شناسهٔ خبر: 52154250 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

آمریکا مجوز خروج کارکنان غیرضروری و خانواده دیپلماتهایش از اوکراین را صادر کرد

رسانه‌های آمریکایی از صدور مجوز خروج خانواده دیپلمات‌ها و کارکنان غیرضروری سفارت این کشور از خاک اوکراین خبر داده‌اند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شبکه ان بی سی نیوز گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا مجوز خروج خانواده دیپلماتهای سفارت این کشور در اوکراین را صادر کرده است.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز نوشته، آمریکا رسما به خانواده دیپلماتهای خود که در کی یف مستقر هستند و برخی از کارکنان غیرضروری دستور داده است خاک اوکراین را ترک کنند. 

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود علت صدور این دستور را «تهدید اقدام نظامی روسیه» علیه اوکراین خوانده است. در این بیانیه همچنین از شهروندان آمریکایی خواسته شده به خاطر افزایش احتمال اقدام نظامی روسیه وهمچنین مسائل مربوط به کووید-19 از سفر به روسیه خودداری کنند و در زمینه سفر به روسیه برای شهروندان آمریکایی هشدار سطح 4 صادر کرده است. 

پیش از این شبکه سی ان ان گزارش داده بود که سفارت ایالات متحده آمریکا در کی‌یف از وزارت امور خارجه این کشور درخواست کرده که اجازه خروج کارکنان غیرضروری و خانواده‌های کارکنانش از اوکراین را صادر کند.

با این حال یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود، در حال حاضر چیزی برای اعلام کردن نداریم اما مثل همیشه برنامه‌ریزی دقیقی برای شرایط اضطراری و مواقعی که اوضاع امنیتی رو به وخامت می‌رود داریم.

خبر خروج احتمالی خانواده‌های دیپلماتهای آمریکایی در میانه اخبار مربوط به حمله احتمالی روسیه به اوکراین و تاکید واشنگتن به حمایت همه جانبه از کی‌یف در برابر هرگونه تهاجم روسیه منتشر شده است.

یک منبع اوکراینی در واکنش به این اخبار نیز گفته بود؛ «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در این زمینه صحبت کرده و به وی گفته، اقدام آمریکا در خروج کارکنان دیپلماتیک خود از این کشور یک واکنش افراطی به اوضاع کنونی پیرامون بحران اوکراین است.

روسیه ادعاهای غرب درباره حمله احتمالی به اوکراین را رد کرده و حضور نظامی خود در مرزهای اوکراین را واکنش طبیعی به تحرکات نظامی ناتو در اطراف مرزهای خود خوانده است. 

انتهای پیام/م

نظر شما