شناسهٔ خبر: 51100864 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

کاهش عجیب قیمت خانه در این دو منطقه تهران

وضعیت ثبات قیمت در بازار مسکن در نیمه دوم سال ادامه دارد و دومین ماه پاییزی نیز با ثبات قیمت در هفت منطقه پایتخت همراه با کاهش نرخ‌ها در دو منطقه شهری به ثبت رسید.

صاحب‌خبر -

آغاز ثبت‌نام در «طرح نهضت ملی مسکن» با ایجاد امیدواری برای کاهش زمان انتظار برای خانه‌دار شدن و هدایت تقاضای سرگردان به سمت یک طرح با کیفیت و ارزان، بازار مسکن را در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ با ثبات نرخ و البته کاهش قیمت‌ها در برخی مناطق تهران مواجه کرد.

بر اساس جدیدترین آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی اگرچه به صورت کلی میانگین قیمت مسکن در هر متر مربع در آبان ماه نسبت به مهر امسال ۱.۲ درصد افزایش داشت و به قیمت ۳۲ میلیون و ۹ هزار تومان در هر متر مربع رسید،  اما افزایش قیمت ثبت شده به تفکیک هر منطقه از رقم یک میلیون تومان بیشتر نبوده و این رقم در برخی مناطق پایتخت در هر متر مربع کمتر از ۲۰۰هزار تومان بوده است.

مهرماه امسال میانگین قیمت هر متر مربع خانه در پایتخت ۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ثبت شده بود.

اکنون قیمت خانه در مناطق ۱۹ و ۲۲ پایتخت نسبت به ماه گذشته یک میلیون تومان کمتر قیمت گذاری می‌شود و فروشندگان وقتی پای میز معامله می‌رسند انعطاف بیشتری برای کاهش قیمت و تخفیف به مشتری دارند.

همزمان قیمت خانه در منطقه ۲، ۳، ۵، ۹، ۱۰ و ۱۳ تهران نیز در همان محدوده قیمت‌های مهرماه امسال معامله می‌شود و در باقی مناطق تهران نیز رشد قیمت ۲۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی را در آبان امسال نسبت به مهرماه تجربه کرده است.

همزمان چشم انداز روشن از وضعیت رونق در بخش ساخت‌و سازها و عرضه واحدهای جدید به بازار مسکن ذیل طرح نهضت ملی مسکن منجر به تمایل فروشندگان برای کاهش رقم‌های فایل شده آپارتمان‌ها شده است و در نهایت تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان ماه سال ۱۴۰۰، به حدود ۷۰۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۳۳.۵ و ۶۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

آبان امسال همزمان با کاهش قیمت مسکن در منطقه ۵ تهران شاهد افزایش تعداد معاملات به بیش از هزار معامله هستیم. این رقم در مهرماه امسال ۷۹۳ واحد مسکونی بود. تعداد معاملات در این منطقه در این ماه تا ۱۴ درصد افزایش داشت اما قیمت واحدها ثبات ماند. کارشناسان معتقدند بازار ظرفیتی برای رشد سنگین قیمت ها ندارد.

پیش‌تر «محمود محمودزاده» معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفته بود: اگر بتوان سوداگران را از بازار مسکن خارج کرد و در عین حال در قالب طرح‌های اجرایی فعلی به بازار عرضه و تقاضا، تعادل بخشید، کاهش و پایداری قیمت مسکن رخ خواهد داد.

به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، اجرای سیاست‌های مسکنی در چند سال اخیر مثل تولید انبوه مسکن از طریق برنامه مسکن ملی و تحویل مسکن مهر و ثبت نام در سامانه املاک و اسکان و شناسایی خانه‌های خالی و عزم دولت سیزدهم برای دریافت مالیات از خانه‌های خالی کمک کرده که میزان نگهداری سرمایه در ملک کاهش داشته باشد و اگر بازارهای موازی با شوک قیمتی مواجه نشود سمت و سوی بازار به سمت کاهش قیمت و پایداری قیمت‌ها است. 

منبع: ایرنا

نظر شما