شناسهٔ خبر: 52195470 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فرارو | لینک خبر

واکنش رئیسی به درخواست آمریکا برای مذاکره مستقیم

رئیسی درباره مذاکرات وین نیزگفت: «درخواست مذاکره مستقیم از سوی آمریکا جدید نیست و مدت‌هاست مطرح شده است، ولی تا الان با آمریکا مذاکره نکرده‌ایم، اما چنانچه در طرف مقابل آمادگی رفع تحریم ها وجود داشته باشد، جا برای توافق وجود دارد.»

صاحب‌خبر -

فرارو- رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما فقط دنبال مذاکرات هسته ای نیستیم و همه چیز ما مذاکرات نیست، تصریح کرد: «در زمینه خنثی کردن تحریم‌ها دنبال گسترش روابط با همسایگان از جمله روسیه هستیم.»

سید ابراهیم رئیسی سه شنبه شب (امشب) در گفت و گوی تلویزیونی خود با اشاره به سفر اخیرش به روسیه، اظهار کرد: «در سیاست بین المللی در جمهوری اسلامی تلاش زیادی داشته ایم و داریم. در همه حوزه ها این سیاست به صورت متوازن عمل نشده است و در سیاست تجاری و اقتصادی هم همینطور است. و نوعی عقب ماندگی داریم. برخی می گویند نگاه به شرق و روسیه و چین مطرح شده است، ولی ما باید سیاست متوازن داشته باشیم ، ما دنبال سیاست متوازن و جبران عقب ماندگی ها هستیم.»

او با طرح این سوال که چرا به 15 کشور همسایه توجه نمی کنیم؟ خاطرنشان کرد: "بعد از سفر اخیر به تاجیکستان حجم روایط ما 3 برابر شده است. در ترکمنستان هم روابط ما گسترش یافت. نسبت به روسیه هم همینطور است."

او افزود: «3 میلیارد روابط ما به روسیه می تواند به 10 میلیارد دلار برسد و صادرات و واردات به این کشور داشته باشیم. در حوزه های نفتی و گازی، صنعت، کشاورزی و هوافضا می توانیم با روسیه همکاری کنیم. ما مزیت‌هایی داریم که مورد نیاز روسیه است و روسیه مزیت‌هایی دارد که می تواند مورد استفاده ما باشد.»

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ما فقط دنبال مذاکرات هسته ای نیستیم، و همه چیز ما مذاکرات نیست، تصریح کرد: «در زمینه خنثی کردن و رفع تحریم ها در حال اقدام هستیم و در زمینه خنثی کردن تحریم‌ها دنبال گسترش روابط با همسایگان از جمله روسیه هستیم و بنای ما با تعامل با همه کشورهای جهان است. با کشورهایی که دنبال تقابل باشند، اما مقابله می کنیم.»

رئیسی همچنین گفت: «این سفر پر از لبخند بود ولی اینکه نتیجه‌ی سفر فقط لبخند باشد اتفاقی برای مردم نمی‌افتد؛ نتیجه سفر باید توسعه در همه عرصه‌ها باشد و در کشور محسوس باشد. در سفر به روسیه در جلسه‌ی سه ساعته با آقای پوتین درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای با محوریت منافع ملت ایران صحبت کردیم.»

رئیس‌جمهور افزود: "بعد از دیدار با آقای پوتین، وزیر خارجه این کشور به آقای امیرعبداللهیان گفته بود که آقای پوتین بلافاصله بعد از ملاقات به وزرا مأموریت دادند تا تصمیمات اجرایی شود و بنده هم به مسئولین ذی‌ربط مأموریت دادم که مباحث پیگیری و اجرایی شود. در مسائل پولی و مالی اتفاق نظر داریم که سلطه‌ی دلار باید شکسته شود و می‌توانیم با ارز ملی کار را دنبال کنیم. در عرصه‌های مختلف از جمله مسائل دفاعی و امنیتی و هوافضا توافق داشتیم؛ از سوریه تا قفقاز در این ملاقات صحبت کردیم."

رئیسی درباره مذاکرات وین نیز خاطرنشان کرد: «درخواست مذاکره مستقیم از سوی آمریکا جدید نیست و مدت‌هاست مطرح شده است، ولی تا الان با آمریکا مذاکره نکرده‌ایم، اما چنانچه در طرف مقابل آمادگی رفع تحریم ها وجود داشته باشد، جا برای توافق وجود دارد.»

روز گذشته حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا را مطرح کرد و پس از آن وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آماده مذاکره فوری و مستقیم با ایران است. 

