شناسهٔ خبر: 48653713 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

۳۳۳ روستای سیستان و بلوچستان از چرخه آبرسانی سیار حذف شدند‌

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: در بدترین سال تخصیص اعتبارات ۳۳۳ روستای استان به شبکه آب متصل شدند و ۴۳۰ روستا نیز از چرخه تنش آبی خارج شدند.

صاحب‌خبر -

علیرضا قاسمی  در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ،  درباره شرایط خاص پروژه‌های آبرسانی و مضیقه‌های خدمات‌رسانی در استان سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: مقوله سیستان و بلوچستان با سایر استان‌ها متفاوت است؛ استانی که سال‌های متمادی درگیر خشکسالی بوده و حتی در پربارش‌ترین سال‌های آبی، متوسط ۲۰ ساله آن به بیش از ۱۰۰ میلیمتر نمی‌رسیده، بنابراین بحث آب در استان طی سالیان سال با توجه به شرایط اقلیمی خاص این منطقه از حساسیت بالایی برخوردار بوده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه خشکسالی و کاهش ۷۶ درصدی بارندگی سال سخت آبی را رقم زد، اضافه کرد: بسیاری از چاه‌ها در سطح استان دچار مشکل شدند به طوری که طبق نیازسنجی که انجام شد، تعداد ۵۰ حلقه چاه نیاز به حفر و ۲۰۰ حلقه نیازمند کف‌شکنی و لایروبی دارد که مجموع حفر چاه، اجرای خطوط چاه‌های جدید و کف‌شکنی به ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی افزود: علاوه بر چالش‌های خشکسالی و کم‌آبی عامل دیگری که خدمات‌رسانی را سخت کرده، پهناور بودن استانی است که ۱۱.۴ درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده و اضافه بر این می‌توان به پراکندگی جمعیت در استان اشاره کرد که کاملاً مشهود است.

قاسمی با بیان اینکه خدمات قابل توجهی صورت گرفته و هزینه‌های هنگفتی خرج استان شده، اما مردم نمی‌توانند آن را لمس کنند، خاطرنشان کرد: پهنه گسترده استان، پراکندگی جمعیت، بعد مسافت و هزینه بالای اجرا از عواملی است که باعث شده ما امروز شاخص بهره‌مندی از آب روستایی استان‌مان ۱۰ درصد با شاخص کشور فاصله داشته باشد؛ در شرایطی که هزینه‌های صرف شده با چهار استان دیگر برابری می‌کند.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: قبل از انقلاب سه هزار و ۷۰۰ روستا داشتیم که از این تعداد تنها ۱۱۹ روستا به شبکه آب متصل بودند، اما طی این سال‌ها با پدیده روستازایی مواجه بودیم و آمار روستا‌ها از پنج هزار و ۵۹۴ روستای ثبت شده به بیش از هفت هزار و ۵۰۰ روستا رسیده و در جای جای استان پراکنده‌اند.

قاسمی بیان کرد: پروژه‌های ملی در حوزه آبرسانی روستایی از سال ۹۴ مورد توجه ویژه قرار گرفت و با عنایت رهبر معظم انقلاب در این سال، اجازه برداشت بودجه از ردیف صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستا‌ها داده شد و بودجه سالیانه ۱۰ برابر رشد داشت.

وی افزود: طی این سال‌ها ۸۴۰ روستا با جمعیت ۲۳۷ هزار نفر از نعمت آب شرب و بهداشتی پایدار بهره‌مند شدند که از این تعداد ۳۳۳ روستا با جمعیت ۹۹ هزار نفر طی سال ۹۹ پس از یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی به شبکه آب پایدار متصل شدند و تعداد ۲۱ روستا با جمعیت ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از آب بهداشتی در شهرستان دشتیاری برخوردار شدند.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان اضافه کرد: با وجود اینکه به نسبت سنوات گذشته بخش روستایی بدترین سال تخصیص را داشت و ۵۰ درصد اعتبارات مصوب به شرکت ابلاغ نشد، اما به ۱۰۰ درصد تعهدات خود عمل کردیم و علاوه بر حذف ۳۳۳ روستا از چرخه آبرسانی سیار، ۴۳۰ روستا نیز از تنش آبی خارج شد.

وی بیان کرد: طی سال ۹۹ تاکنون شاهد رشد چشمگیر ۴.۱ درصدی شاخص بهره‌مندی روستا‌ها از نعمت آب بودیم به طوری که اگر مقایسه کنید این شاخص با اقدامات سه سال گذشته آبفار برابری می‌کند.

قاسمی گفت: امیدواریم با تخصیص کامل اعتبارات به طور ویژه و همت مضاعف، آبرسانی تسریع یابد و مشکلات و عقب‌ماندگی که مردم استان را دچار کرده حل شود و آب دغدغه مردم استان نباشد.

انتهای پیام/ع

نظر شما