شناسهٔ خبر: 50432072 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: انتخاب | لینک خبر

الاخبار: سفیر سعودی به احزاب لبنان گفته در انتخابات، از سمیر جعجع حمایت می‌کنیم

به نوشته یک روزنامه لبنانی، سفیر سعودی در دیداری با سران احزاب لبنان از آنها خواسته از لیست‌های حزب القوات‌البنانیه به ریاست «سمیر جعجع» در انتخابات آینده حمایت کنند.

صاحب‌خبر -
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: روزنامه «الاخبار» در گزارشی نوشت، «ولید البخاری» سفیر عربستان سعودی در لبنان در مقر اقامت خود از «کلیدهای انتخاباتی» لبنان بویژه عشایر عربی استقبال کرد.

کلیدهای انتخاباتی همان سران احزاب و گروه‌های مختلف لبنانی هستند که مسؤولیت مدیریت قطار انتخابات برای متقاعد کردن رأی‌دهندگان را بر عهده می‌گیرند.

بر اساس این گزارش، البخاری در دیدار مذکور از میهمانان خود خواست از لیست‌های «القوات اللبنانیه» در انتخابات آتی لبنان حمایت کنند.

الاخبار افزود، وی تأکید کرد که «سمیر جعجع» رئیس حزب القوات اللبنانیه متحد اول سعودی است و ریاض در انتخابات آینده از وی حمایت خواهد کرد.

البخاری در این دیدار به موضع سعودی در خصوص جریان حزب المستقبل به عنوان متحد قدیمی ریاض در لبنان گریزی نزده است.

اخیرا، پارلمان لبنان، با برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور در ۲۷ مارس آتی ( ۷ فروردین ۱۴۰۱) موافقت کرد.

نظام لبنان، پارلمانی است و نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور از دل این پارلمان بیرون می آیند به همین دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی از اهمیت ویژه‌ای در این کشور برخوردار است که هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود اما انتخابات پیشین، برای نخستین بار بعد از ۹ سال و در پی یک تأخیر ۵ ساله در ۸ می ۲۰۱۸ (۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷)برگزار شد.

سمیر جعجع اخیرا در حادثه الطیونه بیروت نقشی اساسی داشت و به خاطر این موضوع احضار شد (جزئیات بیشتر).

در این حادثه، هواداران حزب‌الله و جنبش امل در اعتراض به عملکرد بد «طارق بیطار» بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت به خیابان‌ها آمده‌ بودند و به شکل مسالمت‌آمیز تجمع خود را شکل دادند که به یکباره با تیراندازی افراد ناشناس از بالای پشت بام‌ها مواجه شدند. نیروهای امنیتی لبنان تاکنون ۱۹ نفر را در رابطه با این حادثه دستگیر کرده‌اند، ۱۷ تن از آن‌ها لبنانی و دو تن دیگر از اتباع سوریه هستند. این تیراندازی‌ها، هفت شهید و شصت مجروح در پی داشت.

لینک کوتاه کپی لینک

نظر شما