شناسهٔ خبر: 48654407 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

برداشت کنندگان غیرقانونی آب در کهگیلویه و بویراحمد مجازات می‌شوند

یاسوج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: کشاورزان برداشت کننده غیرقانونی آب در این استان با تشکیل پرونده قضایی و معرفی به دادگستری استان مجازات می‌شوند.

صاحب‌خبر -

رسول فرهادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بدلیل بروز تنش آبی در کهگیلویه و بویراحمد کاشت محصولات زراعی با میزان مصرف بالای آب در این استان جرم بوده و ممنوع است. 

وی افزود: لازم است که کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد برای برداشت آب قوانین و مقررات مربوطه را به طور کامل رعایت کنند. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: کشاورزان این استان از برداشت آب از رودخانه‌ های استان و کاشت در حاشیه آنها بپرهیزند. 

فرهادی عنوان کرد: توزیع عادلانه آب یکی از مهمترین مبانی قانونی در زمینه مدیریت منابع آبی در کشور و کهگیلویه و بویراحمد است. 

وی ابراز داشت: نهادهای دولتی و دستگاه های اجرایی متعدد در حوزه مدیریت منابع آبی در کشور و کهگیلویه و بویراحمد مشارکت دارند. 

فرهادی گفت: وظایف هر کدام از این نهادهای دولتی و دستگاه های اجرایی در قانون توزیع عادلانه آب برای جلوگیری از برداشت‌ های غیرقانونی مشخص شده است. 

میزان بارش کهگیلویه و بویراحمد در سال آبی گذشته ۶۶۷ میلیمتر و در درازمدت نیز ۶۵۶ میلیمتر بوده که میزان کاهش بارندگی آن ۲۵ درصد بود. 

پنج شهر و ۱۲۵ روستا و منطقه عشایری در کهگیلویه و بویراحمد درگیر مشکل تنش آبی است. 

این پنج شهر کهگیلویه و بویراحمد شامل یاسوج، مادوان، باشت، لیکک و دیشموک است. 

میزان بارندگی سالانه در کهگیلویه و بویراحمد ۶۶۱ میلیمتر معادل سه برابر میانگین کشوری است. 

حجم آب تجدیدپذیر کهگیلویه و بویراحمد هشت میلیارد و ۵۱۳ هزار مترمکعب معادل ۸.۵ درصد کل آب ایران است. 

نظر شما