شناسهٔ خبر: 51055232 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

کمبود خواب و خستگی از نشانه‌های کرونا هستند؟

نتیجه یک مطالعه جدید، رابطه بین عفونت کووید ۱۹ و مشکلات خواب و خستگی را نشان می‌دهد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه وب‌گردی خبرگزاری صدا و سیما، محققان به تازگی سوابق سلامتی حدود ۱۲ میلیون تن در انگلیس را تجزیه و تحلیل کرده‌اند تا بررسی کنند که آیا ارتباطی بین عفونت کووید ۱۹ و شرایط روان‌پزشکی وجود دارد یا خیر.

 

 
در این مطالعه، محققان دانشگاه منچستر انگلیس به ارتباط بین عفونت کووید ۱۹ و مشکلات خواب طولانی مدت و خستگی پی بردند، اما هیچ ارتباطی با مشکلاتی مانند افسردگی، آسیب به خود و اضطراب نیافتند.
 
تحقیقات نشان می‌دهند که بسیاری از افراد پس از ابتلا به کووید ۱۹ دچار خستگی، مه مغزی و مشکلات خواب می‌شوند. مطالعات دیگر، بدتر شدن سلامت روان را گزارش کرده‌اند.
 
محققان، پیامد‌های سلامت روانی افرادی را که آزمایش مثبت کرونا داشتند، با افرادی که آزمایش آنها منفی بود، مقایسه کردند.
 
دکتر ماتیاس پیرس، سرپرست گروه تحقیق، می‌گوید: «یافته‌های مربوط به مشکلات خواب و خستگی همان چیزی بود که ما پیش‌بینی می‌کردیم. خستگی به‌طور خاص با سایر ویروس‌های جدی، مانند سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) و سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS) و همچنین، مننژیت، هپاتیت و تب غده‌ای نیز مرتبط است.»
 
پس از در نظر گرفتن عوامل مختلف از جمله قومیت، وضعیت سیگار کشیدن و BMI (شاخص توده بدنی)، نویسندگان مطالعه دریافتند که ۱.۴ درصد از افراد با نتیجه آزمایش مثبت در طول ۶ ماه دچار عوارض روان‌پزشکی بودند، در حالی که این مسأله برای ۰.۹ درصد از افرادی که آزمایش کرونای آنها منفی بود، روی داد.
 
به گفته محققان، بروز اختلال خواب پس از ابتلا به کووید ۱۹ ممکن است به دلیل پاسخ‌های التهابی یا اختلال عملکرد سد خونی مغزی باشد.
 

برچسب‌ها:

نظر شما