شناسهٔ خبر: 51169947 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: اقتصاد نیوز | لینک خبر

مذاکرات هسته‌ای، دلار را متوقف نکرد

اقتصادنیوز: قیمت دلار در هفته گذشته 1/2 درصد افزایش یافت.

صاحب‌خبر -

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، در آخرین روز هفته، اسکناس آمریکایی دومین رشد متوالی را تجربه کرد؛ سکه امامی نیز توانست به افت اونس طلا توجهی نکند و با رشد جزئی ۳۰ هزار تومانی به محدوده ۱۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان وارد شود.

XFsDvrQuGqM6

به گفته فعالان، در روزهای انتهایی هفته، ‌اخبار انتشار یافته از مذاکرات هسته‌ای برای برخی معامله‌گران ارزی نشانگر آن بود که احتمال توافق هسته‌ای چندان زیاد نیست. همین موضوع موجب شد میزان خریدهای ارزی بیشتر شود. تا ساعت 3 بعدازظهر روز پنج‌شنبه، اسکناس آمریکایی تا محدوده 29 هزار و 350 تومان پیشروی کرد که 120 تومان بیشتر از روز چهارشنبه بود. این سطح قیمتی حدود 2/ 1 درصد بیشتر از آخرین قیمت پنج‌شنبه دو هفته قبل بود. با این حال، این سطح از رشد بسیار کمتر از رشد 3 درصدی دلار در نخستین هفته آذرماه بود.  با آشکار شدن نتایج مذاکرات وین، شروع بازار در هفته جاری برای معامله‌گران بسیار اهمیت خواهد داشت.

برخی فعالان اعتقاد دارند که کاهش سرعت رشد اسکناس آمریکایی در هفته گذشته نشان‌دهنده آن است که خریداران در حال خروج از بازار هستند. این در حالی است که دسته دیگری باور دارند بازار به خاطر قرار گرفتن در دوران مذاکرات هسته‌ای با احتیاط بازیگران ارزی مواجه شده و با آشکار شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای، سطح خرید و فروش‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. از نگاه برخی فعالان، در صورتی که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد، فروش‌های ارزی افزایش پیدا خواهد کرد. در سوی دیگر، در صورت عدم توافق، خریداران بیشتری وارد بازار خواهند شد. تا بعدازظهر روز جمعه، تصور معامله‌گران نشان از آن داشت که احتمال رسیدن به توافق هسته‌ای دشوار است و همین موضوع موجب شده بود که قیمت دلار در بازار پشت خطی تا نزدیکی سطح 29 هزار و 500 تومانی رشد کند.

تحلیل گران فنی باور دارند در صورتی که اسکناس آمریکایی بالای محدوده 29 هزار و 500 تومان تثبیت شود، شانس رشد این ارز تا محدوده 29 هزار و 800 تومان وجود خواهد داشت. دلار برای اینکه در جهت کاهشی قرار بگیرد، نیاز دارد که محدوده حمایتی 29 هزار و 200 تومان را از دست بدهد. دلار در هفته گذشته حتی یکبار به زیر مرز 29 هزار تومانی رفت، ‌ولی با حفظ محدوده 28 هزار و 800 تومانی توانست به کانال 29 هزار تومانی بازگردد.  در هفته‌ای که گذشت سکه نیز نتوانست به اندازه دلار رشد قیمت را تجربه کند.
 
در حالی که اسکناس آمریکایی بالای یک درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود، سکه امامی تنها حدود 4 دهم درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. به نظر می‌رسد فشار نزولی اونس طلا مهم‌ترین عاملی بود که موجب شد خریداران در بازار سکه فعالیت چندانی نداشته باشند.  سکه‌بازان امیدوارند که با ادامه رشد دلار بتوانند اثر نزولی اونس را خنثی کنند. در صورتی که اسکناس آمریکایی در روز جاری به رشد خود ادامه دهد، سکه می‌تواند به سوی سقف 12 میلیون و 800 هزار تومان حرکت کند. سکه در سال 1400 هرگز نتوانسته است بالای خط 12 میلیون و 800 هزار تومان قرار بگیرد. به گفته فعالان، تا زمانی که سکه بالای محدوده 12 میلیون و 500 هزار تومان قرار دارد، شانس صعود در بازار سکه بیشتر خواهد بود.

نظر شما