شناسهٔ خبر: 51984020 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: هنرآنلاین | لینک خبر

پایان دوازدهمین جشنواره فیلم عمار با معرفی برگزیدگان | پیمان جبلی: رمز عبور از مسائل و بحران‌ها با مردم بودن است | جعفری جوزانی: هنر و هنرمند نیاز به آزادی دارد

آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف، یادی از مرحوم علی سلیمانی و پاسداشت سال‌ها فعالیت مسعود جعفری جوزانی برگزار شد.

صاحب‌خبر -

گروه سینمایی هنرآنلاین: آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار شامگاه جمعه ۲۴دی‌ماه با اجرای محمدرضا شهبازی در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد. در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف معرفی شدند.

به این ترتیب فهرست برگزیدگان به این شرح است: 

نهضت جهانی مستضعفین

مستند «داستان فوتبال (رقصنده با گرگ‌ها)» به کارگردانی مهدی افضل‌زاده

مدافعان حرم

مستند «ژنرال» به کارگردانی مهرداد یوسفی و مستند «آقای اصغر اکبر من» به کارگردانی احمد عبدالرحیمی

جایزه فانوس

مستند «محاصره ۳۶۰ درجه» به کارگردانی حامد هادیان

بخش مستند؛ حافظه ملی

در این بخش هیئت داوران جشنواره لوح افتخار جشنواره را به اثر «نائب‌الامام» به کارگردانی محمدعلی یزدانی و اثر «جستجوگر» به کارگردانی محمدمهدی ابراهیمی نصر اهدا کردند. فانوس جشنواره نیز به مستند «پسر طلایی» به کارگردانی عباس وهاج تعلق گرفت.

بخش مستند؛ تاریخ فرهنگی اجتماعی و دفاع مقدس

لوح افتخار جشنواره به «شهرک دارخوین» به کارگردانی سیدمجتبی خیام الحسینی، «آورتین» به کارگردانی حسن وزیرزاده و «زنان جبهه شمالی» به کارگردانی محمد مجیدپور اهدا شد.

فانوس جشنواره نیز به اثر «کد۰۲۴» به کارگردانی عبدالرضا رحمانی نسب اهدا شد.

رضا برجی: بیانیه گام دوم رهبری برای اقتصاد، اجتماع و فرهنگ ما برنامه دارد

در بخشی از این مراسم رضا برجی که از داوران بخش مستند؛ تاریخ فرهنگی اجتماعی و دفاع مقدس بود، گفت: بیانیه گام دوم رهبری بیانیه‌ای سنجیده شده بوده که در همه ابعاد برای ما برنامه و نقشه راه دارد و برای تدوین آن از نظر کارشناسان متخصص استفاده شده است. اما متاسفانه همه مسئولین آن را فراموش کرده‌اند یا شاید نخوانده‌اند. بیانیه گام دوم برای اقتصاد، اجتماع و فرهنگ ما برنامه دارد اما فراموش شده است.

همسر شهید محمد جنیدی: انقلاب آمد و به زن‌ها ارزش داد

در بخش دیگری از این مراسم همسر شهید محمد جنیدی از سوژه‌های پرداخته شده در یکی از مستندهای ارائه شده در جشنواره بیان کرد: از ویژگی‌های حاج اقا جنیدی امام جمعه اسبق رودسر نگاه ویژه ایشان نسبت به زن بود. ایشان نسبت به خانواده خیلی اهمیت قائل بود و به ما می‌گفت بعد از پیروزی انقلاب شما زن‌ها باید از جهت علمی و فرهنگی رشد کنید. انقلاب به زن احتیاج دارد و باید زن‌ها خود را در انقلاب نشان دهند. ارزش و احترام زن در غرب، آنطور که باید و شاید رعایت نمی‌شد. انقلاب آمد و به زن‌ها ارزش داد. تا زن، بودن خود را بشناسند.

