شناسهٔ خبر: 50982836 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

لیگ برتر فوتبال/

دربی نیابتی در تهران و دوئل استاد و شاگرد در سیرجان/ یک صدر و چند مدعی

هفته ششم لیگ برتر فوتبال در شرایطی برگزار می‌شود که مدعیان صدرنشینی به دنبال فاصله گرفتن از رقبای خود هستند.

صاحب‌خبر -

به گزارش مشرق، لیگ برتر فوتبال به هفته ششم رسید و یکی از فشرده‌ترین روزهای لیگ بیست‌ویکم در پیش است. روزی که ۸ دیدار برگزار خواهد شد تا این فشردگی عقب افتادگی لیگ را جبران کند و لیگ برتر به نقطه‌ای برسد که در پایان مشکلی برای اتمام آن وجود نداشته باشد.

در این هفته‌ یک صدر جدول است و چند مدعی که با هر نتیجه‌ای امکان تغییر آن وجود دارد. از استقلال، سپاهان و پرسپولیس که بگذریم، تا به اینجای فصل تیم‌هایی چون آلومینیوم، پیکان، گل‌گهر و ذوب‌آهن هم خود را به عنوان مدعی برای صدرنشینی معرفی کرده‌اند و هر کدام از آنها منتظر لغزش دیگری هستند. در ادامه با هم نگاهی خواهیم داشت به ۸ دیداری که امروز (چهارشنبه) برگزار خواهد شد.

فجر سپاسی - سپاهان

با قدمتی که فجر سپاسی در فوتبال ایران دارد، نمی‌توان آن را تیمی نوپا دانست، اما تیم علی اصغر کلانتری که این فصل مجدداً لیگ برتری شده تاکنون فراتر از انتظار ظاهر شده است. تیمی که در ۵ هفته ابتدایی لیگ و با وجود دیدارهای سختی که داشته، ۷ امتیاز گرفته و با میهمان هفته ششم خود یک بازی فاصله دارد.

فجر سپاسی در شرایطی از سپاهان میزبانی خواهد کرد که در صورت پیروزی مقابل این تیم ۱۰ امتیازی خواهد شد و می‌تواند خود را در حاشیه امن قرار دهد. سپاهان هم در شرایطی وارد میدان خواهد شد که هم اکنون با صدر جدول یک امتیاز فاصله دارد و نمی‌خواهد با یک غفلت فاصله خود را با مدعیان بیشتر کند. تیم محرم نویدکیا فصل گذشته هم تیمی قابل احترام و البته مدعی بود که این فصل نیز به دنبال همین روند برای رقم زدن قهرمانی است، اما سپاهان برای رسیدن به این هدف خود، نباید فرصت‌ها را از دست دهد.

تراکتور - پدیده

از نبردهای شرقی و غربی فوتبال کشور، همیشه می‌توان به تقابل تیم‌های تبریزی و مشهدی اشاره کرد. فوتبال هر دو شهر قدمت زیادی در لیگ ایران دارند و حالا پس از روزهای دور ابومسلم و پیام، چند سالی می‌شود که تیم دیگری خود را در لیگ برتر به عنوان نماینده مشهد معرفی کرده و حریف تراکتور شده است. پدیده مشهد که البته هنوز بر سر نام این تیم با مالک آن اختلاف وجود دارد و شرایط آنطور که باید بر وفق مراد نیست. تیمی که فصل گذشته هم مشکلاتش در بازی با تراکتور خود را نشان داد و مسئولان هتل در تبریز به دلیل تسویه نشدن حساب اجازه خروج بازیکنان شهر را ندادند. پس از آن بود که هیئت فوتبال استان تیم را تحویل گرفت و نامش را به پدیده بازگرداند و این کشمکش همچنان ادامه دارد.

مشکلات مدیریتی پدیده به داخل تیم هم رخنه کرده و اکبر میثاقیان که جایگزین رضا مهاجری شد به دلیل مشکل قلبی دو هفته است که نمی‌تواند روی نیمکت بنشیند. در سوی دیگر تراکتور تبریزی قرار گرفته که سال‌هاست به دنبال قهرمانی لیگ می‌رود و موفق نمی‌شود و این فصل هم خیلی زود دست به تغییر زد و سولدو به عنوان سرمربی جدید این تیم انتخاب شده که در قدم نخست مقابل سپاهان مدعی را گرفت و حالا خیلی‌ها منتظر اولین پیروزی تراکتور با سرمربی جدیدش هستند.

نساجی - پیکان

دو تیمی که شاید کمتر کسی به آنها توجه دارد، اما در این فصل بازی‌های قابل احترامی انجام می‌دهند و نتایج نسبتاً قابل قبولی هم گرفته‌اند. نساجی که در ۵ هفته ابتدایی هم با پرسپولیس و هم با استقلال بازی کرده و در هر دو بازی نیز خارج از خانه عملکرد خوبی داشته است. هرچند مقابل پرسپولیس شکست خورد و مقابل استقلال به تساوی رسید، با این حال عملکرد فنی نساجی تحسین را به دنبال داشته است.

