شناسهٔ خبر: 48664378 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

علت واکسینه نشدن توانخواهان خانه‌نشین در استان سمنان چیست؟

گروه استان‌ها- واکسیناسیون بر اساس سند ملی واکسیناسیون در استان‌ها در حال انجام است اما سؤالی که مطرح است این است که چرا معلولان خانه‌نشین با وجود مشکلات جسمی متعددی که دارند هنوز در اولویت واکسیناسیون نیستند؟

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازسمنان، مدتی است که واکسیناسیون معلولان مرکز توان‌بخشی در حال انجام است.اما معلولینی مه در خانه هستند و از سوی خانواده‌ها مراقبت می‌شوند هنوز در سند ملی واکسیناسیون دیده نشده‌اند و این سؤال تعداد زیادی از خانواده‌های معلولان است.

اینکه مثلاً فرد آسیب‌دیده نخاعی بستر گرا که برای امور روزمره خود کلاً وابسته به دیگران و افراد منزل است چگونه باید فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کند مگر نه این است که اگر فردی که با معلول ضایعه قطع نخاع در ارتباط است ناقل باشد او را نیز درگیر می‌کند آیا جسم ناتوان معلول توانایی مقابله با ویروس منحوس را دارد؟

یکی از اعضای یک معلول سمنانی می‌گوید فرزندم نابینا است، برای خروج از خانه و در مسیر تردد خود گاه ممکن است سطوحی را که شیاد ممکن است آلوده باشند لمس کند و یا برای پرسیدن برخی از مسیرها از افراد سؤال کند و این برایش خطرات انتقال ویروس را به دنبال دارد. معلولی که برای امور خود نیازمند به دیگران است چرا نباید در سند ملی واکسیناسیون در اولویت قرار گیرد؟

به هر روی این افراد در حال تجربه بسیار سختی هستند.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: ما هم موافق این موضوع هستیم؛ یعنی از نظر ما هم معلولان و مددجویان با توجه به اینکه بسیاری از آن‌ها دارای بیماری‌های زمینه‌ای، معلولیت‌های مختلف، سالمندی و ... هستند در اولویت بوده و باید در واکسیناسیون آن‌ها تسریع کرد.

علیرضا ایزد پور افزود: مکاتبات لازم با دانشگاه علوم پزشکی استان به‌عنوان متولی تأمین واکسن انجام شده و اسامی مددجویان مراکز شبانه‌روزی، روزانه اعلام‌شده است.

وی عنوان کرد: متأسفانه علی‌رغم پیگیری‌های مداوم تا کنون فقط مراکز شبانه‌روزی ما و آن‌ها فقط در حوزه توان‌بخشی و فقط برای مددجویان مقیم انجام شده و حتی پرسنل مراکز شبانه‌روزی نیز هنوز واکسینه نشدند.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان تصریح کرد: پیگیری‌های ما ادامه دارد و امیدواریم دانشگاه علوم پزشکی با توجه به وضعیت خاص مددجویان ما به‌ویژه در حیطه توان‌بخشی، نسبت به اولویت‌بندی این قشر تسریع کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان افزود: واکسیناسیون معلولین ذهنی در مراکز نگهداری به این دلیل انجام شد که طبق سند ملی واکسیناسیون، مراکز تجمعی از جمله مراکز نگهداری سالمندان و معلولین ذهنی در اولویت است. لذا طبق سند ملی این اقدام صورت گرفته است.

نوید دانائی عنوان کرد: اما موارد دیگر و از جمله معلولان خانه‌نشین در حال حاضر در گروه هدف سند ملی واکسیناسیون اعلام نشده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر واکسیناسیون در استان سمنان در گروه‌های هدف در حال انجام است و درباره دغدغه‌های موجود در زمینه معلولان خانه‌نشین نیز و واکسیناسیون این افراد به مراجع ذی‌صلاح موضوع منعکس می‌شود.

با ورود واکسن‌های ایرانی به چرخه واکسیناسیون این انتظار وجود دارد تا جامعه هدف بهزیستی نیز در سند ملی واکسیناسیون دیده شده تا این دغدغه‌های معلولان و خانواده‌های آنان نیز کم شود.

انتهای پیام/363/ی

نظر شما