شناسهٔ خبر: 48589826 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: بولتن‌نیوز | لینک خبر

جنجال رسانه‌ای درباره واردت موز از کجا آب می‌خورد؟

تلاش گمرک برای ترخیص سریع‌تر، صادرات بیشتر و کاهش قیمت کالاهای موردنیاز مردم

در حالی برخی رسانه‌ها بابت واردات موز جنجال‌آفرینی می‌کنند که پیش‌ازاین ضرب‌الاجل گمرک ایران به وزارت جهاد کشاورزی در این رابطه موجب درخواست اصلاح قانون برای امکان واردات بیشتر و کاهش قیمت موز در بازار بود.

صاحب‌خبر -

گروه اقتصادی: همان‌طور که پیش‌ازاین در مطلبی با عنوان «گمرک و وزارت صمت منتظر تصمیم جهاد کشاورزی برای واردات موز» بیان شد، طی روزهای اخیر نامه معاون فنی گمرک به وزارت صمت نشان داد که باوجود شرط تعیین‌شده برای واردات موز، ناهماهنگی‌هایی در این رابطه وجود داشته و واردات با تأیید ثبت سفارش از سوی وزارت صمت و تأمین منشأ ارز از بانک مرکزی در حالی صورت می‌گیرد که صادرات سیب در قبال این واردات صورت نگرفته است و این موضوع موجب ابهاماتی برای گمرک در ترخیص کالا بود، ازاین‌رو معاون فنی گمرک از معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت خواسته بود تا موضوع را پیگیری و تکلیف آن را مشخص کند و اگر قرار است که این شرط رعایت نشود، مصوبه مربوطه اصلاح شود.

به گزارش بولتن نیوز، بعد از ضرب‌الاجل گمرک ایران به وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با ترخیص موزهای وارداتی در بنادر و گمرکات که امکان افساد آن‌ها وجود دارد با توجه به اینکه تمامی تشریفات گمرکی آن‌ها انجام‌شده است، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای به رئیس سازمان تجارت ایران جهت امکان مدیریت واردات موز و ترخیص آن درخواست اصلاح بند 5 مندرجات یادداشت فصل هشتم کتاب مقررات صادرات و واردات را داد.

یکی از پیشنهادهای معاون وزارت جهاد، بااینکه تکلیف موزهای وارداتی موجود در گمرک را مشخص نمی‌کند، به شرح زیر است:

«به ازای صادرات یک ونیم کیلو سیب‌درختی درجه‌یک و دو یا صادرات یک کیلو کشمش یا صادرات یک کیلو پرتقال حقوق ورودی یک کیلو موز پنج درصد ارزش تعیین می‌گردد. مهلت استفاده از امتیاز این بند شش ماه بعد از تاریخ اظهارنامه صادراتی کالاهای مذکوراست.»

تلاش گمرک برای ترخیص سریع‌تر، صادرات بیشتر و کاهش قیمت کالاهای موردنیاز مردم

این در حالی است که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، در ازای صادرات سیب به میزان یک‌سوم آن باید مجوز ثبت سفارش برای واردات موز صادر شود؛ البته این مصوبه مربوط به زمانی است که می‌خواستند هم صادرات سیب افزایش پیدا کند و هم بازار موز متعادل شود، ولی اکنون زمان صادرات سیب نیست و ازنظر وزارت صمت امکان واردات موز بر اساس مقررات صادرات و واردات بلامانع است. بااین‌وجود قبادی خواسته بود که گمرک از وزارت کشاورزی نیز کسب تکلیف کند.

یکی دیگر از پیشنهادهای معاون وزارت جهاد، هم این است:

«همچنین در خصوص تمدید مهلت اظهارنامه‌های صادرات سیب‌درختی جهت واردات موز کلیه اظهارنامه‌هایی که از تاریخ 1/1/1398 و بعدازآن در دوره غیرفعال بودن ثبت سفارش موز صادر و ممهور به مهر خروج محموله در اظهارنامه می‌باشد از امکان واردات محصول موز با شرایط مندرج در بند 5 مندرجات یادداشت فرعی فصل 8 کتاب مقررات صادرات و واردات به مدت 6 ماه از زمان فعال شدن مجدد ثبت سفارش موز برخوردار شوند.»

