شناسهٔ خبر: 51100985 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

اولین واکنش واشنگتن به تهدیدات روسیه در رابطه با «اخراج» ۲۷ دیپلمات روس از آمریکا

وزارت خارجه آمریکا در پی تهدیدات روسیه در واکنش به «اخراج» ۲۷ دیپلمات روس از واشنگتن گفت که «خروج گروهی از دیپلمات‌های روس از آمریکا به‌دلیل پایان مهلت مجوز حضور در خاک این کشور است و این به‌معنای اخراج نیست».

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «جالینا پورتر» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در یک نشست خبری در خصوص خروج 27 دیپلمات روس از ایالات متحده گفت: همان‌طوری که روسیه به دیپلمات‌های ما مجوز سه‌ساله برای اقامت در مسکو را می‌دهد، آمریکا هم حدود یک سال پیش به روسیه گفت که در اقدامی مشابه همین مدت را برای اقامت دیپلمات‌های روس در نظر گرفته است.

وی افزود: وزارت خارجه آمریکا به این دسته از دیپلمات‌های روس ابلاغ کرده است که با توجه به پایان مجوز سه‌ساله، خاک آمریکا را ترک کنند اما آنها را اخراج نکرده است.

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در واشنگتن روز شنبه گذشته اعلام کرد که دولت آمریکا در حال بیرون راندن کارکنان نمایندگی‌های دیپلماتیک این کشور است.

آنتونوف در مصاحبه‌ای با یک کانال یوتیوپ تأکید کرد که 27 دیپلمات روس به‌همراه خانواده‌های خود در تاریخ 30 ژانویه سال 2022 (10 بهمن ماه) و به همین تعداد نیز تا تاریخ 30 ژوئن (اوایل تیر ماه سال آینده) باید خاک ایالات متحده را ترک کنند.

وی اظهار داشت: مشکل روادید بین دیپلمات‌های روسی در آمریکا تاکنون حل‌وفصل نشده است و ما با کمبود جدی کارکنان مواجه هستیم. خانواده‌های بسیاری مجبور شده‌اند از یکدیگر جدا شوند. مشخص نیست به‌چه‌دلیل طرف آمریکایی به برخی فرزندان و همسران دیپلمات‌های روسی روادید نمی‌دهد! این برخورد در حالی رخ می‌دهد که در ایالات متحده مدعی هستند که برای سنت‌های خانوادگی ارزش زیادی قائل هستند.

از سوی دیگر، روز دوشنبه، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه تهدید کرد که روسیه قطعاً به «اخراج» این دیپلمات‌ها پاسخ خواهد داد.

انتهای پیام/+

نظر شما