شناسهٔ خبر: 54025819 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: آنا | لینک خبر

در گفت‌وگو با آنا مطرح شد

فعالیت مافیای سقط جنین در کشور/ چه کسانی مخالف ایران پر جمعیت هستند؟

رئیس کمیته جمعیت و سرمایه اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است دست های پشت پرده ای در کار است تا ساختار جمعیتی ایران نامناسب شود.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری آنا | احسان گل محمدی: پرفسور محمد اسماعیل اکبری استاد دانشگاه و رئیس کمیته جمعیت و سرمایه اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است دست های پشت پرده ای در کار است تا ساختار جمعیتی ایران نامناسب شود؛ اکبری در مصاحبه تفصیلی با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری آنا گفت: یک برنامه‌ریزی بین‌المللی پیچیده برای برنامه جمعیت انجام شده است، سیاستگذاران بین المللی اول برنامه ریزی می کنند و بعد برای این برنامه ریزی پشتوانه‌ علمی درست می‌کنند.

ببینید: چه کسانی از کاهش نرخ زاد و ولد سود می‌برند؟

مشاورعالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه سلامت عمومی و جمعیت با اشاره به مطالعه‌ اخیر یک سازمان بین المللی در مورد محدود کردن ظرفیت جمعیت، عنوان کرد:‌ در این مطالعه ادعا شده بود که با این رشد جمعیت تا ۳۰ سال آینده جمعیت جهان به حدود ۱۸ میلیارد می رسد. بعد تعبیر کردند که امکانات دنیا، جوابگوی این جمعیت میلیاردی نیست.

فعالیت مافیای سقط جنین در کشور/ چه کسانی مخالف ایران پر جمعیت هستند؟


اکبری عنوان کرد:‌ در بخش دیگر این مطالعه به شاخص شکستن و تخریب لایه ازون اشاره شده و عنوان شده بود به خاطر خروج آمریکا از کنوانسیون وین روز به روز وضعیت دنیا خراب تر خواهد شد و عده ای از مردم دیگر نمی توانند زندگی کنند پس باید از افزایش جمعیت جلوگیری کرد. این در حالیست که این مطالعه مستند علمی ای ندارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مدرس علوم سیاستگذاری و مدیریت سلامت بیان کرد:‌ در مطالعه دیگری که اخیرا منتشر شده هم عنوان کردند به خاطر افزایش گازهای گلخانه‌ای کشورهایی مانند ایران، کویت، امارات، بحرین و عربستان تا ۳۰ سال آینده قابل سکونت نیست. با بررسی نقشه های ناسا به این نتیجه رسیدیم که این حرف، کاملا سیاسی است و پایه و اساس علمی ندارد و برای بهره برداری سیاسی منتشر شده و واقعیت ندارد. سازمان های بین المللی هرچند ادعا می کنند که به دنبال کاهش جمعیت دنیا هستند اما در واقعیت به دنبال کاهش جمعیت کشورهای در حال توسعه هستند و برای کاهش جمعیت کشورهای توسعه یافته هیچ برنامه ای ندارند.

رئیس انجمن علمی آموزش پزشکی ایران بیان کرد:‌ ایران گزینه اول سازمان های بین المللی برای پیشبرد برنامه های جمعیتی است چراکه دیگر کشورهای خاورمیانه به گونه ای به عنوان یکی از ایالات، آمریکا محسوب می شوند و دردسری در این کشورها ندارند و به راحتی موارد مورد نظر آنها در این کشورها دنبال می شود. لذا معتقدیم که دست هایی، عالمانه و هدفمند به دنبال تخریب ساختار جمعیتی و کاهش جمعیت در ایران بوده و هست، این نکته صرفا یک ادعا نیست و حرفی علمی است.

