شناسهٔ خبر: 48439895 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

حمایت قاطع ایران از مردم و دولت کوبا در مبارزه علیه اقدامات غیرقانونی آمریکا

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست سفرای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از مردم و‌ دولت کوبا در مبارزه با اقدامات غیرقانونی آمریکا قاطعانه حمایت کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک طی سخنانی در نشست فوق العاده روز چهارشنبه سفرای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، با اشاره به ماهیت خصمانه و تحریک آمیز سیاست های آمریکا در قبال کوبا، این سیاست ها را نقض آشکار هنجارها و قواعد اساسی حقوق بین‌الملل و تضعیف کننده حقوق بشر و دموکراسی خواند.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران حمایت قاطع و همبستگی خود را با مردم و دولت کوبا در مبارزه علیه اقدامات آمریکا اعلام می‌کند.

لازم به ذکر است روز سه شنبه نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با همتای کوبایی خود تلفنی گفت‌وگو کرد و هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی کوبا را مردود خواند.

پیش از این نیز و در پی برگزاری اعتراضات در برخی شهرهای کوبا و دخالت‌های آمریکا و غرب در این خصوص، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در اظهاراتی ضمن محکوم کردن دخالت‌های آمریکا و غرب در قبال اعتراضات اخیر کوبا، خواستار پایان فوری تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه این کشور شد. (اینجا بخوانید)

* تحریم‌های آمریکا علیه ایران

مجید تخت روانچی در بخش دیگری از سخنان خود تداوم اقدامات یکجانبه ظالمانه ایالات متحده علیه اعضای جنبش عدم تعهد و نقض قواعد بین‌الملل و منشور ملل متحد را تقبیح کرد و گفت: ایالات متحده طی چندین دهه تحریم‌های گوناگونی را علیه برخی کشورهای جنبش عدم تعهد حتی در شرایط غم انگیز شیوع کرونا اعمال و رنج و سختی‌های ویرانگری را به آنها تحمیل کرده است. آمریکا با اعمال تحریم‌های شدید تجاری، محدودیت‌های مالی، مسدود کردن دارایی‌ها، ممنوعیت سفر و سایر اقداماتی که هدفی جز تضعیف اراده و استقلال کشورها ندارد، این روند را تسریع کرده است که نمونه بارز آن را مشخصا در مورد ایران و در طی ۴۰ سال گذشته شاهد بوده‌ایم. 

تخت روانچی در پایان بر ضرورت یافتن روش‌های بهتر برای اقدامی قاطعانه در مقابله با فشار آمریکا بر دیگران و نقض قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل تاکید کرد.

انتهای پیام/

نظر شما