شناسهٔ خبر: 50431096 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

وقتی فعل«ما می‌توانیم» صرف می‌شود/کارآفرینان ارومیه‌ای چگونه تحریم‌ها را دور زدند؟

گروه استان‌ها- کارآفرینان ارومیه‌ای برای تحقق موضوع«اقتصاد مقاومتی» کار خود را آغاز کردند و بدون ریالی کمک دولتی توانستند کار را پیش برده و تحریم‌ها را دور بزنند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، جوانان ایرانی ثابت کرده‌اند که اگر بخواهند می‌توانند فعل«ما می‌توانیم» را به خوبی صرف کرده و به ویژه در کار تولید و تجارت وابسته هیچ کسی نباشند.

دو جوان ارومیه‌ای در سال 90 و پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه و با یک سرمایه اندک و برای تحقق موضوع«اقتصاد مقاومتی» کار خود را آغاز کردند و بدون ریالی کمک دولتی توانستند کار را پیش برده و تحریم‌ها را دور بزنند.

زمینه فعالیت آنان تامین قطعات لوازم خانگی و بیشتر اجاق گاز و فر با بهترین کیفیت و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است و علاوه بر صادرات داخلی، این قطعات را به خارج از کشور نیز صادر و بازار خود را پیدا یافته‌اند تا شاهد جلوگیری از خروج ارز از کشور باشیم.

این تولیدات به کشورهای ازبکستان، روسیه و ترکیه صادر شده و برای 10 نفر نیز زمینه اشتغال فراهم شده است و این کارآفرینان بنا دارند که در سه تا چهار سال اینده تعداد نیروها را به 30 نفر افزایش دهند و با استفاده از وجود نیروهای تحصیل کرده و آشنا به تجارت بین‌المللی بتوانند فعالیت خود را در آینده توسعه دهند.

«سید محمد حسن‌زاده» کارآفرین و تولیدکننده ارومیه‌ای می گوید: با وجود مشکلات بسیار در امر تولید مانند تحریم‌ها و برگشت ارز با توجه به اینکه هیچ بانک ایرانی به سیستم جهانی متصل نیست، اما فعالیت‌‌های تولیدی ادامه داشته است.

وی افزود: از سوی دیگر نوسانات نرخ ارز، عدم اختصاص ارز نیمایی به برخی اجناس، نبود مواد اولیه، انجام تشریفات گمرکی، اعمال نفوذ سلیقه‌ای برخی ادارات، هزینه بسیار برخی انبارهای عمومی، نقدینگی، نبود تسهیلات ارزان قیمت و همچنین روند طولانی مجوز از سوی برخی ارگان‌ها سبب مشکلاتی شده است.

 این کارآفرین، تولیدکننده و صادرکننده ارومیه‌ای گفت: تاکنون هیچ نهاد دولتی، ریالی به این واحد تولیدی کمکی نکرده اما هم اکنون بر روی صادرات صنعتی به شدت برنامه‌ریزی شده است.

وی تاکید کرد: دولت سیزدهم برای حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان باید تعهد ارزی را بردارد چون تولیدکننده را فلج کرده است و از سوی دیگر باید صادرکنندگان مورد آموزش قرار گرفته و همچنین دولت باید در فضای بین‌المللی فعال شده و ارتباط برقرار کند.

حسن‌زاده اظهار داشت: هم اکنون بزرگترین مشکل صادراتی این است که افراد زبده و متخصصی وجود ندارد و باید دولت چنین افرادی را تربیت کند.

وی در ادامه با انتقاد از اتاق بازرگانی ارومیه تصریح کرد: متاسفانه مسئولان اتاق بازرگانی اراده‌ای برای سامان دادن به واردات ندارند و بیشتر تمرکز آنان به مسائل پیش پا افتاده است.

انتهای پیام/ف

نظر شما