شناسهٔ خبر: 49605543 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

به بهانه بازپخش سریال «معصومیت از دست رفته» مطرح شد

مرتضی ضرابی: دیالوگ‌های آثار میرباقری نیاز به ادای دین دارند

صاحب‌خبر -

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون ایران از دیالوگ‌های سخت داود میرباقری که نیاز به ادای دین دارد و همکاری با این کارگردان سخن گفت.
مرتضی ضرابی، بازیگر قدیمی تلویزیون است که در سریال‌هایی، چون «مثل آباد»، «محله بروبیا» و «محله بهداشت» و حتی سریال‌های دیگری همچون «امام علی (ع)» به ایفای نقش پرداخته است. ضرابی در سریال «معصومیت از دست رفته» به کارگردانی داود میرباقری ایفاگر نقش بن سنان است؛ کاراکتر منفوری که فرزند یکی از اشقیای واقعه کربلاست و از بریدن سر دوستداران و شیعیان علی (ع) هیچ ابایی ندارد. این سریال از شبکه آی‌فیلم روی آنتن رفت و ضرابی در این باره سخن گفت.
ضرابی درباره بازپخش این سریال به مهر گفت: بار‌ها بازپخش سریال را دیده‌ام، استقبال مردم از سریال خیلی خوب بود و پیگیرش بودند. آن زمان اینقدر ترافیک پخش سریال در تلویزیون هم بالا نبود و این حد شبکه‌های مختلف وجود نداشت. این بازیگر درباره شخصیت بن سنان در سریال عنوان کرد: این کاراکتر به هیچ قاعده و چارچوب اخلاقی اعتقادی ندارد و کارش سر بریدن و سر بردن است. در آن زمان هر کسی که سر شیعیان حضرت علی (ع) را برای حکام اموی می‌برده، جایزه و دستخوش می‌گرفته است. بن سنان فقط به دنبال پول است و برایش هم مهم نیست سر چه کسانی را می‌برد. فلسفه‌ای را هم برای توجیه جنایت‌هایش دارد که خاص است، مثلاً می‌گوید زندگی و حال مهم است و آخر و عاقبت کار برایش هیچ اهمیتی ندارد.
وی درباره جذابیت‌های نقش نیز توضیح داد: بازی در نقش یک فرد سفاک و خونریز ویژگی‌های خاص خودش را دارد و باید تلاش کرد کلیشه‌ای از کار درنیاید. اصولاً خیلی از بازیگران دوست دارند چنین نقش‌هایی را بازی کنند. بن سنان علاوه بر اینکه انسان بی‌رحم و وحشتناکی است دارای پیچیدگی‌های رفتاری و اخلاقی است و این کاراکتر‌ها جای کار بیشتری در بازیگری دارند.
ضرابی درباره همکاری با داود میرباقری عنوان کرد: میرباقری از نویسندگان کاربلد و کارگردانان خوبی است که در عرصه سریال‌سازی فعالیت می‌کنند. متن‌های میرباقری فاخر است و دیالوگ‌هایی که می‌نویسند خاص و سخت است، بازیگر باید تلاش کند تا بتواند به این دیالوگ‌ها ادای دین کند. گفتن درست این دیالوگ‌ها واقعاً بازیگر خودش را می‌خواهد، حتی بازی در نقش‌های کوتاه آثار آقای میرباقری هم دشوار است، به همین دلیل است که حتی نقش کوتاه کار‌های ایشان را هم باید هنرپیشه حرفه‌ای بازی کند.

نظر شما