مستند؛ ملت قهرمان

مستند «به رنگ مریم» حمید اکبرپور و مستند «اباشه» به کارگردانی میثم جهان‌بین

مستند؛ جنگ اقتصادی

در این بخش لوح افتخار جشنواره به مستند «گنج پنهان» به کارگردانی مظفر حسین‌خانی هزاوه و لوح افتخار بهترین پژوهش به مستند «اکس نیهیل، یک تراژدی اقتصادی» به کارگردانی محمدرضا نیرومند تقدیم شد.

فانوس این بخش به مستند«یکی از ما (بی‌بی)» به کارگردانی امیر اطهر سهیلی اهدا شد.

 مستند؛ رویای ایرانی

در این بخش، لوح افتخار جشنواره به مستند «رفاقت هایتک» به کارگردانی هاشم مسعودی و محمد صادق رمضانی مقدم تقدیم شد.

در این بخش داوران اثری را شایسته فانوس ندانستند.

مستند؛ نقد درون گفتمانی

مستند «آدرس غلط» به کارگردانی محمدهادی اینانلو و مستند «بلوار اتحاد» به کارگردانی صادق زارع به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند. فانوس این بخش به مستند «نان گزیده‌ها۲» به کارگردانی محمدرضا حاج‌محمدحسینی تقدیم کرد.

یادی از مرحوم علی سلیمانی و بزرگداشتی برای مسعود جعفری جوزانی

در بخش دیگری از این مراسم، با پخش مستند کوتاهی، یاد زنده یاد علی سلیمانی، بازیگر سینما و تلویزیون که چندی پیش بر اثر کرونا دارفانی را وداع گفته بود، گرامی داشته شد. همچنین در این برنامه نشان شهید سیاح به زهرا آراسته‌نیا اکران‌کننده فیلم «دزفول خوزستان» اهدا شد. 

در بخش ویژه این مراسم، آیین پاسداشت مسعود جعفری جوزانی، نویسنده، کارگردان و فیلمساز برگزار شد. در این آیین، با حضور پیمان جبلی، رئیس صداوسیما، امراله احمدجو، کارگردان سریال «روزی روزگاری»، مادر شهیدان خالقی‌پور، چفیه فرزند شهیدش، رسول خالقی‌پور را به عنوان جایزه ویژه جشنواره عمار، به مسعود جعفری جوزانی اهدا کرد.

پیمان جبلی: مردم رمز مسائلی است که امروز به آن مبتلاییم

پیمان جبلی، رئیس صداوسیما پیش از تقدیر از مسعود جعفری جوزانی در سخنانی گفت: ایام سالگرد شهادت سردار دل‌ها را پشت سر گذاشتیم و در آستانه چهل و سومین پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. اکنون در حال تجربه کردن دغدغه‌های متفاوتی در جامعه هستیم که از جنس‌های مختلف چون دغدغه دین، اخلاق، معیشت، اقتصاد و سیاست به شمار می‌آیند. مسائلی که امروز به آن مبتلاییم تنها با یک کلمه رمزگونه گره خورده و آن چیزی جز مردم نیست. خدا را شکر می‌کنم که توفیق داد در این جشنواره مردمی حضور داشته باشم. عمار یکی از راه حل‌های مسائل ماست. مهم این است که مردم و خودمان را باور کنیم تا زمانی که مردم را باور نداشته باشیم مشکلی را نمی‌توانیم حل کنیم. الان از عیادت نادر طالب‌زاده به اینجا می‌آیم، سلام به همه رساند و حال ایشان هم خوب بود، امیدواریم خدا سلامت و شفای کامل ایشان را عنایت کند.

جعفری جوزانی: هنر و هنرمند نیاز به آزادی دارد

مسعود جعفری‌جوزانی پس از دریافت جایزه ویژه این بخش از دست مادران خالقی‌پور با بیان‌اینکه دریافت جایزه این بخش افتخار بزرگی است، عنوان کرد: جایزه جشنواره عمار بهتر از همه‌ی جایزه‌های دنیاست. حس حضور در جشنواره عمار مثل چیزی است که اوایل انقلاب آرزو داشتیم. اوایل انقلاب بچه‌ها به‌قدری انرژی داشتند که می‌توانستند قله دماوند را جابه‌جا کنند اما آن بچه‌ها را آرام آرام ناامید کردند و اکنون خانه‌نشین شده‌اند.