 

تلاش گمرک برای ترخیص سریع‌تر، صادرات بیشتر و کاهش قیمت کالاهای موردنیاز مردم

تصویر نامه 22779/500/1400 مورخ 5/5/1400

 

تلاش گمرک برای ترخیص سریع‌تر، صادرات بیشتر و کاهش قیمت کالاهای موردنیاز مردم

ارونقی معاون فنی گمرک در رابطه با چهار مکاتبه صورت گرفته بین گمرک، وزارت صمت و جهاد کشاورزی و اینکه این مکاتبات تغییر تازه‌ای در نحوه واردات موز ایجاد نکرده و همچنان مشخص نیست که گمرک باید در قبال موزهای وارداتی که سیبی در قبال آن صادرشده چگونه عمل کند، به خبرنگار بولتن نیوز گفت: گمرک ایران بر مبنای قانون 2 گمرکی، یک سری تکالیف و وظایفی دارد که عمده‌ترینشان ناظر بر اعمال حاکمیت در حوزه‌های واردات، صادرات و ترانزیت هست که این تکالیف، عمده رویه‌های بین‌المللی گمرک نیز هست.

تلاش گمرک برای ترخیص سریع‌تر، صادرات بیشتر و کاهش قیمت کالاهای موردنیاز مردم

وی افزود: طبق قانون تلاش بر این بود که در ازای واردات سه کیلو سیب، یک کیلو موز وارد شود و این در راستای حمایت از تولید داخل بود و آنچه گمرک به وزارت جهاد اعلام و دارای اهمیت بود این مورد بوده است که اخیراً واردکنندگان موز بدون اینکه صادرات سیب داشته باشند اقدام به ثبت سفارش معتبر، کد ره‌گیری بانک عامل و مجوز قرنطینه نباتی کرده و مآخذ حقوق ورودی ۲۰ درصد بدون تخفیف را برای اظهارنامه وارداتی موز در نظر گرفته و اظهار می‌کنند، به‌عبارتی‌دیگر تمامی مجوزهای قانونی و مقرراتی لازم برای ترخیص کالا آماده است.

معاون امور گمرکی، گمرک تصریح کرد: میزان موزهای وارداتی موجود در گمرک حدود ۳۰۰۰ تن برآورد می‌شود که با توجه به فسادپذیری کالا در شرایط جوی موجود دستور تسریع در اقدام صادر خواهد شد و عدم پاسخ صریح به این مورد، گمرک را مجاز به ترخیص موزهای وارداتی خواهد کرد.

 

جنجال رسانه‌ای پیرامون واردات موز

یکی از رسانه‌های کشور به خاطر نداشتن اطلاعات کارشناسی و اطلاعات ناموثق و یا شاید با قصد گل‌آلود و متشنج کردن فضا و صید ماهی‌های چاق‌وچله، اقدام به انتشار مطلبی درباره واردات موز کرده و با این عنوان تشویش برانگیز «فشار برای واردکردن ۲۴۰۰ تن موز با ارز جهانگیری در گمرک بوشهر» نوشت: «یک کشتی با بار ۲۴۰۰ تن موز وارد بندر بوشهر شده و در حال تخلیه می‌باشد. در این وضعیت کمبود ارزی، موزها با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی واردشده‌اند. بر اساس قانون می‌بایست در ازای صادرات هر سه کیلو سیب مجوز واردات یک کیلو موز صادر شود، اما این بار ۲۴۰۰ تنی بدون صادر کردن یک کیلو سیب در حال ورود است.»

این رسانه به‌غلط، گزارش خبرگزاری ایسنا را فشاری برای واردکردن موز، عنوان می‌کند. درحالی‌که از عنوان مطلب ایسنا «کاغذبازی‌ها تکلیف واردات هزاران تن موز را مشخص نکرد» هم مشخص است که مطلب پیرامون نامه‌نگاری‌هایی در این زمینه و درنهایت تعیین تکلیف نشدن وضعیت موزهای داخل گمرک، نگاشته شده.

اشاره نکردن این رسانه به مکاتبات فوق‌الذکر و تلاش‌های گمرک جهت فاسد نشدن چند هزار کیلو موز در گمرک بوشهر، از یک خشم پشت پرده یا درخطر افتادن منافع ذی‌نفعان و یا ناشی گری رسانه‌ای آب می‌خورد.

 

نظر شما