شناسهٔ خبر: 50421203 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: تقریب | لینک خبر

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان:

بیش از ۶۰۰ کانون مساجد کردستان در قالب شبکه رابطین شبکه سازی شده‌اند

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان گفت: بیش از ۶۰۰ کانون فرهنگی هنری مساجد در استان در راستای رویداد ملی فهما و در قالب شبکه رابطی شبکه‌سازی شده‌اند.

صاحب‌خبر - به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، کامل گلباغی روز چهارشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی اجرای سومین رویداد ملی فهما در سنندج اظهار داشت: ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد در گام دوم انقلاب اسلامی به منظور فراهم کردن بستر مشارکت، اشتراک محتوا، سطح بندی و ارتقا، هماهنگی و انسجام، انگیزه بخشی و ایجاد محیط فعالیت و رقابت سالم  برای  کانون های فرهنگی هنری مساجد سراسر سومین رویداد ملی فهما را برگزار می کند.

وی با بیان اینکه کانون های فرهنگی هنری می توانند در این عرصه وضعیت خود را نسبت به سایر کانون ها در زمینه های مختلف سنجش  کرده و با لحاظ محدودیت ها، اقتضائات جغرافیایی و ظرفیت های محلی رتبه بندی شوند، اضافه کرد: در همین راستا بیش از ۶۰۰ کانون مساجد استان در قالب شبکه رابطین شبکه سازی شده‌اند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان گفت: تشکیل جلسات مستمر و منظم  هیات اندیشه ورز با محوریت امام جماعت و عضویت افراد صاحب نظر و ارکان مسجد، برپایی نماز جماعت به صورت منظم و تلاش برای رونق بخشی به نماز جماعت و فعالیت‌های فرهنگی هنری مساجد و اهتمام به آبادانی محله در حیطه ماموریت کانون  و حل مسائل اهالی محله با محوریت مسجد، شناسایی، معرفی و تکریم افراد واجد شرایط محله بر اساس دستورالعمل ابلاغی طرح سه شنبه های تکریم از جمله رویکردهای اصلی سومین رویداد ملی فهما است.

گلباغی با بیان اینکه شبکه رابطین فهما تسهیل کننده فعالیت های کانونی است، گفت: در راستای اجرای این طرح ۳۰ رابط در ۱۰ شهرستان استان کانون های فرهنگی هنری مساجد استان در اجرای این طرح راهنمایی و همفکری می کنند.

وی اظهار داشت: بررسی، انتخاب و معرفی کتب مفید و افزایش انگیزه مطالعه در بین نمازگزاران مسجد بویژه نوجوانان و جوانان درقالب طرح شنبه های کتاب مساجد، شناسایی و جمع آوری کمک به نیازمندان محله و اهتمام به طرح مواسات در قالب عنوان پنجشنبه های مهربانی، اهتمام به برگزاری مناسب طرح تلاوت نور و تفسیر کوتاه با همکاری امام جماعت، ترغیب و تشویق کودکان و نوجوانان به شرکت در نماز جماعت و برنامه های فرهنگی هنری مسجد در قالب مسابقات و برنامه های جذاب از دیگر رویکردهای سومین رویداد ملی فهما است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان اضافه کرد: شناسایی استعدادهای نوجوانان و جوانان مسجد و استفاده از ظرفیت های مردمی در برگزاری و رونق بخشی به نمازجماعت و برنامه های فرهنگی هنری مسجد از قبیل جدول برنامه های هفتگی قرائت قرآن، موذنین، مکبرین با رعایت دستورالعمل های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا و استفاده از ظرفیت نوجوانان و جوانان در اداره امور مسجد با هماهنگی امام جماعت از قبیل توزیع قرآن، فضاسازی مسجد  از دیگر رویکردهای است که در سومین رویداد ملی فهما مورد ارزیابی قرار می گیرد.

گلباغی با اشاره به شاخص های ارزیابی فعالیت کانون ها در رویداد فهما اظهار داشت: اطلاعات هویتی و ساماندهی کانون ها، فعالیت های فرهنگی  هنری کانون ها با محوریت مسجد، تولیدات فرهنگی هنری کانون ها(فردی و گروهی)، برنامه های آموزشی و توانمندسازی، مسابقات و آزمون های الکترونیکی و فعالیت های خود جوش کانون ها با محوریت مسجد از شاخص های ارزیابی فعالیت کانون های مساجد در این طرح ملی است.

وی تاکید کرد: جذب حداکثری کودکان، نوجوانان و جوانان به نماز جماعت و فعالیتهای فرهنگی هنری مساجد، هدایت و گسترش نقش آفرینی کانون های فرهنگی هنری مساجد در پیشرفت و آبادانی محله، ارتقا کمی و کیفی فعالیت های فرهنگی  هنری کانون های مساجد، افزایش اثر بخشی فعالیتها و  تولیدات فرهنگی کانون ها، حضور موثر و هدفمند بچه های مسجد در فضای مجازی از اهداف سومین رویداد ملی فهما است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان با بیان اینکه ثبت فعالیت ها از ۱۶مرداد ماه آغاز شده و تا ۳۰ آذرماه ادامه دارد، افزود: ارزیابی و معرفی کانون های برتر از یکم دی ماه تا سوم  بهمن ماه سال جاری پیش بینی شده است.

گلباغی با بیان اینکه فعالیت ها و آثار ثبت شده در دو سطح استانی و ملی ارزیابی می شوند، گفت: کانون های  برتر براساس مجموع امتیاز کسب  شده  و کیفیت فعالیت میدانی خود در رواق های ۱۲ گانه مشخص شده و در هر رواق کانون برتر استان  به شرط کسب امتیاز مورد نیاز به مرحله داوری نهایی راه پیدا خواهد کرد.

 انتهای پیام/

نظر شما