شناسهٔ خبر: 50348904 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: جام‌جم آنلاین | لینک خبر

متخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد؛

مراقب غافلگیری آنفلوآنزا باشیم / تفاوت مرگ های آنفلوآنزا و کرونا

رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به احتمال اپیدمی آنفلوآنزا در ماه های آینده گفت: اگر بخواهیم دوباره غافلگیر نشویم باید بدترین سناریو را در نظر بگیریم.

صاحب‌خبر -

به گزارش جام جم آنلاین، پیام طبرسی افزود: در سال گذشته در بسیاری از مناطق دنیا به غیر از مواردی در خط استوا، آنفلوآنزا اپیدمی نشد که این مسئله نشان می‌دهد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از اپیدمی شدن آنفلوآنزا جلوگیری شده است.

وی گفت: در سال گذشته در بسیاری از مناطق دنیا به غیر از مواردی در خط استوا، آنفلوآنزا اپیدمی نشد که این مسئله نشان می‌دهد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از اپیدمی شدن آنفلوآنزا جلوگیری شده است.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: علائم این دو بیماری مشابه یکدیگر است و نمی‌توان علائم آنها را چندان از یکدیگر افتراق داد، تب، سردرد، گلودرد، تنگی نفس و مواردی از این دست را هر دو بیماری دارند.

طبرسی با بیان اینکه در مورد آنفلوانزا موارد بدون علامت وجود دارد، گفت: در کووید ۱۹ نیز موارد بدون علامت وجود دارد اما در مورد آنفلوانزا موارد خفیف بسیار بیشتر است.

وی افزود: از دست دادن حس بویایی و چشایی که در بسیاری از اوقات در کووید ۱۹ رخ می‌دهد، گاهی در آنفلوآنزا نیز مشاهده می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تب در این دو بیماری توضیح داد: تب برای تشخیص آنفلوآنزا نسبت به کووید ۱۹ علامت مشخص‌تری است، اما در کووید ۱۹ بسیاری از بیماران از اول تب ندارند که این موضوع می‌تواند گمراه کننده باشد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تاکید کرد: اما در سیر این دو بیماری یک تفاوت وجود دارد، معمولاً آنفلوآنزا در همان هفته اول تکلیف را روشن می‌کند، یا بیماری خوب می‌شود و یا اینکه به صورت پیش رونده پیش می‌رود و بدتر می‌شود، اما در مورد کووید ۱۹ هفته دوم بیماری، هم برای بیمار و هم برای پزشک هفته دلهره آوری است، در مواردی مشاهده می‌شود که بیمار از بیمارستان مرخص می‌شود ولی هفته دوم وضعیت او به این توبه کشیده می‌شود.

طبرسی درباره تفاوت مرگ و میر در کووید ۱۹ و آنفلوآنزا اظهار کرد: مرگ و میر در آنفلوآنزا زیر یک درصد اتفاق می‌افتد در صورتی که برای مثال در ایران، در بین موارد ابتلای ثبت شده که حدود ۵۷۰ هزار نفر می‌شود، حدود ۱۲۰ هزار فوتی ثبت شده وجود دارد، یعنی مرگ و میر حدود ۲۰ درصد است، به این معنا که مرگ و میر عدد قابل توجهی است.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: ریزش ویروسی در آنفلوانزا معمولاً بین پنج تا ۱۰ روز است، اما در کووید ۱۹ تا حدود دو هفته وجود دارد.

وی با اشاره به احتمال اپیدمی آنفلوآنزا در ماه‌های آینده، مهمترین راه تشخیص آنفلوآنزا و کووید ۱۹ را تست آزمایشگاهی عنوان کرد.

طبرسی درباره اقداماتی که پزشکان در زمان شیوع آنفلوآنزا باید انجام دهند، گفت: اگر بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان بستری می‌شود بهتر است هم تست آنفلوآنزا و هم تست کرونا از بیمار گرفته شود و در بیماران سرپایی نیز اگر که تشخیص آنفلوآنزا تغییری در درمان ایجاد می‌کند باید تست آنفلوآنزا نیز گرفته شود.

وی تاکید کرد: در زمان شیوع کووید ۱۹ اگر آنفلوآنزا شیوع پیدا کند باید تستی داشته باشیم که هر دو بیماری را شناسایی کند.

طبرسی با تاکید بر ضرورت نیاز به یک تست دقیق برای افتراق آنفلوآنزا و کووید ۱۹ گفت: باید یک ظن تشخیصی برای آنفلوآنزا داشته باشیم که اگر آنفلوآنزا وارد شد، با تعجیل در درمان مبتلایان مرگ و میر زیادی نداشته باشیم.

وی در پایان با بیان اینکه در مورد آنفلوآنزا بحث واکسیناسیون مغفول واقع شده است، گفت: یکی از نمونه‌های بارز گروه‌های تحت خطر زنان باردار هستند که هر چه سریع‌تر واکسن آنفلوآنزا باید به آنان تزریق شود.

منبع: مهر

نظر شما