شناسهٔ خبر: 54143713 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان تاکید کرد

ممنوعیت خرید، فروش و جابه‌جایی دام زنده فاقد پلاک گوش در زنجان

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان بر ممنوعیت خرید، فروش و جابه‌جایی دام زنده فاقد پلاک گوش تاکید کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان زنجان، محمدباقر حاج‌کاظمی با بیان اینکه یکی از شرایط لازم در ضوابط نگه‌داری و خرید و فروش دام، پلاک‌گذاری دام‌های سبک و سنگین است، گفت: همراه با پلاکی که بر گوش دام‌های زنده الصاق می‌شود، مشخصات هر دام در سامانه مرتبط ثبت خواهد شد؛ از این‌رو لازم است دامداران برای پلاک‌گذاری دام از طریق شرکت‌های مباشر در استان اقدام کنند.

وی افزود: هدف از طرح پلاک‌گذاری دام‌های سبک و سنگین، داشتن بانک اطلاعاتی دقیق برای آمارگیری به منظور برنامه‌ریزی برای واکسیناسیون، امور تشخیص و درمان، اصلاح نژاد دام، میزان تولید گوشت قرمز و شیرخام و جلوگیری از قاچاق دام عنوان کرد.

این مسئول تاکید کرد: صدور گواهی حمل بهداشتی - قرنطینه‌ای برای تردد دام‌های زنده اعم از گاو و گوساله، گاومیش، گوسفند و بره، بز و بزغاله و اسب، فقط به شرط داشتن پلاک انجام می‌شود.

حاج‌کاظمی با اشاره به اینکه بر اساس ضوابط و مقررات موجود، دام‌های فاقد پلاک، حتی در محل نگه‌داری آن‌ها نیز قاچاق محسوب می‌شود، ادامه داد: دامداران این مهم را جدی گرفته و برای دریافت هرگونه خدمات از جمله امور مربوط بهداشتی دامپزشکی و بیمه دام هرچه سریع‌تر برای انجام پلاک‌گذاری دام‌های خود اقدام کنند.

وی اظهار کرد: بر همین اساس کشتارگاه‌ها نیز از پذیرش دام‌های فاقد پلاک و مجوز بهداشتی - قرنطینه‌ای منع شده و متصدیان کشتارگاه‌های دام نیز شماره پلاک دام‌های کشتاری را در سامانه سازمان دامپزشکی ثبت و به‌ صورت اتوماتیک از جمعیت دامی کشور حذف خواهد کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: همه بهره‌برداران در سطح استان زنجان موظف هستند با مراجعه به اتحادیه دامداران و شرکت‌های مورد تایید معاونت بهبود امور تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی، نسبت به ثبت واحدهای مربوطه و پلاک‌گذاری دام‌های خود اقدام کنند.

انتهای پیام

نظر شما