شناسهٔ خبر: 54186137 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایلنا | لینک خبر

روزهای دوشنبه و سه‌شنبه؛

نشست مقامات عالی‌رتبه اکو در تهران برگزار می‌شود

معاونان وزرای امورخارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این هفته در تهران گردهم می‌آیند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایلنا، این مقامات قرار است در نشست‌های جمعی و دوجانبه به بررسی راه‌های ارتقا بیشتر همکاری‌های منطقه‌ای بپردازند.

موضوعات مهمی همچون آزادسازی‌های بیشتر تجاری مابین کشورهای عضو و تقویت ترانزیت و حمل و نقل درون منطقه‌ای و پیگیری اجرای موثر توافقات نشست سران اکو در عشق‌آباد از جمله دستورکارهای مهم نشست‌های این هفته در دبیرخانه اکو در تهران است. 

شرکت‌کنندگان همچنین در مورد راه‌های تامین مالی پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای تبادل نظر خواهند کرد.

مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ضمن شرکت در نشست اکو و نیز ملاقات‌های دوجانبه با همتایان خود در حاشیه این نشست، برنامه‌هایِ دیپلماسی اقتصادی و سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران در بسط روابط و همگرایی اقتصادی با کشورهای عضو از جمله پیشنهادات مطرح شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در نشست سران را دنبال خواهد کرد.

کشورهای ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ایران، افغانستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان و تاجیکستان اعضای اکو را تشکیل می‌دهند.

هفت کشور از ۱۰ کشور عضو اکو محصور در خشکی هستند و برای دسترسی به بازارهای جهانی به سایر کشورها و مسیرهای ترانزیتی متکی هستند.

منطقه اکو با هشت میلیون کیلومتر مربع مساحت و نیم میلیارد جمعیت، یکی از مناطق مهم و تاثیرگذار در ترانزیت بین‌المللی است. 

برچسب‌ها:

نظر شما