شناسهٔ خبر: 52100792 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

تلاش‌ دو حزب آمریکا برای پیروزی در انتخابات کنگره با فرایندهای غیردموکراتیک

رئیس جمهور آمریکا گفت، مشروعیت انتخابات بعدی در این کشور به تصویب شدن یا نشدن لایحه اصلاح انتخابات بستگی خواهد داشت که در سنای این کشور رد شده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفت مشروعیت انتخابات بعدی در این کشور (انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره) به تصویب شدن یا نشدن لایحه اصلاح انتخابات بستگی خواهد داشت که در سنای این کشور رد شده است.

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، بایدن گفت: «نمی‌گویم قرار است مشروعیت داشته باشد. افزایش وجود چشم‌انداز عدم مشروعیت انختابات، با عدم توانایی ما در تصویب [لایحه] اصلاح [انتخابات]  نسبت مستقیمی خواهد داشت».

رئیس جمهور آمریکا افزود، از تصویب این لایحه در کنگره آمریکا ناامید نشده است و «با فرض اینکه این تلاش امروز شکست بخورد، شاهد این نخواهید بود که من و حزب دموکرات، رجوع به آن را رها کنیم».

با این حال به نوشته روزنامه «یواس‌اِی تودی»، در جلسه چهارشنبه شب سنای آمریکا، تمام سناتورهای جمهوری‌خواه با طرح این لایحه در صحن برای رأی نهایی مخالفت کردند و نهایتاً این لایحه با اختلاف دو رأی کنار گذاشته شد.

جمهوری‌خواهان در مخالفت با این لایحه می‌گویند دموکرات‌ها قصد دارند برای کسب رأی بیشتر، قوانین مربوط به تأیید هویت رأی‌دهندگان را ضعیف کرده و همچنین مهاجران غیرقانونی را مجاز به شرکت در انتخابات کنند.

در مقابل، دموکرات‌ها می‌گویند این لایحه را در واکنش به اقدام جمهوری‌خواهان علیه حق رأی اقلیت‌ها مطرح کرده‌اند. از زمان شکست «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، جمهوری‌خواهان در ایالت‌های تحت کنترل خود قوانینی برای محدود کردن شرکت رأی‌دهندگان تصویب کرده‌اند.

شهریور امسال بود که اکثریت جمهوری‌خواه مجلس ایالتی تگزاس لایحه محدویت‌های انتخاباتی را به تصویب رساندند. رئیس مجلس ایالتی تگزاس در جلسه تصویب لایحه محدودیت‌های انتخاباتی به قانون‌گذاران تذکر داده بود حق ندارند در اظهارنظرهای خود درباره این لایحه از کلمه «نژادپرستانه» و «نژادپرستی» استفاده کنند.

این لایحه در حالی تصویب شد که نمایندگان دموکرات کنگره ایالتی تگزاس از یک ماه و نیم قبل برای ممانعت از به حد نصاب رسیدن جلسات مجلس نمایندگان ایالتی، به واشنگتن سفر کرده بودند.

منتقدان می‌گویند دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در تلاش هستند از طریق روند غیردموکراتیک تعیین کردن اینکه چه کسانی می‌توانند در انتخابات آتی شرکت کنند یا شرکت نکنند پیروزی خود در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره را تضمین کنند.

ترامپ اخیراً در مصاحبه‌ای با اشاره به ادعای تقلب در انتخابات گفت: «مردم نمی‌دانند این مسئله (تقلب) چقدر بزرگ است و آن‌ها (جمهوری‌خواهان هوادار ترامپ) نمی‌خواهند این اتفاق تکرار شود. نباید اجازه داده شود این اتفاق تکرار شود و آن‌ها نمی‌خواهد این اتفاق تکرار شود».

ترامپ با قطع کردن حرف مجری گفت: «و تنها راهی که این اتفاق تکرار نشود این است که باید مشکل انتخابات متقلبانه ۲۰۲۰ را حل کنید».

انتهای پیام/

نظر شما