این فیلمساز در ادامه بیان کرد: امروز خدمت جوانان خلاق و هنرمند کشورم رسیدم تا بگویم من نه خود را هنرمند و نه خود را شایسته پاسداشت می‌دانم چراکه تردید ندارم هنرمندان بهتر از من بسیار است.

جعفری‌جوزانی خطاب به مدیریت فرهنگی کشور گفت: می‌خواهم یادآوری کنم که زندگی سخت شکننده و ناپایدار است. یادآوری کنم که همه ما و حتی شما که قرعه‌ به‌نامتان افتاده و در مسندی قرار گرفته‌اید، زمان برای همه ما هچون ابرهای بهاری شتابناک در حرکت است. تا چشم بر هم بزنید همه چیز گذشته و تمام شده است. دلم می‌خواهد یاد کنم از کسانی که سال‌هاست راه تنفس را بر هنرمندان جوان بسته‌اند و بستگان خود و هم‌مسلکان خود را در کار قرار دادند. می‌خواهم از آن‌ها که زانوی مرگبارشان را بر گردن هنرمندان و استعداد خلاق و نیروهای جوان گذاشته‌اند، درخواست کنم که زانویشان را از گردن هنرمندان و استعدادهای خلاق کشور بردارند.

این فیلمساز تاکید کرد: هنر و هنرمند نیاز به آزادی دارد؛ نیاز به تنفس دارد و هوای تازه می‌خواهد. تمنا می‌کنم بدانید که این چند روز گذراست، دست بردارید. اگر می‌خواهید نامی، نه ننگی از شما بماند این چند روز را مغتنم بدانید و از این ملت نجیب و سرافراز اعتماد کنید و اجازه دهید استعدادهای جوانان رشد کنند.

جعفری‌جوزانی به ممنوع‌القلم کردن جبار آذین اشاره کرد و گفت: جبار آذین که از اهالی دانشگاه و فرهیخته است و در جهت شما سخن می‌گوید اما متاسفانه وقتی می‌گوید شکاف طبقاتی وجود دارد ممنوع از کار می‌شود. او کار به جایی ندارد و دنبال زر و زور نیست و اصلا دستش به جایی نمی‌رسد.

در ادامه مراسم فهرست دیگر برگزیدگان جشنواره معرفی شدند.

 مستند «جنگ نرم»

مستند «کودتای لیتیومی» به کارگردانی سجاد رضا زاده

فانوس جشنواره  به اثر «قیچی تیز» به کارگردانی علیرضا باغشنی اهدا شد.

  فیلم «داستانی کوتاه» 

فیلم «کوچه‌های خراسان» به کارگردانی مشترک امیر بشیری و سجاد انتظاری

فانوس این بخش به فیلم «نگین سلیمان» به کارگردانی محمدامین امامی تعلق گرفت.

فیلم «داستانی بلند»

هیات داوران در این بخش،  لوح افتخار بهترین بازیگری را به گلاره عباسی برای بازی در فیلم داستانی «دختر ایران» اهدا کرد.

همچنین لوح افتخار بهترین صدابرداری به حسین بشاش و بهترین تصویربرداری به هاشم مرادی برای فیلم «تروا» تعلق گرفت.

در این بخش، هیئت داوران فانوس بهترین کارگردانی را به سیدجلال دهقانی اشکذری برای فیلم «دختر ایران» اهدا کرد.

همچنین فانوس ویژه دبیر جشنواره نیز به  محمد علیزاده فرد برای فیلم «تروا» تقدیم شد.

در این بخش ، هیئت داوران هیچ اثری را شایسته دریافت فانوس جشنواره ندانست.

در بخش پایانی این مراسم فیلم سینمایی «تروا» به کارگردانی محمد علیزاده فرد برای حاضران پخش شد.

نظر شما