انتقاد از بانک‌ها و توضیح درباره قیمت‌ها

وی در ادامه با اشاره به سهم بانک‌ها در تولید و خدمت به مردم و وسودآوری از سوی بانک‌ها ، تصریح کرد: «تاکنون به نقش اول و دوم بانک ها کمتر توجه شده است و بیشتر بانک‌ها دنبال تامین منافع خود بودند. نقدینگی بانک‌ها باید به سوی تولید برود، اما اگر در جامعه توزیع شود، مشکل ایجاد می کند و مثل سیل بنیان کن است، مگر اینکه نقدینگی مدیریت شود. نظر ما این است که باید تسهیلات به سهولت به دست مردم برسد.»

او خاطرنشان کرد: "درباره تسهیل پرداخت وام جلسه داشتیم و تاکید کردم این تصمیمات باید اجرایی شود. گفته ام با هر شرکتی با تصمیمات دولت همراهی نکند، برخورد شود. این نمی شود بانک یا شرکتی با میل خود و بدون توجه به تصمیمات دولت عمل کند. خواهش من این است بانک‌ها به تصمیمات عمل کنند و من این اراده را در بانک‌ها دیده ام."

رئیسی درباره تکلیف وام ازدواج در سال آینده گفت: «حتما وام ازدواج برقرار است.»

او همچنین درباره ساخت مسکن افزود:"ساخت مسکن وعده دولت و تکلیف قانونی است. در چهار سال باید چهار میلیون مسکن بسازیم و بنای عمل به وعده دارم و دولت ما صادق الوعده است."

رییس جمهور درباره برنامه دولت برای کنترل اجاره بهای منزل نیز اظهار کرد: «کارگروهی مامور شده اند تا در این زمینه تصمیماتی داشته باشند. اجاره بها نگرانی خانواده هاست و دولت باید مساعدت داشته باشد. کارگروه باید برنامه خود را ارائه کند تا دولت آن را اجرایی کند، البته این تصمیم موقت راه حل مسکن است. مشکل زمین نداریم و آماده سازی زمین‌ها مدتی زمان برده است. اساس کار این است که باید مسکن سازی کنیم تا قیمت و اجاره بهای مسکن کنترل شود. گفته ام میزان پیشرفت در ساخت مسکن به اطلاع مردم برسد.»

رئیس‌جمهور درباره مقاومت برخی دستگاه های دولتی در برابر فروش اموال دولتی برای تامین بودجه مورد نیاز دولت نیز گفت: "ما براحتی اموال را از دستگاه‌ها می گیریم. البته آنها به سهولت اموال را واگذار نمی کنند. در دولت تصمیمی گرفته نمی‌شود یا اگر تصمیمی گرفته شد باید به جد دنبال شود. الان کار شروع شده است. الان فرار مالیاتی دنبال شده و مودیان مالیاتی شناسایی شده اند.قرار نیست درآمد از کارمند گرفته شود، بلکه با فرار مالیاتی مقابله می‌شود. مبلغ سنگینی فرار مالیاتی داریم، عده ای درآمد نجومی دارند اما فرار مالیاتی می کنند."

او با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد تورم زیادی بوده ایم، گفت: «بنای ما کنترل تورم است. کنترل تورم در گرو این است که نقدینگی را مدیرت کنم، رشد اقتصادی داشته باشیم و کسری بودجه نداشته باشیم. اینکه رشد ۸ درصدی را هدف گرفته ایم برای مدیریت نقدینگی است و اینکه از بانک مرکزی استقراض نداشته باشیم. در این ماه ها هم همینگونه اقدام کرده ایم.من بنا ندارم بگویم چه چیزی تحویل گرفته ایم اما بودجه با رویکرد رشد اقتصادی تهیه شده است. الان نشانه های رشد اقتصادی در حال نمایان شدن است. دولت به این مسائل حساس شده است.»

رئیسی با اشاره به وضعیت قیمت ها در بازار خاطرنشان کرد: "کنترل قیمت‌ها مساله مهم است که ستاد تنظیم بازار چنین مسئولیتی دارد. دولت در کنترل قیمت فولاد و سیمان موفق شده است، قیمت برخی کالاها هم کاهش یافته است. بسیاری از کالاها دلاریزه نشده است، ولی گران شده اند که دولت موظف به کنترل قیمت این کالاهاست. دولت استانداران را در این زمنیه موظف کرده است تا بر قیمت‌ها نظارت داشته باشند."

ادامه دارد ...

نظر شما