شناسهٔ خبر: 48660130 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: ورزش۳ | لینک خبر

تخته سفید و آرزوهایی که برباد رفت

طلای پرش طول قلب کوبا را شکست (عکس)

دونده یونانی به طرز عجیبی توانست در اخرین پرش خود، مدال طلای پرش طول مسابقات المپیک توکیو را به دست بیاورد.

صاحب‌خبر -

به گزارش "ورزش سه "، همواره رقابت‌های دوومیدانی در مسابقات المپیک از اهمیت و درعین‌حال از جذابیت فراوانی برخورداراست.

 

این روزها در ورزشگاه 80 هزارنفری ملی توکیو، دوندگان برتر دنیا گرد هم آمدند تا حدوداً تکلیف یک‌هفتم مدال‌های مجموع المپیک را مشخص کنند.


 در روز چهارم مسابقات دوومیدانی، رقابتی که صبح امروز توجه همه علاقه‌مندان به این رشته را به خود جلب کرد، جدالی بود که بین قهرمانان پرش طول دنیا برگزار شد، که حتی سکوهای خالی هم نتوانست چیزی از زیبایی این رقابت زیبا کم کند.

 


مرحله فینال با 12 نفر از کشورهای، کوبا (2 و 27)، اسپانیا (10)، سوئد (6)، جامائیکا (1)، چین (17)، ایتالیا (13)، فنلاند (20)، آلمان (23)، آمریکا (12)، یونان (4)، ژاپن (7) از صبح امروز برگزار شد که هر دونده اجازه دارد 5 مرتبه پرش خود را انجام دهد و درنهایت بهترین رکورد برای او ثبت می‌شود.
اعداد داخل پرانتز رنک جهانی هر دونده است.

 

این همان لحظه ای است که دونده کوبایی متوجه دلیل رای داوران برای قهرمانی رقیب یونانی می شود.


در شرایطی که همگان تصور می‌کردند " جان میگوئل اچه وریا" از کوبا با پرش 8 متر و 41 سانتی‌متر قهرمان المپیک در این ماده خواهد شد، اما "میلتادیس تنتوگلو" یونانی در آخرین فرصت خود توانست در یک پرش باورنکردنی 8 متر و 41 سانتی‌متر دقیقه برابر با "اچه وریا " بپرد با این تفاوت که پای او تا خط مجاز پرش فقط یک سانتی‌متر و پای دونده کوبایی دو سانتی‌متر فاصله داشت و همین اختلاف جزی باعث شد تا "تنتوگلو" به‌عنوان قهرمانی المپیک توکیو در ماده پرش طول برسد.

 

تنتوگلو پس از پرش و ثبت رکورد 8:41، خودش متوجه قهرمانی نشد تا اینکه داوران فاصله نوک پای او را تا خط مجاز پرش اندازه گرفتند.


بیشترین رکورد این دونده یونانی تا پیش از این 8 متر و 15 سانتی متر بود و در پرش اخر 35 سانتی رکورد خود را توانست افزایش دهد.

نکته جالب‌توجه اینجاست که این دو نفر روز گذشته در مرحله مقدماتی نیز باهم به رقابت پرداختند که "اچه وریا" توانسته بود با پرشی معادل 8 متر و 50 سانتی‌متر، به‌اندازه 28 سانتی‌متر از تنتوگلو (8:22) بیشتر بپرد و از همین رو کمتر کسی انتظار چنین پرش فوق‌العاده‌ای را دونده یونانی داشت.

 

 

 

 

 عکس‌العمل‌های هر دو نفر پس از اعلام رأی داوران در نوع خودش دیدنی بود به‌طوری‌که هیچ‌کدام از آن‌ها باورشان نمی‌شد که در یک‌چشم به هم زدن همه‌چیز تغییر پیداکرده است. او چهارمین طلای تاریخ ورزش یونان را در رشته دو و میدانی به نام خود ثبت کرد. پیش از این یونان در سال های:1896 (ماراتن)، 1912(پرش طول) 2000 (200 متر) موفق به اخد مدال طلا در رشته دو ومیدانی شده بود.


پس‌ازاین دو دونده بازهم به یک کوبایی به نام "مایکل میسون "برمی‌خوریم که توانست 8 متر و 21 سانتی بپرد و به مقام سوم پرش طول رقابت‌های المپیک توکیو برسد تا سکوی این ماده دو کوبایی را به خود ببیند.

 

 

 

بدون شک اتفاقاتی که در این ماده رخ داد یکی از صحنه‌های جذاب این دوره از رقابت‌های المپیک توکیو محسوب می‌شود.

 

در این دسته هریسون دونده آمریکایی که در رقابت‌های پرش ارتفاع به جایگاهی بهتر از هفتم نرسید در این ماده نیز با رکورد 8 متر 15 سانتی‌متر در جایگاه پنجم قرار گرفت.

نظر شما