شناسهٔ خبر: 50416882 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

طاعون ۱۳ راس وحوش دیگر را در خراسان شمالی تلف کرد

بجنورد-ایرنا- مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: در سرشماری پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک شهرستان اسفراین و پایش گسترده منطقه ۱۳ مورد جدید از تلفات وحوش در این منطقه شناسایی شد و به نظر می رسد تلفات ناشی از این بیماری ادامه دارد.

صاحب‌خبر -

حسن پهلوان روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه سالوک شهرستان اسفراین تاکنون جان ۴۱ راس از وحوش را گرفته است.

مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با بیان اینکه امروز لاشه ۱۲ راس بز و بزغاله وحشی و لاشه یک راس بره میش وحشی کشف شد افزود: برای جلوگیری از شیوع بیماری، لاشه های کشف شده، سوزانده شد.

وی گفت: پایش منطقه سالوک بصورت روزانه در حال انجام است و اقدامات بهداشتی برای کنترل بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک و دور کردن دام های اهلی از مرز منطقه ادامه دارد. 

مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی خاطرنشان کرد: پایش منطقه و سرشماری از حیات وحش با مشارکت ۴۵ نفر از محیط بانان در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: برای مهار بیماری، آبشخور های منطقه سالوک با مواد ضدعفونی کننده و آهک ضدعفونی شده و این اقدام در سایر مناطق تحت مدیریت این اداره کل در حال انجام است و سایر اقدامات بهداشتی در خصوص مقابله با گسترش بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک انجام شده است.

مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: لاشه‌های جدیدی که شناسایی شده مربوط به هفته جاری است و بر این اساس به نظر می رسد مرگ و میر وحوش در سالوک ادامه دارد.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اعلام کرده است که به احتمال فراوان منشا بیماری دام اهلی است که به صورت غیرمجاز در منطقه حضور دارند.

پارک ملی سالوک با گستره ۲۰ هزار هکتار در شمال غربی شهرستان اسفراین، به دلیل شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی، به عنوان یکی از متنوع ترین زیستگاه های استان شناخته می شود.

بخش شمالی این پارک دارای جاذبه های طبیعی گردشگری، کوهستانی و زیستگاه حیوانات کوه زی و قسمت جنوبی زیستگاه حیوانات دشت زی است.

قوچ و میش اوریال، بز، پلنگ، گربه پالاس و گراز از جانوران شاخص پارک ملی سالوک اسفراین هستند.

شهرستان اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی با داشتن ۲ پارک ملی سالوک و ساریگل، ۲ منطقه حفاظت شده و سه منطقه شکار ممنوع با تنوع گیاهی و جانوری ارزشمند، از مهم‌ترین ذخیره گاه های ژنتیکی غنی کشور محسوب می شود.  
 

نظر شما