ساختمان قرار بوده چهارطبقه ساخته شود و بعد ۱۰ طبقه می‌شود. پس از این امر هر اقدامی هم که انجام شود نمی‌توان فونداسیون آن را تقویت کرد به ویژه در جایی که زمین‌اش سست است. امیدوارم از این حوادث عبرت بگیریم هرچند که متاسفانه عبرت نمی‌گیریم.

وی در خصوص ساختمان‌های ناایمن شهر تهران و بررسی این ساختمان‌ها گفت: باید کمیسیون و کمیته‌ای تشکیل دهیم که همه ابعاد موضوع را در نظر بگیرند ابعادی همچون کسب و کار مردم که آسیب نبیند البته قطعا در روند اجرا قرار گرفتن ایمن‌سازی مدتی این آسیب را می‌بیند ولی قطعا بهتر از این است که همه زندگی آنها بر باد برود. باید بررسی دقیقی در این امر انجام شود و بازسازی این ساختمان‌ها انجام شود چرا که بسیاری از این ساختمان‌ها استیجاری هستند و برای صاحب ملک ارزش بازسازی ندارد. بنابراین باید قانون کاملی وضع شود تا تعیین تکلیف این ساختمان‌ها انجام شود و مشخص شود که چگونه باید با آنها رفتار کنند.

رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر این‌که قوه قضاییه بر این امر مسئول است اما نمی‌تواند به یکباره کسب و کار افراد زیادی را تعطیل کند، گفت: از سوی دیگر باید مشخص شود که چه کسی بازسازی ساختمان را انجام می‌دهد. برای مثال در ساختمان پلاسکو اگر مالک این ساختمان را تجدید بنا نمی‌کرد کسی کاری نمی‌توانست بکند ، بنیاد مستضعفان برای پلاسکو شجاعت به خرج داد و این ساختمان را تجدید بنا کرد باید این کار در جاهای دیگر به عنوان الگو انجام شود.

چمران تاکید کرد: دفاتر خدمات الکترونیک شهر در زمینه‌ی ایمنی باید متخصص داشته باشند البته باز هم تشخیص با آتش نشانی است این دفاتر در حقیقت دفاتر فنی هستند و می‌توانند مهندس پیدا کنند. در حالی که آتش نشانی فقط می‌تواند اخطار دهد ولی روند کار باید به گونه‌ای باشد که اخطارها قابل پیگیری باشد و پس از اخطار آتش نشانی، دفاتر یا سازمان نظام مهندسی موضوع را پیگیری کنند.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: در دیدار با ریاست قوه قضاییه یکی از گروه‌هایی که برای تشکیل پیشنهاد شد بررسی ساختمان‌های ناایمن بود این در حالی است که چند گروه را خود آقای اژه‌ای پیشنهاد دادند ما هم در نامه‌ای آمادگی خود را برای تشکیل این گروه‌ها اعلام کردیم.

انتهای پیام

نظر شما