شناسهٔ خبر: 54171253 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

گسترش روابط فرهنگی دمشق با کشورهای عربی / نمایشگاه سوریه مهد تمدن ها در عمان گشایش یافت

تهران - ایرنا - روابط فرهنگی دمشق با کشورهای عربی پس از سال ها وقفه به دلیل جنگ خونین با تروریست ها درحال بازسازی و گسترش است و در همین راستا نمایشگاه " سوریه مهد تمدن " در عمان گشایش یافته است.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، سانا خبرگزاری سوریه شنبه بدون اشاره به مدت برگزاری این نمایگشاه اعلام کرد، لبانه مشوح وزیر فرهنگ و منی بنت فهد آل سعید معاون رئیس هیئت امنای موزه ملی عمان نمایشگاه سوریه مهد تمدن ها را در مسقط پایتخت سلطنت عمان افتتاح کردند.

مشوح در سخنان خود در این افتتاحیه از عمق روابط تمدنی و فرهنگی دو کشور و تلاش مشترک آنها برای مرمت و مستندسازی آثار سوری و سپس برگزاری این نمایشگاه که اولین نمایشگاه در نوع خود در عمان است، قدردانی کرد.

دو طرف همچنین با حضور جمال بن حسن الموسوی دبیرکل موزه ملی عمان، ادریس میا سفیر سوریه و نذیر عوض مدیرکل آثار باستانی و موزه‌ها درباره گسترش همکاری های فرهنگی وسیاسی گفت و گو کردند.

دو طرف نیز به بررسی واقعیت مرمت در بیت اجقباش در حلب و موزه معره النعمان در ادلب، طرح اجرایی مرحله بعدی و اهمیت قرض دادن نسخه خطی ابن مجید توسط سوریه به سلطنت عمان پرداختند.

طرف سوری گزارش فنی حفظ و نگهداری مجسمه های تخریب شده را تحویل داد و از نقش موزه ملی عمان در کمک به بازیابی یک اثر باستانی در نزد موزه بریتانیا قدردانی کرد.

آثار باستانی که در موزه ملی عمان به امانت نگهداری می شوند، ۱۷۵ قطعه تخمین زده می شود که با روش های مدرن در آزمایشگاه ها بازسازی و نگهداری شدند.

نظر شما