ببینید: ناگفته‌هایی از پشت پرده سقط جنین در ایران

پرفسور اکبری عنوان کرد:‌ سیاستگذاری کاهش جمعیت در بیرون از مرزها انجام می شود و شکی در این موضوع نیست اما اجرای این برنامه در داخل و توسط مسئولین ایرانی انجام می شود و بیگانگان نقشی در اجرای این برنامه ها ندارند. به عنوان مثال در دوره سازندگی، دولت برای اجرای برنامه تنظیم خانواده از بانک جهانی وام چند میلیون دلاری گرفت و در آن زمان باوجود اینکه حقوق پزشکان به طور کامل پرداخت نمی شد اما اضافه کار مربوط به بستن لوله مردم در شهرها و روستاها سروقت و به صورت کامل پرداخت می شد. کدام عقل سلیمی برای اخته کردن مردم و تحدید نسل وام می گیرد؟ در آن دوران تمامی امکانات بسیج شده بود که به مردم القا شود که فرزندآوری خوب نیست و یک فرزند با آنهمه آسیب، خوب است و عده ای به دنبال این بودند که این فرهنگ را به عنوان فرهنگ مقبول جامعه جا بیندازند.

پدر پزشکی جامعه نگر ایران گفت: قبل از انقلاب هم طرح هایی در این زمینه اجرا می شد، قبل از انقلاب پزشکی که در اجرای این طرح همکاری نمی کرد امکان ادامه تحصیل را به او نمی دادند و از آنجاییکه شرط لازم برای ادامه تحصیل انجام عمل های مربوط به جلوگیری از بارداری بود برخی از پزشکان مذهبی به دیگران پول میدادند تا به جای آنها این عمل ها را روی مردم انجام دهند تا بتوانند درس خود را به پایان برسانند. بعد از انقلاب هم جز چند سال تا حدودی این طرح اجرا می شد و چند سالی این طرح انجام نشد که موجب شد تا جمعیت زیادی در دهه شصت متولد شوند اما بعد از آن دوباره طرح های بدونِ رصدی برای تخریب ساختار و کاهش جمعیت اجرایی شد؛ لذا من معتقدم که سیاست‌های عالمانه‌ای در خارج از مرزها برای تهدید جمعیت کل جهان به خصوص برای ایران طراحی شده است.


اکبری عنوان کرد: برخلاف آنچه عنوان و تبلیغ می شود، بنده اصلا مخالف غربالگری نیستم بلکه مخالف سیاست اشتباه هستم، وقتی اثربخشی غربالگری تا حدود زیادی کم و اشتباه است چرا باید از آن حمایت کرد؟ نمی شود گفت چون فلان فرد سرطان دارد او را اشتباهی عمل کرد و بعد که در حین یا بعد عمل فوت کرد بگوییم او سرطان داشت، چنین تصمیمی نه شرعی است و نه اخلاقی.

فعالیت مافیای سقط جنین در کشور/ چه کسانی مخالف ایران پر جمعیت هستند؟

رئیس مرکز تحقیقات سرطان اظهار کرد: در میدان عمل بالای ۹۵ درصد زنان باردار را مجبور به غربالگری می کنیم و زن و مرد جوان با هزاران مشکل و مانع مالی، جسمی و روانی مواجه می شوند تا زمانیکه فرزندشان متولد شود. این موضوع اصلا علمی و منطقی نیست، عده ای از این موضوع بالای یک هزار میلیارد کسب درآمد می کنند. بارها اعلام کردم که حاضرم تا در این مورد با متخصصان موافق اینگونه غربالگری اجباری مناظره کنم و ثابت کنم این رویه علمی نیست. نکته عجیب دیگر اینکه برخی طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده را صرفا به موضوع غربالگری خلاصه می کنند این در حالیست که این قانون بیش از ۲۰۰ حکم و ۷۳ ماده دارد، برخی متن این قانون را رها کردند و با پررنگ کردن حواشی ساختگی به دنبال شلوغ بازی و زیر سوال بردن اصل موضوع هستند. به همین خاطر من با این موضوع مخالفم و هیچ انسان عاقل و منصفی هم با این رویه غلط موافق نیست.


اکبری عنوان کرد: براساس یک مطالعه که در کرمانشاه انجام شده قریب به ۹۵ درصد زنان جوان با میانگین سنی ۳۰ سال تحت پوشش غربالگری قرار گرفتند. در هیچ جای دنیا زنان با این میانگین سنی را غربالگری نمی کنند، در نظر بگیرید که این زنان جوان چقدر هزینه کردند و مورد چه ظلمی قرار گرفتند. نکته بعدی اینکه در استاندارد علمی از هر ۲۵۰ نفر ممکن است یک نفر بچه بیمار به دنیا بیاورد، یعنی ۲۴۹ بچه سالم به دنیا می آیند این در حالیست که حدود ۹ سقط در ایران انجام می شود، یعنی در ایران چندین برابر میانگین جهانی سقط و قتل جنین انجام می شود.