پیکان هم که نتایجش گویای عملکردی است که در ۵ هفته اخیر داشته و هم اکنون در بالای جدول حضور دارد. تیمی که البته هفته گذشته شکست تلخی را مقابل فجرسپاسی در خانه متحمل شد تا فرصت صدرنشینی را از دست بدهد، اما حالا امیدوار است که حداقل با بازگشت به روند پیروزی‌های خود پیش از آغاز مرحله دشوار لیگ در یک حاشیه امنی قرار بگیرد. چرا که پیکان از هفته هفتم تا یازدهم به ترتیب باید به مصاف گل‌گهر، صنعت نفت، استقلال، پرسپولیس و سپاهان برود که بازی با نساجی می‌تواند یک فرصت برای پیکان پیش از ورود به این تونل وحشت باشد.

هوادار - آلومینیوم

تیم تحت هدایت رضا عنایتی هنوز نتوانسته آنطور که باید خودش را در لیگ برتر جا بیندازد. تیمی که از ۵ هفته ابتدایی ۴ شکست دارد و با یک پیروزی مقابل تیمی پایین‌تر از خودش یعنی پدیده در رتبه پانزدهم جدول است. در چنین شرایطی هوادار باید خود را برای تقابل با آلومینیوم آماده کند که تا به اینجای فصل خود را به عنوان تیمی مدعی مطرح کرده و همچنان صدرنشین است. آلومینیوم برای ادامه روند خود با رسول خطیبی چاره‌ای جز پیروزی مقابل هوادار ندارد، اما باید دید می‌تواند از پس این کار بر بیاید؟ چرا که رضا عنایتی و تیمش به این امید وارد میدان می‌شوند که خود را وارد روند امتیاز گیری کنند تا بتوانند کم‌کم از قعر جدول فاصله بگیرند و نمی‌خواهند در اولین فصل حضورشان در لیگ برتر، تیمی در معرض سقوط باشند.

گل‌گهر - استقلال

تقابل تیم‌های امیر قلعه‌نویی و تیم‌های تحت هدایت شاگردان سابقش همیشه دیدنی است. این بار هم شاهد یکی دیگر از این تقابل‌ها در سیرجان خواهیم بود که گل‌گهر با هدایت قلعه‌نویی از استقلالی میزبانی می‌کند که فرهاد مجیدی را در رأس کادر فنی خود می‌بینید. با این حال تقابل استاد و شاگرد نه فقط از این منظر که با توجه به شرایط جدول هم حساسیت‌هایی دارد.

گل‌گهر که این فصل با روند خوب نقل و انتقالاتی‌اش خود را برای رقابت در جمع مدعیان معرفی کرده، در جدول رده‌بندی ۹ امتیازی است و فقط یک امتیاز با استقلال فاصله دارد. فاصله‌ای که با جبران آن می‌تواند حداقل از یکی از رقبایش عبور کند. انجام این کار در شرایطی که قلعه‌نویی خودش هم روی نیمکت نیست، نمی‌تواند کار ساده‌ای باشد، آن هم مقابل استقلال که این فصل مصمم‌تر از همیشه برای رسیدن به قهرمانی است. این تقابل در چنین شرایطی می‌تواند جذابیت بالایی داشته باشد و مسلماً اگر پیروزی داشته باشد، قدم مهمی برای قرار گرفتن میان مدعیان برداشته است.

نفت - مس

دو تیمی که همسایه یکدیگر در جدول رده‌بندی هستند، در موقعیت خوبی به هم رسیده‌اند. نفت مسجدسلیمان و مس رفسنجان ۵ امتیازی، هنوز خیلی با بالای جدول فاصله ندارند و همین شرایط را با پایین جدول هم دارند. با این حال پیروز میدان، می‌تواند خود را در شرایط خوبی قرار دهد و ادامه لیگ را با اطمینان خاطر بیشتر و استرس کمتری دنبال کند. البته مس روزهای سختی را پشت سر گذاشته و در سوی دیگر نفت مسجدسلیمان است که روزهای سختی پیش‌رو دارد. تقابل با سپاهان، فولاد، پرسپولیس و آلومینیوم بازی‌های سختی بوده که مس پشت سر گذاشته، اما نفت پس از این هفته باید با پرسپولیسی تقابل کند و از همین‌رو نباید مقابل مس امتیازی از دست بدهد. چرا که از دست دادن امتیاز و رسیدن به روزهای سخت، می‌تواند شرایط این تیم را در همین ابتدای لیگ به وضعیتی برساند که مانند فصل گذشته روزهای سختش یکی پس از دیگری از راه برسند. باید دید در تقابل دو تیم همسایه، کدام یک توان برتری مقابل دیگری را دارد.

