شناسهٔ خبر: 49573322 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

واکسن کرونا؛ از اقبال عمومی برای تزریق واکسن‌های داخلی تا افق پیش روی واکسیناسیون در ایران

تنها راه حل پایان کرونا واکسیناسیون است. کشور ما نیز از ابتدا علاوه بر واردات با تکیه بر توان داخلی تولید واکسن را نیز در پیش گرفته، موضوعی که اقبال عمومی را نیز در برداشته.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری میزان - مهر نوشت: همراه با تدوام چرخه انتقال و مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان، روند تولید و توزیع انواع واکسن‌های مختلف علیه کووید ۱۹ در کشور‌های مختلف ادامه دارد؛ هر کشوری در حد و اندازه توان خود به شکل مختلفی اقدام به انجام این کار کرده است کشور‌های بزرگ علاوه بر تولید واردات واکسن را نیز در پیش گرفته‌اند و تقریباً همه می‌دانند که واکسیناسیون تنها راه حل بازگشت دنیای بدون کرونا است.

در کشور ما نیز پس از سپری کردن روز‌های سیاه رکوردشکنی مرگ و میر‌های کرونایی حالا به رکوردشکنی واکسیناسیون علیه کرونا رسیده‌ایم و این یعنی سبز شدن چراغ توقف این بیماری؛ طبق گزارش وزارت بهداشت آمار واکسیناسیون ۲۴ ساعته علیه کرونا به مرز یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری رسیده است که این عدد هر روز نیز در حال رشد است و تزریق روزانه دو میلیون دوز در روز افق دور از انتظاری نیست چراکه با ورود محموله‌های جدید این روز‌ها حتی خبر از آغاز واکسیناسیون برای افراد زیر ۱۸ سال به گوش می‌رسد.

از واردات تا تولید واکسن

کشور ما واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ را با واکسن‌های وارداتی از جمله اسپوتنیک، آسترازنکا / آکسفورد، سینوفارم، کووکسین بهارات آغاز به کار کرده است؛ اما ایران یکی از کشور‌هایی است که فقط به واردات متکی نشده است و به ساخت واکسن نیز روی آورد که البته با موفقیت بسیار خوبی در این زمینه روبه رو شد.

واکسن مشترک مؤسسه انستیتو پاستور و مؤسسه فینلای کوبا با عنوان واکسن سوبرانا، واکسن کووبرکت که زیر نظر مؤسسه شفا فارمد در حال تهیه است، واکسن مشترک مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با عنوان واکسن کووپارس و واکسن مؤسسه میلاد دارو و نور با عنوان واکسن فخراواک؛ پنج واکسنی هستند که حاصل تلاش دانشمندان بومی است که برای تولید در هر مرحله باید راه‌های پر پیچ و خمی را طی کنند.

اقبال عمومی برای استفاده از واکسن‌های داخلی

دولت سیزدهم نیز از همان نخستین روز‌های کاری خود مقابله با کرونا و تسریع در روند واکسیناسیون را جز اولویت‌های کاری خود قرار داد و نتیجه این عملکرد را این روز‌ها با آمار و ارقامی که به گوش می‌رسد و آغاز به کار پایگاه‌های تزریق واکسیناسیون به صورت شبانه به وضوح قابل مشاهده است؛ اما این میان هستند افرادی که متأسفانه بدون هیچ آگاهی و مطالعه دقیقی نسبت به واکسن‌ها نسبت به تزریق واکسیناسیون معترض اند و در تجمع‌هایی که معلوم نیست چطور اطلاع رسانی می‌شود و چگونه مجوز می‌گیرند اقدام به اعتراض نسبت به انجام این کار می‌کنند، اما در این گزارش می‌خواهیم به نظرسنجی مرکز افکار سنجی ایرانیان در خصوص تزریق واکسن و اقبال عمومی برای استفاده از واکسن‌های داخلی بپردازیم:

در این نظرسنجی ۳۴.۷ درصد اعلام کردند که واکسن برکت را برای استفاده کردن ترجیح می‌دهند و پس از آن واکسن سینوفارم چینی و آسترازنکای انگلیسی را به ترتیب با ۲۸.۹ و ۱۶.۹ درصد بیشترین نسبت را در بین سایر واکسن‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

واکسن کرونا؛ از واردات تا تولید

همچنین براساس این نظرسنجی ۳۵.۸ درصد از افراد نمونه مورد مطالعه میزان استفاده مردم را از واکسن ایرانی کرونا زیاد ارزیابی کردند و در مقابل ۳۵.۳ درصد نیز میزان استفاده مردم را از واکسن ایرانی کرونا کم ارزیابی کردند.

واکسن کرونا؛ از واردات تا تولید

خوشبختانه مطالعات و تحقیقات تا به امروز نشان می‌دهد که ویروس کرونا علی رغم چموش بودن و جهش‌های متفاوتش واکسن پذیر است همچنین سابقه مطالعات قبلی روی سایر ویروس‌های این خانواده برای تهیه واکسن و سرمایه گذاری‌های کلان توسط کشور‌ها و سازمان‌های مختلف بین‌المللی به کنترل این پاندمی از طریق ساخت واکسن کمک کرده است.

افق پیش روی واکسیناسیون در ایران

برآورده می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۱ بین ۸ تا ۲۱ میلیارد دوز واکسن در دنیا تولید شود و افق پیش روی کشور‌های ثروتمند و پیشرفته انجام واکسیناسیون جمعی تا ابتدای پاییز است؛ توجه به این نکته ضروری است که کشور‌هایی که متکی به سبد کووکس هستند نباید انتظار واکسیناسیون بیش از ۲۰ درصد از اعضای جامعه خود را داشته باشند و درست اینجاست که اهمیت تولید واکسن مشخص می‌شود؛ استفاده از واکسن‌ها و تزریق آن‌ها در هر کشوری می‌تواند یک اولویت مهم و اساسی در مبارزه با این پاندمی باشد.

موفقیت واکسن‌های تولیدی داخلی حاکی از آن است که ایران ضمن دستیابی به تکنولوژی ساخت و کسب دانش برای تولید این واکسن می‌تواند با تکیه بر واکسن‌های تولید داخل نه تنها پوشش لازم و سراسری واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ را داشته باشد بلکه می‌تواند در زمینه صادرات هم بسیار موفق عمل کند.

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

نظر شما