فعالیت مافیای سقط جنین در کشور/ چه کسانی مخالف ایران پر جمعیت هستند؟


اکبری در واکنش به اظهارات یکی از مسئولین سابق وزارت بهداشت که گفته بود میزان غربالگری در ایران کم است، گفت: از اصل این مصاحبه مطلع نیستم لکن اصلا میزان غربالگری در ایران کم نیست. ما نمی توانیم به این بهانه که شاید یکی از نوزادان معلول به دنیا بیاید او را به قتل برسانیم، کی چنین حقی بما داده است؟ شرع؟ انسانیت؟ این مخلوق چه گناهی دارد که اینگونه با این افکار غیرعلمی کشته می شود؟ معلول یک انسان مستقل است و پدر و مادر نمی توانند او را به این بهانه به قتل برسانند، مگر میتوان پدر و مادر را به بهانه اینکه بیمار هستند به قتل رساند؟ این موضوع و تفکر علمی و شرعی و انسانی نیست. برای روشن شدن موضوع چند عدد را ذکر می کنم، احتمال سندروم داون در مادران بالای ۴۵ سال (۱/۲۰۰) و ۹۹.۵ درصد نوزادان سالم به دنیا می آیند در مادران بالای ۴۰ سال حدود ۹۹.۶ درصد نوزادان سالم به دنیا می آیند و برای مادران زیر ۳۵ سال ۹۹.۹ درصد نوزادان سالم به دنیا می آیند و احتمال سندرم داون در این مادران معادل( ۱/۱۰۰۰ بارداری) است و برای مادران زیر ۳۰ سال ۹۹.۹۳ درصد نوزادان سالم هستند و احتمال بیماری قریب (۱/۱۵۰۰) تولد می باشد. حالا آیا مادران و مردم از این اعداد خبر دارند؟ متولی با چه مولفه هایی به مردم دروغ گفته و قتل جنین راه انداخته است. بنظرم چندین سازمان بین المللی هم علیه ایران بیانیه دادند که قانون غربالگری شما ضد قانون حفاظت و دفاع از معلولین است اما هیچکس این سخنان را گوش نمی دهد اما تا اظهارات ضد جمعیتی مطرح می شود در رسانه ها به شدت دیده و شنیده و باز نشر می شود.

فعالیت مافیای سقط جنین در کشور/ چه کسانی مخالف ایران پر جمعیت هستند؟


فوق تخصص جراحی غدد و سرطان از دانشگاه جانزهاپکینز آمریکا بیان کرد: در قانون جدید آمده که غربالگری ها باید ثبت و قانونمند شود و در این طرح نه تنها مخالفتی با موضوع غربالگری نشده است بلکه عنوان شده که اطلاعات مربوط به غربالگری در سامانه ای ثبت شود که اقدامات قابل ارزیابی شود. این یعنی شفافیت. فرضا اگر متخصصی تشخیص اشتباه داد مجبور شود مسئولیت آن را بپذیرد. با ثبت این موضوع اگر تعداد تشخیص های اشتباه یک متخصص زیاد شد می توان متوجه شد که اتفاقاتی پشت پرده ماجرا در حال رخ دادن هست که یک پزشک به این میزان تشخیص اشتباه می دهد چراکه برخی در این ساختار اقتصادی بی دغدغه پول کلان به جیب می زنند.

فعالیت مافیای سقط جنین در کشور/ چه کسانی مخالف ایران پر جمعیت هستند؟

اکبری عنوان کرد: برخی بدون اینکه طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده را خوانده باشند با آن مخالفت می کنند و علیه آن نامه می نویسند. اگر تنها یک قانون باشد که بعدها این مجلس بتواند برای تصویب آن افتخار کند همین قانون است و باید فارغ از حاشیه سازی ها این قانون به سرانجام برسد.

انتهای پیام/

نظر شما