ذوب‌آهن - فولاد

فولاد خوزستان با بازگشت جواد نکونام دوباره تبدیل شده به همان تیم فصل قبلی که رقیبی جدی برای تیم‌های لیگ برتر بود. تیمی که هفته گذشته با وجود ۱۰ نفره شدن مقابل هوادار به برتری رسید تا نکونام در بازگشت مجدد به فولاد، قدم محکمی بردارد. فولاد  این هفته به مصاف ذوب‌آهنی می‌رود این فصل با مهدی تارتار برخلاف فصل گذشته نتایج بهتری کسب کرده و با ۹ امتیاز جزو بالانشین‌های لیگ است. با این شرایط، فولاد در خانه ذوب‌آهن، به هیچ وجه روز آسانی ندارد و با تیمی پرتلاش مواجه خواهد شد. از سوی دیگر، تقابل تارتار و نکونام هم قابل توجه خواهد بود. دو مربی جوانی که تقابل‌شان در فصل گذشته روی نیمکت پیکان و فولاد جنجالی و حاشیه‌ساز بود. البته که باید اتفاقات فصل قبل را فراموش کرد، اما شاید یک اتفاق حاشیه‌ای روی نیمکت هر یک از دو تیم، کار را برای داور مسابقه هم سخت کند.

پرسپولیس - صنعت نفت

شاید انتظارات از پرسپولیس بالا بوده، اما باز هم کسی در این چند سال اخیر عادت ندارد پرسپولیس را میان مدعیان اصلی نبیند. با این حال، در لیگ بیست‌ویکم تیم یحیی گل‌محمدی آن تیم همیشگی نیست و اکنون با ۸ امتیاز رتبه هفتم لیگ را در اختیار دارد. پرسپولیسی که فاصله‌اش با رقبا هفته به هفته بیشتر می‌شود و باخت و مساوی‌های اخیر این تیم را در حال دور کردن از جمع مدعیان است.

در چنین شرایطی اصلاً نمی‌توان پرسپولیس را دست کم گرفت، تیمی که در هر لحظه می‌تواند برای رقبای خود خطرساز شود و این هفته با تیمی تقابل خواهد کرد که سرمربی‌اش علیرضا منصوریان است. سرمربی سابق استقلال که راه امتیاز گرفتن از پرسپولیس را بلد است و حتی یک بار در نفت تهران مانع از قهرمانی سرخپوشان شده است. به همین دلیل هر زمان که منصوریان روی نیمکت تیمی با پرسپولیس قرار می‌گیرد، می‌توان از آن دیدار به عنوان یک دربی نیابتی یاد کرد و یحیی گل‌محمدی و شاگردانش نمی‌توانند با دید جایگاه صنعت نفت تصور کنند دیدار راحتی دارند. حالا که برای دومین هفته قرار است تماشاگران به ورزشگاه برگردند، قرعه به نام پرسپولیس افتاده و باید دید این تیم می‌تواند در حضور هوادارانش به روزهای خوبش بازگردد یا نه.

به گزارش تسنیم برنامه مسابقات و اسامی داوران دیدارهای هفته ششم لیگ برتر فوتبال به شرح زیر است:

چهارشنبه، ۳ آذرماه ۱۴۰۰

فجر سپاسی شیراز - سپاهان اصفهان، ساعت ۱۵

داور: ناصر جنگی، کمک‌ها: محمدجواد مداح و مهدی سیفی، داور چهارم: یاسر همرنگ

ناظر: محسن قهرمانی

تراکتور تبریز - پدیده مشهد، ساعت ۱۵

داور: کمیل غلامی، کمک‌ها: عسگر محمدی و عباس پورحیدری، داور چهارم: فرزاد منصوری

ناظر: ابوطالب طاهریان

نساجی مازندران - پیکان، ساعت ۱۵

داور: عبدالنبی پورخلف، کمک‌ها: محمد عطایی و مهدی شفیعی، داور چهارم: علی بای

ناظر: حاتم بک‌پور

هوادار - آلومینیوم اراک، ساعت ۱۵

داور: بیژن حیدری، کمک‌ها: علی میرزابیگی و حمیدرضا افشون، داور چهارم: ایمان کهیش

ناظر: رضا سخندان

گل‌گهر سیرجان - استقلال، ساعت ۱۶

داور: علی صفایی، کمک‌ها: سعید قاسمی و حسن ظهیری، داور چهارم: حسین زمانی

ناظر: خداداد افشاریان

نفت مسجدسلیمان - مس رفسنجان، ساعت ۱۷

داور: میثم حیدری، کمک‌ها: حسین مرادی و میلاد قاسمی، داور چهارم: وحید زمانی

ناظر: محمود رفیعی

ذوب‌آهن - فولاد خوزستان، ساعت ۱۷

داور: محمدرضا تارخ، کمک‌ها: یعقوب سخندان و پوریا زحمتی، داور چهارم: مرتضی منصوریان

ناظر: حسین نجاتی

پرسپولیس - صنعت نفت آبادان، ساعت ۱۸

داور: سید علی اصغر مومنی، کمک‌ها: آرمان اسعدی و علی احمدی، داور چهارم: سعاد وفاپیشه

ناظر: علیرضا کهوری

نظر شما